W czwartek, 7 lutego w warszawskim klubie Sztuki i Sztuczki królować będzie fotografia. Wystawione będą zdjęcia Milesa Davisa autorstwa Dona Hunsteina z lat 1959-1973.
To klimatyczne fotografie mistrza trąbki między innymi z legendarnego studia nagraniowego 30th Street Studio w Nowym Jorku, gdzie pracował Bob Dylan, Aretha Franklin czy Johnny Cash. Don Hunstein fotografował ich wszystkich. Jako osobisty fotograf wytwórni Columbia Records miał on dostęp do artystów podczas pracy nad płytą, a nawet w ich prywatnych domach.
Zobaczymy portrety z najważniejszych momentów kariery króla trąbki m.in. podczas nagrań albumu „Kind of Blue”, który uznano za arcydzieło jazzu. Jedną z najważniejszych fotografii zbioru jest portret z 1959 roku, na którym Davis uśmiecha się rozbrajająco zza pulpitu. Tego dnia skończył pracę nad albumem "Kind of Blue", najlepiej sprzedającego się "arcydzieła" muzyki jazzowej.
Zaprezentowane zostaną także fotografie Milesa Davisa z 1969 roku. Legenda jazzu pracowała wtedy nad dwoma arcydziełami jazz-fusion: "In A Silent Way" i "Bitches Brew". Don Hunstein miał wtedy wstęp do domu Davisa na 77th West Street w Nowym Yorku, gdzie robił sesję zdjęciową. Na portretach ukazał fascynację zelektryfikowania muzyki i futurystyczny styl ubierania się muzyka. To w tamtym czasie rodził się pomysł nagrania wspólnego materiału Davisa z Hendrixem. Fotograf uwiecznił też domowe wnętrze, które symbolizowało wielokulturowość muzyki Milesa Davisa.
Miles Davis- Around The Midnight
Fotografiom towarzyszyć będą dźwięki trąbki mistrza z premierowego wydawnictwa „Miles Davis. Music & Photos”. To gratka dla kolekcjonerów: obok dwóch płyt z muzyką, w środku pojawi się dziesięć unikalnych wielkoformatowych fotografii.
Wystawa dostępna będzie w warszawskim klubie do końca lutego. Wstęp wolny.
Don Hunstein, żołnierz US Air Force stacjonujący w W. Brytanii, zaczął fotografować zainspirowany albumem Henriego Cartiera Bressona, który zobaczył na wystawie sklepu w Paryżu podczas trzydniowej przepustki. Kupił Leicę M3 i zapisał się na kurs w londyńskiej Central School of Art and Design. Po powrocie do USA zajął się fotografią komercyjną. Dzięki Deborah Ishlon, która zajmowała się promocją wydawnictw Columbia Records, zaczął fotografować artystów nagrywających w słynnym studiu przy 207 East 30th Street w Nowym Jorku.
GK
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/247212-wernisaz-miles-davis-photos-and-music
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.