Matisyahu zgolił brodę i ściął charakterystyczne pejsy pod koniec 2011 r. na znak odnowy duchowej. Pierwszy na świecie chasydzki muzyk reggae pozbył się swoich najbardziej widocznych cech, co nie oznacza, że odciął się od dotychczasowej religijności. Duchowy rozwój przełożył na badanie innych odłamów judaizmu, czego efektem była zmiana image. Dotknęło go poczucie wolności, które było wyzwalające. Efektem było nagranie płyty „Spark Seeker” w ubiegłym roku.
Matisyahu Performs "Happy Hanukkah" - The Tonight Show with Jay Leno
Choć „Spark Seeker” został zainspirowany odnowieniem duchowości Matisyahu , piosenkarz postanowił temat pogłębić i sprawdzić swoje emocje w wersjach akustycznych. Zaczął je prezentować w salach koncertowych. 29 stycznia pojawiają się na limitowanej płycie EP „Spark Seeker: Acoustic Session” dostępnej za pośrednictwem aplikacji iTunes.
Tak o tym mówi Matisyahu:
Pozwala mi to wyrazić głęboki poziom intymności, poczucie łączności z moimi fanami. Uwielbiam grać utwory pozbawione elektryczności, to dodaje subtelności piosenkom i głosowi, który nieskrępowanie może sam wybrzmiewać"
Matisyahu "Crossroads" (Acoustic) - Spark Seeker: Acoustic Sessions EP
Niezwykła muzyka Matisyahu to autorska kombinacja reggae, hip-hopu i alternatywnego rocka. Wokalnie artysta czerpie z tradycji jazzowej (scat) oraz stylistyki żydowskich kantorów. Jednak najważniejszą inspiracją pozostaje dla niego judaizm. Jego twórczość to manifestacja głębokiej duchowości, zaś utwory to rozważania o relacjach między Bogiem a człowiekiem zanurzonym w materialnym świecie. Ta ryzykowana mieszanka zyskała ogromne uznanie, jego płyta „Youth” pokryła się złotem i była nominowana do nagrody Grammy, a o sam został okrzyknięty najbardziej intrygującym muzykiem reggae na świecie.
Ogromne emocje budził również jego dotychczasowy wizerunek Matisyahu. Na scenie pojawiał się bowiem ortodoksyjny Żyd, w czarnym garniturze, kapeluszu i z pejsami, który z niesamowitą energią zaczynał rapować mieszając brutalny hip-hop ze zmysłowym dancehallem. Wraz z najnowszą płytą „Spark seeker”, Matisyahu zmienił się fizycznie. Obciął włosy, ogolił wąsy i brodę, a pod koniec 2011 roku artysta opublikował swoje zdjęcie z podpisem „Koniec chasydzkiej gwiazdy reggae”.
Matisyahu - One Day
Choć muzyczna zmiana Matisyahu może być sporym ciosem dla jego oddanych fanów, to nowy odcień jego muzyczności nie jest pozbawiony dotychczasowych odniesień. Być może nawiązywanie do tradycji muzyki amerykańskiej ( cover The Grateful Dead ) przy jednoczesnym pozostawaniu w kręgu roots reggae ( covery Boba Marleya ) jest zaskakujące, ale w wydaniu akustycznym jest jednolite i mam sens.
28 lutego artysta przyjedzie do Polski. Zagra koncert we Wrocławiu, który odbędzie się w Hali Stulecia. Koncert rozpocznie europejską trasę Matisyahu, promującą najnowszą płytę „Spark Seeker”.
Grzegorz Kasjaniuk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/247164-matisyahu-manifestacja-duchowosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.