"Życzenia na 50kę Kazika wpływają już od delegacji i oficjeli z całego świata! Zatem Kazimnierzu 100 lat i zdrowia!" czytamy na oficjalnym profilu zespołu Kult. Przedstawiamy TOP 5 zaangażowanych piosenek Kazika Staszewskiego. Posłuchaj.

Kazik Staszewski kończy dziś 50 lat. Wokalista, saksofonista i autor tekstów urodził się 12 marca 1963 roku. Muzyczną karierę rozpoczął od występów z zespołem Poland, który działał w latach 1979 - 1980. Później powołał do życia skład Novelty Poland, by w 1982 roku założyć Kult. Solowo zaczął działać równolegle od 1991 roku, kiedy pojawił się zespól Kazik Na Żywo. Współpracował min. z El Dooppa i Buldog.

Fani z okazji 50-tych urodzin muzyka skompilowali zestaw urodzinowych życzeń.

Kazika 50-te urodziny - prezent od fanów

Dołączając się do życzeń przedstawiamy TOP 5 zaangażowanych piosenek Kazika. Oczywiście moglibyśmy zaprezentować TOP piosenek miłosnych, prowokacyjnych lub coverów, albo hitów wszech czasów Kazika. Koncentrujemy się jednak na tych, w których jubilat jest stanowczy, przekonujący, walczący.

1. Kazik - 100 000 000 [Sopot '92]

Nagranie zamieszczone zostało płycie "Spalaj się!" z 1993 roku. Kazik podczas występu w Sopocie odnosił się do poczucia humoru słuchaczy, pośrednio pewnie do samego poczucia humoru prezydenta Wałęsy. Dlaczego? Ponieważ refren "Wałęsa, dawaj moje sto milionów!", bezpośrednio nawiązywał do obietnic Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich w 1990 roku. W efekcie Lech Wałęsa nie zaatakował wokalisty, ale w specyficzny dla siebie sposób odniósł się do tekstu piosenki. Po telewizyjnym występie Kazika na sopockim festiwalu, ówczesny prezydent skomentował sprawę w kilku wywiadach, min. dla TVP.

"Śpiewa piosenkarz: Wałęsa, oddaj sto milionów. Ja chciałem, ja chcę dać, ale nie mogę, bo oni mi pozwalają, a ja nie mam mocy wykonawczej. Niech ten piosenkarz, który uważa ze jest inteligentniejszy pomyśli, że to nie ja. Niech on ostatnią zwrotkę zaśpiewa: Pomóżmy Wałęsie zrealizować to. Pomóżmy Wałęsie lepiej to zrobić, mądrzej"

2. KAZIK NA ŻYWO - Łysy jedzie do Moskwy

Kompozycja w wersji z płyty "Las Maquinas de la Muerte" z 1999 roku. Tekst utworu "Łysy jedzie do Moskwy" stanowi odniesienie do wizyty Józefa Oleksego w Moskwie w 1995 na państwowych obchodach 50-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej (Oleksy, jako premier RP, zdecydował się na udział w uroczystościach pomimo negatywnego stanowiska Lecha Wałęsy). W czasie obchodów rosyjska armia kończyła krwawą pacyfikację Czeczenii - podaje Wikipedia w artykule "Las Maquinas de la Muerte". Jak przyznał Kazik Staszewski:

...piosenka Łysy jedzie do Moskwy była reakcją na wyjazd premiera Oleksego na defiladę zwycięstwa do Rosji. Informacja o tym znalazła się na tej samej stronie w gazecie co korespondencja z wkroczenia rosyjskich wojsk do Groznego. Wizyta Oleksego w Moskwie była dla mnie ewidentnym skandalem.

3. KNŻ - Hanna Gronkowiec Walczy

Nagranie z czwartej studyjnej płyty Kazika Na Żywo "Bar la Curva / Plamy na słońcu" z 2011 roku. Pytany o tę kompozycję, Kazik mówił w jednym z wywiadów:

To literacka fantasmagoria. Wyobraziłem sobie okupację oraz napis na murze świadczący, że przywódcą ruchu oporu jest Hanna Gronkowiec.

4. Kazik - Piosenka milipantów

Utwór promujący akcję społeczną „Pamiętaj o 13 grudnia" z 2009 roku (akcja prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo Literackie). Kazik śpiewa tekst Jacka Dukaja. Akcja promowała nowe, współczesne spojrzenie na stan wojenny oczami dziecka. Kazik Staszewski nagrał piosenkę zainspirowaną powieścią Jacka Dukaja „Wroniec" ilustrowanej przez Jakuba Jabłońskiego.

5.Kazik - Ballada o Janku Wiśniewskim

Ballada opisująca zastrzelenie Zbyszka Godlewskiego 17 grudnia 1970 roku w Gdyni, a w szerszym kontekście wydarzenia grudnia 1970 roku. Autor ballady nie znając prawdziwego nazwiska poległego, nazwał go Janek Wiśniewski. Jak podaje Wikipedia, ciało Zbyszka Godlewskiego zostało przeniesione na czele pochodu ul. Czerwonych Kosynierów (dziś ul. Morska), tunelem pod peronami dworca Gdynia Główna, ul. Dworcową, ul. 10 Lutego i ul. Świętojańską pod siedzibę Miejskiej Rady Narodowej przy ul. Czołgistów (dziś al. Marszałka Józefa Piłsudskiego).

Utwór w wykonaniu Kazika powstał do filmu Antoniego Krauzego "Czarny czwartek" i został zamieszczony na płycie Kazik Na Żywo " Bar la Curva / Plamy na słońcu".

Kazik Staszewski wśród swoich różnorodnych poglądów deklarował jeden, który przy okazji jego 50-tych urodzin ma wymiar szczególny i powinien być przypomniany - przywiązanie do tradycyjnych wartości, z których najważniejszą jest rodzina. Życzeń moc!

Grzegorz Kasjaniuk

Żródło: Wikipedia

ps. Na koniec jeszcze ulubiona piosenka wszystkich liberałów gospodarczych, którzy wiedzą, że socjalizm jedynie stwarza problemy, by je bohatersko zwalczać!

ps.2. Specjalnie dla naszych czytelników, którzy się tego domagają- ostatni wielki, zaangażowany utwór Kazika. "Plamy na słońcu"!

Nasi czytelnicy wybrali na forum kolejne wspaniałe zaangażowane utwory Kazika Staszewskiego. Prezentujemy wybrane przez Was klipy!