Jest fanem serii komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Nazwa zespołu? Taka analogia, nie tylko do komiksu. Także do niego samego. To tak jak z Lipali Tomka lipnickiego. Kuba Podolski wspomina i planuje. Opowiada o życiu, zespole i tekstach, które pisze także dla Maleo Reggae Rockers.

Cuba de Zoo - to na pewno jeden z ulubionych zespołów dziennikarzy Radiowej Trójki. Ich utwory grane są przez stacje Polskiego Radia. Jako trio stanowią trzy elementy: energię, melodie i dobre polskie teksty. Mają za sobą debiutancki albumu "Rozkaz". Kolejna płyta "Trucizna" planowana jest na marzec 2013. To ma być materiał o wiele dojrzalszy zarówno pod względem muzycznym, jak i w warstwie tekstowej.

CUBA DE ZOO - Grób

Rozmawiamy z wokalistą i gitarzystą zespołu, Kubą Podolskim. Jest niezwykle zapracowany, ciągle w ruchu. Rozmawia przez telefon gdzieś podążając, pomiędzy jednym zadaniem, a drugim. Jednak koncentruje uwagę i nie idzie na "łatwiznę" w odpowiedziach na pytania. Opowiada o zespole i tekstach, które pisze nie tylko dla siebie, ale także dla Darka Malejonka. Mówi o wierze i otaczającej rzeczywistości.

Grzegorz Kasjaniuk: Kiedy premiera nowej płyty Cuba de Zoo?

Kuba Podolski: Planujemy na wiosnę tego roku. Wszystko na dobrej drodze :)

Czy Triquetra jest obecnie w stanie hibernacji? Planujesz powroty do dawnych projektów, jak Honduras?

Triquetra miała kiedyś swoje lepsze 5 minut. Wydaliśmy 3 albumy w ciągu 12 lat. Sami niezależnie od początku do końca. Uważam to za niezły wynik. Sceny i festiwale, na których zagraliśmy także mogą robić wrażenie. Nie wiem co będzie dalej, na obecną chwilę pracujemy "w podgrupach", że tak to ujmę. Lubię to co razem zrobiliśmy - szczególnie ostatnią płytę "Astroblues". Jeśli pojawi się w nas potrzeba aby popracować nad czymś kolejnym nic nas nie powstrzyma :) Co do zespołu Honduras to mam pewien szczwany plan, aby dokonać ponownego, profesjonalnego nagrania tamtej pamiętnej płyty. Uważam, ją za jedną z najciekawszych płyt jaką nagrałem.

Triquetra - Wagary - live

Jesteś zgrabnym tekściarzem. Uderzasz teraz z kontry, a były czasy bezpośredniego komunikatu - bardzo chrześcijańskiego. Triquetrę zresztą kwalifikowano jako zespół chrześcijański. Jak to odbierasz obecnie?

Wydaje mi się, że mój komunikat jest stale bardzo konkretny - może dzisiaj właśnie nawet bardziej. Człowiek, człowieczeństwo, moralność, wybaczanie, potrzeba akceptacji, niezgoda na zakłamanie i hipokryzję. To są wartości uniwersalne, zgodne z moralnością, etyką i również jak zauważyłeś z dekalogiem. Kwalifikację co do stylów pozostawiam komentatorom. Ja pragnę robić dobrą muzykę z interesującym tekstem. Liczę po cichu, że mi się uda/udaje.

Jaki nadajesz kierunek we współczesnym świecie dla Cuba de Zoo?

Od pewnego czasu mottem w Cuba de Zoo jest zdanie, że chcemy tak grać jak jeszcze dotąd nie graliśmy. To niby takie proste a jednak zasadniczo bardzo trudne. Wymaga bardzo dużo autokrytyki, cenzorowania swoich słabych pomysłów, których jest większość :)

Cuba de Zoo - Tańcz

Graliście na festiwalu w Opolu - czy dało to zespołowi konkretną promocję? Szczerze? Jak spotkałem potem waszego perkusistę na stacji benzynowej za kasą...

Opole to jest właśnie tylko i wyłącznie promocja. To nie jest wydarzenie artystyczne ani kulturalne. Przygotowaliśmy na prośbę "Trójki" polską piosenkę graną kiedyś na Liście Przebojów (mogliśmy sami wybrać) i po prostu pojechaliśmy ją zagrać. Za "Noc komety" dostaliśmy 20% głosów SMSowych, dziewczyna która wygrała miała tylko o 1% więcej - to spora satysfakcja, tym bardziej, że większość wykonawców grała z towarzyszeniem pełnej orkiestry opolskiej, chórków a my po prostu w trio jak Nirvana czad i do przodu :) A co do pracy? No wiesz w Polsce ciężko żyć z muzyki, na co dzień robimy swoje, pracujemy, a muzyka to taki 2 etat - niekoniecznie dochodowy :)

Cuba de Zoo - Noc komety Opole 2012

Piszesz teksty dla zespołu Maleo Reggae Rockers już od dłuższego czasu. Które z tych tekstów są tobie szczególnie bliskie?

Zaczęło się od tego, że Darkowi Malejonkowi brakowało jednego tekstu do gotowej piosenki na płytę "ReggaeMova" - bo niby taki nie reggae'owy, inny. Zadzwonił wtedy do mnie i zaproponował napisanie słów. Pracowałem sumiennie ze dwa miesiące i powstało "Ostrożnie". Utwór okazał się największym przebojem z tamtej płyty dotarł min. do 6 miejsca na Liście Przebojów "Trójki" i był 20 tygodni w zestawieniu. To przeszło nasze oczekiwania i stało się doskonałym punktem startowym do dalszych kooperacji. Jak wpiszesz w wyszukiwarce YouTube "Maleo" to znajdziesz od góry strony: "Alibi", "Każda minuta", "Ostrożnie", "Dzikie serce", "Od nova", "Bez słów", są to największe przeboje Maleo Reggae Rockers. Wszystkie one mają słowa mojego autorstwa. Co Maleo o nich sądzi? To byś musiał jego o to zapytać. Na nadchodzącą płytę "Revolution" napisałem 4 teksty - podobnie jak poprzednio - do gotowych piosenek, więc chyba chce kontynuować współpracę :)

Maleo Reggae Rockers - Ostrożnie

Jak obserwujesz polską rzeczywistość, to denerwuje ciebie, czy tez jest obojętna?

Staram się jak najbardziej aby się nią nie denerwować. Przeraża mnie tak naprawdę stale rosnący dług publiczny (wejdź na stronę długu) a wszystkie inne pseudo społeczne tematy budzą mój niesmak i wydają się być jedynie zasłoną dymną dla odwrócenia uwagi od zrujnowanej gospodarki.

Czy trudno dawać obecnie świadectwo wiary na estradzie? Łatwo się załamać?

Nie wiem czy trudno, nie wiem co rozumiesz przez "świadectwo wiary". Dla mnie kluczowa jest autentyczność i wiarygodność. Brzydzę się koniunkturalizmem i fałszem. Działam we własnym, niezbyt szerokim otoczeniu, jestem wierny swoim poglądom. Jeśli przychodzą załamania - jak to nazywasz, słabości i problemy, z którymi muszę się zmierzyć to wsparcia zawsze i konsekwentnie szukam w Bogu. Tak było i jest od wielu lat i kto mnie zna ten nie jest zaskoczony. Nie obnoszę się z tym i uważam to za sprawę intymną, ale skoro pytasz to odpowiadam jak jest.

Cuba de Zoo - Czarne auto (OFFsesja w studiu Polskiego Radia Szczecin)

Co zajmuje ciebie poza muzyką - jest inna pasja?

Jestem czynnym architektem, ma własną pracownię projektową. Budynki usługowe, mieszkalne, produkcyjne - projektuję wszystko :) To moja codzienna praca. Bardzo to lubię więc w pewnym sensie jest też moją pasją. Jeśli doliczysz czas z rodziną i 2-3 wieczory tygodniowo na próby zespołu to doba jest kompletna :) I jestem z tym szczęśliwy.

Dziękuję za rozmowę.

Zespół Cuba De Zoo tworzą Kuba Podolski, Adam Goniszewski i Przemek Nagadowski.

Grzegorz Kasjaniuk