TRUPIA CZASZKA rusza z Ziutkiem do ataku!

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
ziutkowinaurodziny.pl
ziutkowinaurodziny.pl

Już jest płyta "Wspomnij Ziutka". Została nagrana podczas koncertu "Ziutkowi na urodziny" , kory odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Premiera płyty 24 lutego podczas koncertu w Garwolinie.

Trupia Czaszka zagra 24 -go lutego koncert "WSPOMNIJ ZIUTKA" połączony z oficjalną premierą płyty w Garwolinie, w 60 rocznicę śmierci gen. Emila Fieldorfa "Nila", a dzień później w Krakowie w Rotundzie, koncert w ramach oficjalnych obchodów "Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Trupia Czaszka - Akcja

Na płycie "Wspomnij Ziutka", znajdują piosenki z koncertu "Ziutkowi na Urodziny", który odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego 27 listopada ubr. "Pałacyk Michla", "Już nie wróci chłopiec Twój dziewczyno", czy "Do Rafała" to tylko niektóre z utworów, które znajdują się na płycie. Kompozycje wykonuje Teatr od Czapy i Trupia Czaszka, jako bonus znalazły się również "Pałacyk Michla" w wykonaniu Armii i "Czerwona zaraza" De Press. Wydawnictwo ma na celu przypomnieć postać "Ziutka" – Powstańca i Poety, którego piosenki znane są bardzo dobrze, choć bezimiennie.

Płytę wydaje Fundacja "Sztafeta", która pragnie upamiętnić i przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osobę i twórczość Józefa Szczepańskiego. Projekt Fundacji wychodzi naprzeciw potrzebie wypełnienia niedostatków wiedzy historycznej młodego pokolenia przybliżając utwory stanowiące polską historię i tożsamość.

De Press - Czerwona Zaraza

Fundacja Sztafeta we współpracy z Klubem Rotunda i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie organizuje koncert "Wspomnij Ziutka", będący jednocześnie premierą płyty jak i częścią krakowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci".

W krakowskiej Rotundzie 25.02.2013 o godz. 19:00 zagrają i zaśpiewają: Paweł Kukiz, zespół Trupia Czaszka w składzie:Budzy(Armia) - wokal, Darek Budkiewicz(De Press)- bas, Frantz(Armia) - gitara, Amade - perkusja oraz Małgorzata Godlewska - (kontralt) i Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy.

Trupia Czaszka - Dziadobójca

W sposób szczególny weźmie również udział w koncercie Tadek, który rozpocznie koncert upamiętniając 60. rocznicę śmierci gen.Emila Fildorfa "Nila" - patrona Muzeum Armii Krajowej.

Będzie to nowa muzyka, nowe aranżacje znanych i nieznanych wierszy Józefa Szczepańskiego, mariaż rocka ze starą nutą. Do słów Ziutka muzykę skomponowali: Tomasz Budzyński, Andrzej Dziubek, Małgorzata Godlewska, Weronika Kowalska.

Armia - Pałacyk Michla

Józef Andrzej Szczepański pseudonim „Ziutek” urodził się 30 listopada 1922 roku w Warszawie. Poeta, powstaniec warszawski, żołnierz harcerskiego batalionu „Parasol”, autor piosenek powstańczych. Od 1943 roku włączył się w działalność konspiracyjną, działał w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów uczestnicząc w licznych akcjach bojowych.

W Powstaniu Warszawskim był dowódcą drużyny w „Parasolu”, brał udział w walkach na Woli następnie na Starówce. Został ciężko ranny podczas osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych ze Starego Miasta. Przeniesiono go kanałami do Śródmieścia do szpitala powstańczego. Zmarł 10 września 1944 roku w wyniku odniesionych ran.

Wesoły, dzielny chłopak, którego talent rozkwitał w wierszach komentujących dowcipnie konspiracyjne, a potem powstańcze życie. Jego twórczość powstańcza to kronika walk „Parasola”, liryczne notatki czynione na bieżąco, w przerwach między działaniami liniowymi, pełne humoru i dystansu, a gdy trzeba wzruszające i poważne.

Jest autorem słów do piosenek „Pałacyk Michla”, „Chłopcy silni jak stal”. Ocalało 17 jego wojennych wierszy m.in. „A jak będzie już po wojnie, „Już nie wróci twój chłopiec”, „Akcja to jest fajna heca”, „Do Rafała” oraz napisany w przededniu upadku Starówki, przejmująco profetyczny: „Czekamy na ciebie- czerwona zarazo”. W 2005 roku skrzyżowanie ulic Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej otrzymało imię Józefa Szepańskiego „Ziutka”.

GK

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych