Making of teledysku "Układ zamknięty" zespołu KULT, utworu promującego "Układ zamknięty" - nowy thriller reżysera „Przesłuchania" i scenarzystów „Czarnego Czwartku. Janek Wiśniewski padł" ze znakomitym Januszem Gajosem.
Pisaliśmy ostatnio o aresztowaniu Kazika podczas koncertu zespołu Kult przez zamaskowane służby. Jak domyśliliśmy się, była to inscenizacja na potrzeby kręcenia teledysku promującego film "Układ zamknięty". Sprawa była jednak na tyle tajemnicza, że na początku media informowały o faktycznym aresztowaniu wokalisty Kultu. Cała inscenizacja była objęta ścisłą tajemnicą - nie wiedzieli o tym nawet niektórzy członkowie zespołu. Wiedział o tym oczywiście Kazik i teraz opowiada o kulisach zdarzenia, realizacji nowego teledysku, filmie "Układ zamknięty" i promującej go piosence, do której odnosi się zresztą skromnie
piosenka jest tylko zapowiedzią czegoś wielkiego co nadchodzi już niebawem
KULT "Układ zamknięty" - making of teledysku
"Układ zamknięty", to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.
Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego", Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki (twórców scenariusza głośnego i chwalonego za realizm dramatu Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", uhonorowanego Specjalną Nagrodą Jury FPFF w Gdyni) była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali symboliczne zadośćuczynienia.
Aktualny temat i świetny scenariusz, sprawiły, że twórcom udało się zgromadzić na planie doborowe nazwiska. Janusz Gajos, jako skorumpowany prokurator, kolejny raz po pamiętnych rolach w „Psach" i „Przesłuchaniu", udowodnił, że jest mistrzem kreowania wyrazistych, czarnych charakterów. U boku Gajosa wystąpili, między innymi, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski i Urszula Grabowska, wyróżniona główną aktorską nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za kreację w „Joannie". Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do „Róży" i „Drogówki" Wojciecha Smarzowskiego. Piosenkę promującą film wykonuje zespół Kult.
Kult - Układ zamknięty - live [12-03-2013] Kraków Kwadrat
12 stycznia, w ramach corocznej gali Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, twórców „Układu zamkniętego" uhonorowano Wektorem Nadziei, nagrodą
za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa."
"Układ zamknięty" został w całości sfinansowany ze środków prywatnych, pochodzących między innymi od polskich firm i przedsiębiorców, dla których historia opowiedziana w scenariuszu okazała się poruszająca i ważna. W kinach od 5 kwietnia.
GK
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/247563-kult-making-of-teledysku-uklad-zamkniety-zobacz