19 lutego kalendarium Powstania Styczniowego odnotowuje smutną kartę. W bitwie zakończonej pod Dobrem został zabity min. Jan Wasiłowski - brat Marii Konopnickiej. Powstańcom swoje utwory poświęca Ludola.
Koncentrujące się do walki z Rosjanami oddziały polskie, miały za przeciwnika nie tylko srogą naturę, ale również szpiegów i zdrajców. Moskale wykorzystywali przekupstwo i pozyskiwali dzięki temu informacje. Tak się stało w przypadku oddziału Mierosławskiego pod Krzywosądzem.
Z kalendarium Powstania Styczniowego
Z 17 na 18 lutego stacjonujący we Włocławku oddział wojsk rosyjskich pod dowództwem płk. Jurija Iwanowicza Szyldera-Szuldnera powiadomiony został o koncentracji oddziałów partyzanckich pod wodzą Mierosławskiego ( mianowanego przez Tymczasowy Rząd Narodowy, 19 stycznia, dyktatorem ) we wsi Niszczewy na Kujawach. Żołnierzy natychmiast przetransportowano do Służewa w celu połączenia z oddziałami nadgranicznymi. Następnego dnia Rosjanie w sile tysiąca ludzi z kilkoma działami uderzyli na źle uzbrojony i znajdujący się dopiero w trakcie koncentracji oddział Mierosławskiego. Po utrzymaniu swoich pozycji przez kilka godzin Polacy zostali zmuszeni do odwrotu. Bitwa ostatecznie zakończyła się w sąsiednim Dobrem zwycięstwem Rosjan. Poległych powstańców pochowano w Krzywosądzu i Dobrem. Wśród zabitych byli m.in. student politechniki w Liège Jan Wasiłowski – brat Marii Konopnickiej oraz Stanisław Gay – syn architekta Jakuba Gaya.
Mierosławski wycofał się w kierunku Radziejowa, gdzie połączył się z oddziałem powstańczym Kazimierza Mielęckiego. 21 lutego doszło do kolejnej przegranej przez Mierosławskiego bitwy pod Nową Wsią, która zmusiła go do złożenia dyktatury i wyjazdu do Paryża.
O powstańcach, łącząc styl Kaczmarskiego z folkiem, śpiewa Ludola. Z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego wykonali własną interpretację "Ostatniego Mazura". Autorem tekstu, a przynajmniej jednego z jego wariantów jest Ludwik Ksawery Pomian-Łubiński.
Ludola - Ostatni Mazur
Projekt Ludola powstał w 2008 roku. Aktualnie w zespole udzielają się cztery osoby, mające różny wkład. Grupa ma na koncie dwa wydawnictwa: wydany w 2011 roku album "Przedwiośnie" oraz wydany w 2012 album "Rogate czapki, rogate serca".
Ludola - Dusza Powstańca
Nazwa zespołu zaczerpnięta została ze sztuki Stanisława Szukalskiego pt. "Krak, syn Ludoli".
GK
Tekst utworu:
Myśmy straż trzymali od świtu do zmierzchu
Całe życie w służbie matczynemu sercu
Matka nasza to ta żyzna ziemia ojców
Która w świat wydała tych walecznych chłopców
Lecz ta ziemia to nie tylko łąki, lasy
To nie tylko tłum i nieznajome masy
To pocałunek ukochanej twej dziewoi
To ustronie, które serca rany koi
.
I ruszyliśmy do boju, dumni powstańcy w obronie naszych rodzin i ziem
Nasze chorągwie wysoko w górze, rozkaz "atakować, nie cofać się"
Choć zaborcy siły przeważały i śmierć pisana była nam
Każdy słyszał ojcowizny wołanie - "Przyszłe pokolenie w mej obronie stanie"
.
Przy ogniu każdy wspominał ziemię swoją
Każdy gotów był dziś umrzeć jej broniąc
Czy było to górskich szczytów królestwo
Czy złocistych pól i lasów braterstwo
Ktoś zostawił nadmorskie miasteczka
Na kogoś czeka leśnych jezior toń odwieczna
A każdy w ziemi tej serce swe pochował
I jej wspomnienie na wieczność w duszy zachował
.
Nie płaczcie panny, nie płaczcie za nami
Obowiązek wypełnić musimy
Może wrócimy tu wraz z wiosną
Piękną wiosną dla tej krainy...
.
Będziem was czekać, dzielni wojacy
Choć serca młode rwą się z tęsknoty
Lecz jeśli nawet zginiecie w boju
Wywalczcie dla nas, tę Wiosnę straconą...
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/247322-ludola-nie-placzcie-panny-nie-placzcie-za-nami-posluchaj
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.