KATYŃ: Przedstawiamy TOP 5 piosenek upamiętniających polskich oficerów

Zjednoczony Ursynów "Katyń" /  screenshot z YouTube
Zjednoczony Ursynów "Katyń" / screenshot z YouTube

5 marca 1940 roku Sowieci podjęli decyzję, której rezultatem była zbrodnia katyńska. Wymordowano ok. 25 tysięcy polskich jeńców wojennych i więźniów. Dla oddania hołdu ofiarom, rodakom przedstawiamy piosenki wykonane w większości przez młode pokolenie.

Za decyzją o bestialskim wymordowaniu Polaków stoi Stalin i członkowie Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej (bolszewików), które podjęło uchwałę o eksterminacji polskich jeńców wojennych, przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Decyzja obejmowała również polskich obywateli więzionych na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Odpowiedzialność dotyczy również bezpośrednich wykonawców, którzy nadzorowali i wykonywali egzekucje.

Zbrodnia katyńska do dnia dzisiejszego nie została osądzona. Szczątki Polaków leżą na obcej ziemi, nadal w miejscach ich pohańbienia. W większości bez ekshumacji, bez pochówku. Upamiętniają je pomniki i symboliczne metalowe tabliczki, jak w Miednoje. Nie ujawniono wszystkich sowieckich dokumentów na temat zbrodni, a obecne władze rosyjskie wykazują obstrukcję w tej kwestii. To ciągle żywa rana.

Przedstawiamy TOP 5 piosenek o Katyniu, które są pamięcią i hołdem dla pomordowanych.

1.DE PRESS - Guziki - ku Pamięci i Chwale Polskim Bohaterom

Utwór grupy De Press do wiersza Zbigniewa Herberta, dedykowany "pamięci kapitana Edwarda Herberta", stryja poety, który został zamordowany w Katyniu. Kompozycja została nagrana w 70 rocznicę zbrodni.

2.HORYTNICA - Katyńskie łzy

Kompozycja pochodzi z drugiej płyty Horytnicy "Głos Patriotów". Pochodzą z Galicji. Część składu udziela się również w innym projekcie w klimacie progresywnego metalu. Zespół nagrał do tej pory trzy pełnowymiarowe wydawnictwa: "Horytnica" (2008), "Glos patriotów" (2011) i " Historie walk o wolnosć" (2012).

3. ZJEDNOCZONY URSYNÓW - Katyń

W 71 rocznicę zbrodni Patriotyczne Stowarzyszenie Zjednoczony Ursynów przy współudziale Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych, współpracy filmowców z grupy „Studio44” oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych stworzyło video Katyń. Zjednoczony Ursynów , to warszawski zespół muzyczny założony w 2003 roku. Są zespołem robiącym muzykę rap o mocnym zabarwieniu patriotycznym. Angażują się w pomoc dla domów dziecka i samotnych matek,kombatantów AK żyjących w ubóstwie na byłych kresach wschodnich. Działają w sprawie godnego upamiętnienia osób pochowanych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli.

4. FORTECA - Katyń

Rockowo - metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami. Teksty ukazują świat z tamtych lat, upamiętniają walczących, a także tych, którym przyszło umrzeć za Polskę. Historia z tego okresu jest jedynym motywem ich twórczości. Ich muzyka niesie czysty, obiektywy przekaz z wydarzeń tamtego okresu, dzięki temu zespół daje odbiorcy pełne pole ich analizy. Sami jednak chcą pokazać jak bezsensowna jest wojna, a także upamiętnić los całego pokolenia, które zostało przez historię zmuszone do dorastania w tym okresie, jego bohaterskie i patriotyczne postawy.

5.KUKIZ - 17 września

Paweł Kukiz w dobitny sposób przedstawia zbrodnie z kwietnia 1940 roku, kiedy to w okolicach Katynia NKWD rozstrzelało kilka tysięcy polskich oficerów.

Ciało na ciało się zrzuci... Sasza ugnieść je musi... A spychacz zepsuł się nam...

Sumienie prześpi się w nas... A potem, by nie bolało, Posadzi się tu las. I prawda nie wyjdzie na jaw. A Stalin odznaczy nas.

Najbardziej dramatyczny utwór z przedstawionych. Słowa napisali Paweł Kukiz i Dariusz Dubrowski.

Przedstawiony TOP 5 nie uwzględnia wszystkich utworów, które upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej. Tych najbardziej znanych. Przedstawiamy utwory z kręgu rocka, metalu i rapu. Pokazujemy, że kolejne pokolenia pragną upamiętniać Bohaterów. Przejmują to po muzykach, którzy wytyczali im drogę w formule bliskiej młodej generacji, często kosztem swojej kariery. Kolejność nie odgrywa roli, jest tylko porządkowa, tego rodzaju emocje nie podlegają stopniowaniu.

Czy Katyń był ludobójstwem, czy nie? Artyści nie mają wątpliwości. Muzycy mówią zrozumiałym i szczerym głosem, nie dają pozwolenia na zafałszowanie, czy zniekształcanie rodzimej historii.

Grzegorz Kasjaniuk

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych