Argentyna ma różne oblicza. Rozświetlone i zatłoczone miejskie molochy. Płaskie przestrzenie, górskie pasma i doliny czarujące kolorami o smaku yerba mate i lomo. Identycznie jest z argentyńskim środowiskiem muzycznym. Przedstawiamy muzykę z krańca świata, ojczyzny papieża Franciszka.
Muzyczne dźwięki i inspiracje płyną w Argentynie niczym nurt Rio de la Plata, rzeki dzielącej Urugwaj i Argentynę. Podobno tam trzeba szukać źródeł inspiracji tanga. Kiedyś tango było "bajo fondo", czyli podziemie. Dzisiaj jest modne i na salonach. Są jednak artyści, którzy czerpią nadal siłę z jego naturalnego miejsca - grając swoją muzykę w podziemiach modnych klubów i tanecznych parkietów Buenos Aires czy Montevideo. Niekoniecznie związana z tangiem, ale na pewno w jego klimacie. przedstawiamy różnorodnych przedstawicieli argentyńskiej sceny muzycznej.
1. Mercedes Sosa - La Maza
Jedna z najpopularniejszych wokalistek całej Ameryki Łacińskiej. Zaczynała swoją karierę jako sopran, ale ze względu na charakter swoich piosenek, operowała niskim, ponad dwuoktawowym głosem. Jest uznawana za najlepszy głos, jaki urodził się na argentyńskiej ziemi. Pochodziła z argentyńskiej prowincji Tocumán La Negra (Czarna). Cała jej twórczość inspirowana była folklorem argentyńskim i innych latynoskich państw. Doprowadziła do powstania, w latach 60-tych ubiegłego wieku, ruchu, który utwierdzał rolę folkloru, ale bez zbytniego gloryfikowania tego nurtu - Ruch Nowej Piosenki. Zmarła w 2009 roku w wieku 74 lat.
2. Bajo Fondo Tango Club - Los Tangueros
Bajofondo Tango Club tworzy siedmioro muzyków z Argentyny i Urugwaju. Liderem jest Gustavo Santaolalla – znany też jako twórca muzyki do filmów jak: "Dzienniki motocyklowe", "Babel" czy "Brokeback Mountain". Towarzyszą mu pianista i kompozytor Luciano Supervielle, producent i DJ Juan Campodónico oraz bandoneonista Martin Ferres - przedstawiciel argentyńskiego Tango Nuevo. Bajofondo Tango Club łączy tradycyjne tango z nowoczesną muzyką elektroniczną i klubową. Mieszają się tu trip hop, drum'n'bass i chill-out. Ich pierwsza płyta Bajofondo Tango Club (2002), cieszyła się sporym sukcesem.
3. Daniel Melingo - Narigon
Daniel Melingo nazywany jest latynoskim Tomem Waitsem. Przedstawiciel artystycznej bohemy Buenos Aires. Jego kariera rozpoczęła się po zniesieniu dyktatury wojskowej po wojnie o Falklandy. Był związany z grupami Twist oraz Los Abuel. Urodził się w 1957 roku. Wystąpił w Polsce na zamku w Janowcu w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" (2011).
4. Los Fabulosos Cadillacs - Matoador
Los Fabulosos Cadillacs są z Buenos Aires. Zespół został założony w 1985 roku, a ich pierwszy album, "Bares y Fondas" pojawił się w 1986 roku. Od tego czasu wydali czternaście albumów. Są jedną z najbardziej popularnych argentyńskich grup. Brzmienie zespołu to mieszanka rocka, ska, jazzu, folk, funk i swing. Grupę tworzą Vicentico, Sr Flavio, Sergio Rotman, Mario Siperman, Fernando Ricciardi i Daniel Lozano.
5.ARGIES - Dancing With My Shoes
Argies to zespół założony w 1984 roku w Rosario, z którego przenieśli się do Buenos Aires. Uwielbiają The Clash, co zresztą słychać w ich muzyce, grają min. ich covery. Nazwa zespołu wywodzi się od pogardliwego określenia Argentyńczyków przez brytyjskich żołnierzy podczas konfliktu o Falklandy w 1982 roku. od 1999 roku, zespół regularnie koncertuje w Ameryce Południowej i Europie. Wydali 7 płyt.
Być może znajdą się malkontenci, którzy chcieliby prezentowany temat zaakcentować kompozycją z ekranizacji musicalu Webbera "Evita". Zrobimy to, ale przekornie, w wykonaniu artysty Andre Rieu i jego orkiestry, a nie zblazowanej piosenkarki Louise Ciccone. Andre Rieu, to utalentowany skrzypek, który w 1987 utworzył Orkiestrę Johanna Straussa. Wysoki poziom wykonania i "niepoważne" zachowanie na scenie przyczyniły się do popularności orkiestry.
Andre Rieu - don't cry for me Argentina
Muzyka argentyńska przesiąknięta jest mocnymi emocjami. Obok duchowych refleksji, są także bunt wobec krzywdy człowieka i mocna nuta patriotyczna. W olbrzymiej większości, nawet estradowe piosenki, mają przekaz bardzo społeczny. Kraj mocno zakreślonych kontrastów, nie tylko muzycznych.
Grzegorz Kasjaniuk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/247515-argentyna-muzyka-na-krancu-swiata-posluchaj
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.