KARAT NAPALM GRUPA: oni działali pod krwawą Banderą POSŁUCHAJ

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
facebook.com/Napalm-Grupa
facebook.com/Napalm-Grupa

Huta Pieniacka to niezwykle ważne dla Polaków miejsce. Jej tragiczna historia jest symbolem dokonanego na Wołyniu i Podolu ludobójstwa. O mordzie i terrorze na Polakach rapuje Karat.

28 lutego 2013 r. przypada kolejna, 69. rocznica zbrodni ludobójstwa dokonanej na mieszkańcach wsi Huta Pieniacka. W 1944 roku we wsi miał miejsce mord na ludności polskiej dokonany przez żołnierzy 4. Pułku Policji SS złożonego z ukraińskich ochotników do SS-Galizien pod dowództwem niemieckim, przy udziale oddziału Ukraińskiej Powstanczej Armii i oddziału paramilitarnego ukraińskich nacjonalistów pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego.

W masakrze życie straciło od 600 do 1500 Polaków. W 1939 roku Huta Pieniacka liczyła około 800 mieszkańców. W dniu masakry we wsi przebywało kilkuset uchodźców z Wołynia. W miejscowości ukrywano także około 20 Żydów, którzy również zginęli razem z Polakami. W sąsiedniej wsi Pieniaki ukraińska ludność wystawiła bramę triumfalną dla wracających z akcji ukraińskich esesmanów.

Wspomnienia tamtego dnia są niezwykle dramatyczne i nadal żywe.

Wyszłam z kościoła z ostatnią grupą dziewcząt. Widok jaki ukazał się moim oczom był przerażający. Wokół płonęły budynki, słychać było przeraźliwe krzyki palących się ludzi, wyły psy, zewsząd unosił się swąd palonych ciał ludzkich i bydła. (...) Konwojujący nas ukraińscy esesmani popędzali nas, szyderczo śmiejąc się, "Wże propała wasza Polszcza – to je wasza Polszcza"

  • wspominała Wanda Gośniowska z d. Kobylańska.

NAPALM Grupa to ekipa z warszawskiego Bródna, reprezentują tzw. rap patriotyczny. W składzie zespołu jest KARAT. Muzyka jaką gra Napalm to mocny, warszawski hip - hop, w którym najważniejszy jest przekaz. Nagrali niezwykle ekspresyjny, naturalistyczny i dramatyczny w wymowie kawałek "Pod krwawą Banderą". Karat rapuje o tzw. "rzezi wołyńskiej". Podczas II wojny światowej ukraińskie oddziały UPA zamordowały ok. 100 - 150 tys. Polaków. Zginęło wiele bezbronnych kobiet i dzieci. Utwór został nagrany z okazji 69 rocznicy "rzezi wołyńskiej" 11 lipca 2012 roku. Nie jest skierowany do państwa ukraińskiego i do Ukraińców. Potępia jedynie gloryfikacje i robienie bohaterów z katów naszego Narodu.

Karat Napalm Grupa - Pod krwawą Banderą

Film wideo dozwolony od lat 18, ze względu na brutalne sceny.

"Nie o zemstę, leczo pamięć wołają ofiary ..."

Kierując się ty mottem w 2008 roku powstało Stowarzyszenie Huta Pieniacka, które zrzesza Ocalonych z Huty Pieniackiej, członków ich rodzin i sympatyków. Aktywność Stowarzyszenia Huta Pieniacka, to przede wszystkim upamiętnianie ofiar ludobójstwa dokonanego w czasie II wojny światowej na Polakach zamieszkujących Kresy II Rzeczypospolitej, w szczególności zaś ofiary zbrodni popełnionej przez oddziały SS Galizien i UPA 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej.

23 lutego 2013 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca zbrodnię ludobójstwa dokonaną przed 69 laty w Hucie Pieniackiej. Po raz kolejny, pomimo bardzo niesprzyjającej zimowej aury pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zgromadziło się kilkaset osób. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: senator Stanisław Gogacz reprezentujący Senat RP, Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, przedstawiciele Sekretarza Rady OPWiM, duchowni wyznań rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego, przedstawiciele lokalnych władz ukraińskich, a także delegacje organizacji pozarządowych i samorządów z całej Polski m.in. ze Wschowy oraz "Solidarności" z Lublina.

  • informuje Stowarzyszenie.

Państwo nie spełnia swojego moralnego obowiązku wobec Polaków pomordowanych na tych ziemiach. Dlatego cieszy, że Konsulat we Lwowie bardzo pomaga w uroczystościach rocznicowych. To bardzo ważne wsparcie oddolnej inicjatywy, gdyż prezentowane przez ukraińską stronę stanowisko wypacza historię, obraża pamięć pomordowanych i wciąż pozostaje nie do zaakceptowania.

GK

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych