Trzeci dzień Wielkiego Tygodnia, w którym chrześcijanie słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra. Prezentujemy polską średniowieczną pieśń pasyjną, napisaną przez Władysława z Gielniowa w 1488 roku.
Ewangelia na ten dzień zawiera fragment narracji o Ostatniej Wieczerzy z Ewangelii Jana (J 13, 21-33, 36-38). Dwie postaci: Judasz i Piotr. Podczas wieczerzy z uczniami Jezus oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi».
Dwóch się zaparło, ale jeden zdradził. Jeden wziął pieniądze, drugi gorzko zapłakał. Jednak zapowiedź zdrady podczas ostatniej wieczerzy nie pieczętowała faktu. Jezus dzieli się z Judaszem chlebem, dając mu do zrozumienia, że jest czas na odwrót od podjętej decyzji. Chyli się też z troską nad Piotrem, okazując powątpiewanie w wierność ucznia. Odpowiedzią - lekarstwem - ratunkiem miała być pokora i wiara. Judasz pożałował, ale nie okazał pokory. Piotr płacząc zrozumiał i stał się Skałą, na której zbudowany został Kościół, "a bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16,18).
Kapela Brodów - Nieszczęsny Judasz
Konsekwencje czynu Judasza smuciły i przerażały. Emocje zostały najbardziej uwidocznione w tradycyjnej pieśni - średniowiecznej i renesansowej. Przykładem jest polska pieśń pasyjna, napisana przez Władysława z Gielniowa w 1488 roku. To jeden z najpopularniejszych utworów tego autora znany pod tytułem "Żołtarz Jezusow czyli piętnaście rozmyślenia o Bożym umęczeniu" lub "Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne". Do dzisiaj przetrwały trzy średniowieczne rękopisy zawierające utwór.
Maria Pomianowska & ZP - Jezusa Judasz przedał...... "
Pierwsze piętnaście strof pieśni obejmuje opis sądu, męki i śmierci Pana Jezusa.
GK
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/247603-wielki-wtorek-jezusa-judasz-przedal-posluchaj
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.