Powstaje film o JANIE KARSKIM. Przy obrazie pracuje współautor "Walcu z Baszirem"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Szkic do filmu "Karski & The Lords of Humanity", fot. facebook.com/KarskiandTheLordsOfHumanity
Szkic do filmu "Karski & The Lords of Humanity", fot. facebook.com/KarskiandTheLordsOfHumanity

Mieszkający w USA reżyser Sławomir Grunberg realizuje pełnometrażowy film o legendarnym emisariuszu Państwa Podziemnego, który z narażeniem życia zebrał i przekazał Aliantom świadectwa zagłady Żydów.

Portalfilmowy.pl informuje, że do swojego nowego projektu, twórca zaprosił słynnego animatora Yoni Goodmana, który pracował przy nagradzanym na całym świecie „Walcu z Bashirem”. Na potrzeby filmu "Karski i władcy ludzkości” Grunbergowi udało się zgromadzić bogaty materiał fotograficzny, a także ponad 40 godzin wywiadów z Karskim zrealizowanych przez media na przestrzeni lat, w tym ponad 8 godzin rozmów, które nigdy nie były publikowane. W filmie pojawi się również wielu znaczących zagranicami naszego kraju Polaków oraz znani historycy. Na ekranie zobaczymy prof. Władysława Bartoszewskiego, Zbigniewa Brzezińskiego, biografa Winstona Churchilla Martina Gilberta i ostatniego żyjącego przywódcę powstania w getcie warszawskim Simche Rotema. Materiał archiwalny i dokumentalny Grunberg zamierza połączyć ze scenami fabularyzowanymi zrealizowanymi w cyfrowej technice animacji rotoskopowej. Dzięki temu na ekranie, wśród archiwalnych zdjęć z getta warszawskiego, widzowie będą mogli ujrzeć również postać Jana Karskiego. Podobnie przedstawione zostanę sceny aresztowania Karskiego przez gestapo, jego wejście do obozu w Izbicy oraz rozmowy m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Zanosi się, że ta część filmu będzie niezwykle ciekawa. Opowiadać będzie za niego współautor genialnego „Walcu z Bashirem” Yoni Goodman.

Scenariusz filmu Grunberg napisał wspólnie z Maciejem Kozłowskim, Katką Reszke, Lucyną Kowalską i Thomasem Woodem. Na jego podstawie powstać ma 90-minutowy film kinowy oraz, podzielona na dwa 45-minutowe odcinki, wersja telewizyjna. Obraz realizowany jest w koprodukcji amerykańsko-izraelsko-niemiecko-polskiej. Koproducentem filmu jest, należąca dla Dariusza Jabłońskiego, Apple Film Productions. Wsparcia twórcom "Karski & The Lords of Humanity" udzieliła też Telewizja Polska.

Premierę filmu zaplanowano na lipiec 2014 roku jako część całorocznych obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego.

Odznaczony w maju 2012 roku pośmiertnie amerykańskim Medalem Wolności przez prezydenta Baracka Obamę Jan Karski na polecenie rządu polskiego na uchodźctwie od maja do jesieni 1942 roku przebywał na terenie okupowanej Polski, gdzie gromadził informacje dotyczące losu społeczności żydowskiej. Na podstawie przywiezionych przez Karskiego mikrofilmów i jego relacji, ówczesny minister spraw zagranicznych w rządzie RP w Londynie, Edward Raczyński, przygotował i 10 grudnia 1942 przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holocauście. Relacja Karskiego nie spowodowała jednak spodziewanej reakcji. Swoje wojenne przeżycia Karski zawarł w napisanej w 1944 roku książce "Tajne państwo". W 1982 roku Karski otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł w 2000 roku w Waszyngtonie.

Trudno nie cieszyć się z produkcji Grunberga. Szczególnie, że realizuje go jeden z najciekawszych współczesnych animatorów. Mimo wszystko czekamy jednak na pierwszy film fabularny o polskim bohaterze. Jan Karski obok Rotmistrza Pileckiego i kilku innych narodowych bohaterów nie doczekał się produkcji o sobie. Miejmy nadzieję, że film Grunberga odniesie sukces i pokaże wytwórniom, że warto inwestować w taki rodzaj kina.

Ł.A/portalfilmowy.pl

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych