TOP 5 poezji BACZYŃSKIEGO: Ludu mój! Do broni! POSŁUCHAJ

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
materiały prasowe
materiały prasowe

Jak interpretować poezje Krzysztofa Kamila Baczyńskiego? Sercem. Tylko tak można wczuć się w poezję oznaczoną miłością, tęsknotą i śmiertelną próbą. Za nami premiera "Pieśni o szczęściu" w wykonaniu Koteluk i Czesława. Czy sprostali? Utwór promuje film "Baczyński", którego premiera 15 marca.

Krzysztof Kamil Baczyński. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? Na te pytania próbuje odpowiedzieć reżyser filmu, Kordian Piwowarski, który stworzył obraz poetycko-biograficzny, obok fabularyzowanych sekwencji pojawiają się relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością. Premiera filmu odbędzie się 15 marca.

Utworem promującym obraz jest "Pieśń o szczęściu" w wykonaniu Meli Koteluk i Czesława Mozila, który jest autorem muzyki. Czy sprawdza się w tej roli? Kompozycja zdominowana jest brzmieniem zespołu Czesław Śpiewa. Koteluk dodaje tu powiew miłosnego romantyzmu, będącego elementem części wierszy poety. Na pewno jest to odmienne spojrzenie na pokolenie Kolumbów niż np. Ewy Demarczyk. Lepsze? Na pewno dalekie od patriotycznych uniesień. To nie jest spojrzenie na pozbawionego Polski młodego człowieka. To interpretacja postrzegania rzeczywistości z oderwaniem od historycznego kontekstu – emocje i przeżycia w zderzeniu z niemocą, walką ducha oraz zagrożeniem życia.

Mela Koteluk i Czesław - Pieśń o szczęściu ( trailer, fragment)

Poezja Baczyńskiego nie była często popularyzowana – jest trudna w interpretacji, potrzebuje emocjonalnego odkrycia ducha. Najbardziej porywająca była Ewa Demarczyk, tworzy odniesienie dla innych wykonawców – nie do podrobienia jednak. W ostatnich latach pojawiały się też zespołu tzw. rocka tożsamościowego – może dzięki nim duch poezji Baczyńskiego zostanie ożywiony?

1. Ewa Demarczyk – Wiersze wojenne

Demarczyk jest uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny poezji śpiewanej.

2. Ludola – Elegia o chłopcu polskim

Ludola, jako zarys projektu zrodził się jeszcze Latem 2008 roku.

Jakiś czas później powstał pierwszy utwór do wiersza Krzysztofa Baczyńskiego ( "Elegia…"). Nie mniej jednak, projekt dojrzewał aż do 2011 roku, zarówno w warstwie muzycznej, jak i koncepcyjnej. Wtedy pojawiła się jego pierwsza (akustyczno-rockowa, z perkusją) mutacja, która jednak po kilku próbach odeszła w niebyt, a projekt przyjął obecną formę.

Pierwszy materiał został nagrany w jednoosobowym składzie, jednakże na przyszłych wydawnictwach zostanie on nieznacznie poszerzony. Póki, co, projekt funkcjonuje tylko studyjnie, aczkolwiek przy dobrych wiatrach ten stan powinien się niebawem zmienić (w nie-tak-znowu-dalekiej przyszłości planowane są występy na żywo).

3. ANKH – Berz imienia

Ankh omijając progresywną konwencję próbował wzbogacić rocka elementami muzyki folkowej oraz klasycznej. 27.02.2008 Ankh otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

4. Forteca – Elegia o chłopcu polskim

FORTECA, to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo - metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Grupa w większości przypadków czerpie teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej. To właśnie historia tego okresu jest jedynym motywem ich twórczości.**

Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły to miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego:

  • Nie pozwólmy Zapomnieć

  • Nie pozwólmy Przekłamać

  • Nie pozwólmy Powtórzyć

W styczniu 2010 roku wydali płytę demo, na której znalazły się trzy utwory: "Elegia o... (chłopcu polskim)" do sł. K.K. Baczyńskiego, "Bezimieńcom" Tadeusza Hiża, a także "Przed Odejściem" Tadeusza Gajcego.

5. Gaba Kulka – Wiersze wojenne

Gaba Kulka śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret.

Wydała dwie autorskie płyty. Jest chwalona za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej.

Niestety w tej interpretacji Baczyńskiego zamiast sięgnąć do źródła, czyli poezji, sięgnęła po interpretację Ewy Demarczyk – nie wyszło zbyt dobrze. Plus to aranżacja i to, że zetknęła się z wartościową poezją.

Grzegorz Kasjaniuk

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych