Nie zawsze piosenki nagrodzone Oscarem, były rewelacyjne. Zdarzał się co jakiś czas muzyczny kicz. Często też udana piosenka pozostawała tylko w kręgu nominacji. Na przełomie kilkudziesięciu lat pojawiły się jednak godne Oscara melodie. Przedstawiamy oscarowy TOP 5 wg Grzegorza Kasjaniuka.
Oscar za najlepszą oryginalną piosenkę filmową wzbudza od kilkudziesięciu lat mieszane emocje. Wybór członków Akademii nie zawsze pokrywa się z typami słuchaczy. Tak jak w przypadku filmów i muzyka też bywa elementem walki. Jej wybór na pierwsze miejsce podium odnosi się nie tylko do walorów kompozytorskich i wykonawczych, ale do potrzeby chwili. Tak było w 1973 roku, kiedy zaskakujący aranżacyjnie " Live and Let Die" Paula McCartneya & Wings, przegrał z pretensjonalną piosenką "The Way We Are" Barbary Streisand.
Przedstawiam TOP 5 oscarowych piosenek, które miały ponadczasowy walor - symbolizowały epokę, podkreślały kunszt artystów, zmysł do połączenia przesłania filmu z nagraną do niego muzyką, były zapisem nie tylko przebojowości kompozycji, ale przede wszystkim oddawały charakter wykonawców.
1. Bruce Springsteen " Streets Of Philadelphia" - Oscar 1993
Piosenka napisana do filmu "Filadelfia" z 1993 roku w reżyserii Jonathana Demme. Nominację w tej kategorii miała także inna piosenka napisana do tego filmu " Philadelphia" Neila Younga. Bardzo dobra kompozycja, też utrzymana w refleksyjnym klimacie, jednak w stylu folkowym Younga. Springsteen, dzięki nowoczesnej, jak na tamte lata produkcji, zasłużenie otrzymal nagrodę.
2. Nat King Cole "Mona Lisa" - Oscar 1950
Ciepłym głos o pięknej barwie i głębi. Romantyczna piosenka w lekko jazzującym aranżu. Nat King Cole pokazał, że biali wokaliści nie mają monopolu na wykonywanie miłych, może w epilogu patetycznych trochę, piosenek. Kompozycja autorstwa Raya Evansa do filmu " Captain Carey, U.S.A.".
3. Ryan Bingham "The Weary Kind" - Oscar 2009
Amerykański muzyk idealnie wczuł się muzycznie w rolę bohatera filmu " Szalone serce". To amerykański melodramat w reżyserii i według scenariusza autorstwa Scotta Coopera. Film opowiada historię przebrzmiałego piosenkarza i kompozytora muzyki country, Bada Blake'a, granego przez Jeffa Bridgesa, który jest alkoholikiem. Otrzymane nagrody: Oscar, Złoty Glob, Critics 'Choice i Grammy Awards nie spowodowały, że światowa kariera Ryana Binghama nabrała tempa. Obecnie nagrywa dla własnej wytworni płytowej.
4. Isacc Hayes "Shaft" - Oscar 1971
"Shaft" to amerykański kryminał z 1971 roku na podstawie powieści Ernesta Tidymana. Film typowy dla kryminałów z lat 70-tych. dzięki niemu popularność miały serialne kryminalne Kojak i Coloumbo. Film doczekał się dwóch kontynuacji: " Wielka wygrana Shafta"z 1972 roku i " Shaft w Afryce" z 1973 oraz remake'e z 2000 roku. Isacc Hayes z cały swym kiczowatym image, idealnie pasował do konwencji kryminału. Kompozycja charakteryzująca czarne brzmienie, które było wyznacznikiem wytwórni Tamla Motown, czyli disco, soul,funky i prekursorski rap. Dynamizm kompozycji połączony z hipnotyzującą sekcją rytmiczną i dopełniającym ją wokalem ( jakby z boku ), stawia utwór w czołówce brzmień początku lat 70-tych.
5. Bob Dylan "Things Have Changed" - Oscar 2000
Piosenka do filmu "Cudowni chłopcy". Amerykański komediodramat w reżyserii Curtisa Hansona z będący adaptacją filmową książki Michaela Chabona pod tym samym tytułem.
Bob Dylan kreuje sie w piosence na bohatera filmu Grady Trippa, starzejącego się profesora uniwersytetu i pisarza, który boryka się z przeciwnościami losu: ma niemoc twórczą i wplątuje się w liczne, nieudane związki z kobietami. Kompozycja jest oszczędna, wręcz nonszalancka, ale przebija z jej aranżu moc twórcza i wykonawcza, kreatywność przecież jest, tłamsi ją tylko brak odpowiedniego wyboru w życiu. "Things Have Changed" to z jednej storny rozliczanie się ze sobą, a z drugiej dawanie nadziei, ze czego można jeszcze dokonać.
Kto w tym roku zgarnie muzycznego Oscara - typowanie to niepotrzebny hazard. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.
Grzegorz Kasjaniuk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/247373-top-5-najlepsze-piosenki-ktore-zdobyly-oscara
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.