Ten facet jest niezwykły! Płyta RODRIGUEZA to arcydzieło na miarę BOBA DYLANA

Na ekrany kin wchodzi nominowany do Oscara film Malika Bendjelloula „Searching for Sugar Man" o Sixto Rodríguezie. Już dziś możemy zapoznać się z genialną muzyką faceta, który został odrzucony przez Amerykanów. Po 4 dekadach niebytu powraca on w cholernie wielkim stylu.

Pisaliśmy o fenomenie Sixto Rodrígueza kilka dni temu. Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się on gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu. Kilka lat później pirackie kopie tej płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presley'a i The Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz o tym nie wiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Przez pewien czas utrzymywano, że muzyk popełnił samobójstwo podczas koncertu. Pod koniec lat 90. Fani odnaleźli Rodrigueza. 1998 roku odbyła się jego pierwsza trasa koncertowa w tym kraju, gdzie pojechał z córkami. W 2008 i 2009 wznowiono obydwa albumy. Jego koncerty w RPA były przyjmowane z histerią znaną z koncertów The Doors czy The Rolling Stones w latach 60-tych.
Historia zafascynowała reżysera Malika Bendjelloula.

Będąc ten pierwszy raz w RPA pytałem o Rodrigueza przypadkowo spotkanych ludzi. Wszyscy mówili dokładnie to samo, wszyscy go znali i byli zdziwieni, że ja nic o Sugar Manie nie wiem, bo przecież jest tak samo znany jak Beatlesi czy Bob Dylan.

wspominał reżyser filmu w „Trójce” podczas spotkania w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Reżyser dodał, że w RPA Sixto znajduje się w panteonie bogów rocka.

Hendrix, Morrison, Simon & Garfunkel, Bob Dylan, a Rodriguez jest jednym z nich, choć nagrał tylko dwa albumy! Żałuję, że nie nagrał więcej.

Jego film już zdobył nagrody na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne oraz BAFTĘ. Krytycy podkreślają, że niezwykły obraz jest opowieścią nie tylko o muzyce, ale o nadziei, inspiracji i niezłomności prawdziwych fanów. Dzięki filmowi, który ma wielką szansę na Oscara Rodriguez wraca do muzyki. Oprócz ogłoszenia prac nad nową płytą muzyk potwierdził swój udział w szeregu dużych festiwali, takich jak Coachella czy Glastonbury. A jak prezentuje się ścieżka dźwiękowa do „Searching for Sugar Man”, która składa się z utworów nagranych w latach 70-tych przez Rodrigueza? Można ją podsumować jednym słowem- genialna. Muzyk naprawdę może śmiało konkurować z samym mistrzem- Bobem Dylanem. I nie chodzi jedynie o warstwę muzyczną jego utworów, ale również o poetyckie, zaangażowane i głębokie teksty. Piosenki Rodrigueza mają coś w sobie z Dylana lat 70-tych. Ten sam zapał, ta sama dojrzałość i ten sam wpadający w ucho rytm. Czy dlatego płyty muzyka nie przebiły się w USA? Czy ludzie nie potrzebowali drugiego Dylana- muzyka zbyt podobnego do ikony?

Ścieżka dźwiękowa do filmu poza absolutnym hitem „Sugar Man” zawiera m.in fantastyczny utwór „Most disgusting song”, który jest w stylu zadziornych opowieści Johnnego Casha. Jestem ciekaw jak będą wyglądały nowe utwory Rodrigueza. Czy publika ( poza RPA) przyjmie go z otwartymi rękoma? Czy sam Rodriguez nie popadnie w kopiowanie swojego stylu sprzed 4 dekad, co może być dla niego równie bardziej zgubne niż dyla nowski styl w latach 70-tych? Przekonamy się niebawem. Na razie zatopmy się muzykę w genialnego artysty dosłownie wykopanego z lamusa.

Łukasz Adamski

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych