Bożydar Brakoniecki na początek roku 2013 podpowiada naszym filmowcom, po jakie książki powinni sięgnąć, szukając materiału na dobre filmy o Polsce. Oto jego subiektywna dziesiątka wybrana na łamach "Polska The Times":
Stanisław Rembek "W polu" - wspomnienia autora z wojny 1920 r. Rembek był wtedy żołnierzem 7. kompanii strzelców w dywizji gen. Żeligowskiego ścierającej się z wojskami Tuchaczewskiego na froncie północnym.
Karol Zbyszewski "Niemcewicz od przodu i tyłu" - barwny pamflet na XVIII-wiecznego klasyka ówczesnej poezji i polityki.
Stefan Kisielewski "Przygodą w Warszawie" - kryminalna przypowieść o tajemniczym gangu terroryzującym stolicę. Rzecz przypomina po trosze "Złego" Leopolda Tyrmanda.
Isaac Bashevis Singer "Sztukmistrz z Lublina" - barwny fresk z życia polskich Żydów początków XX w. W 1979 r. izraelski reżyser Menahem Golan porwał się na książkę Singera, ale zrobił to tak źle, że koniecznie trzeba poprawić to, co spaprał.
Józef Mackiewicz "Lewa wolna" - opowieść o wojennym pograniczu polsko-litewskim z lat 1918-1921, to filmowy samograj.
Marek Hłasko "Sowa, córka piekarza" - ostatnia powieść Marka Hłaski. Opowieść o pisarzu, który przeżywa niezwykły romans z kobietą, której męża aresztowało UB, to prawdziwe wyzwanie dla twórców psychologicznych łamigłówek.
Tadeusz Konwicki "Bohiń" - w przypominającym puzzle "Bohiniu" znaleźć można wszystko, co u tego pisarza jest najlepsze: romans, wycieczki w rodzinne legendy, klimat litewskich bajań i szlacheckich gawęd.
Wacław Holewiński "Lament nad Babilonem" - rzecz osnuta na kanwie losów Tadeusza Danilewicza, legendarnego "Kossaka", szefa sztabu Komendy Głównej NSZ. To nie tylko kawał doskonale sportretowanej wojenki, ale też próba odkłamania czarnej legendy sprokurowanej Danilewiczowi przez komunistów.
Eustachy Rylski "Warunek" - bohaterem "Warunku" jest kapitan szwoleżerów Andrzej Rangułt, litewski arystokrata wikłający się w szorstką przyjaźń z pochodzącym z chłopstwa porucznikiem Semenem Horszowskim. Dwaj mężczyźni pałają do siebie uczuciem miłosno--nienawistnym, a w tle płonie Moskwa A.D. 1812 i Wielka Armia Napoleona nieodwracalnie obraca się w nicość.
Jarosław Marek Rymkiewicz "Samuel Zborowski" - Zborowski w 1584 r. został ścięty na dziedzińcu wawelskim za rzekomy spisek na życie króla. Czy tak było naprawdę? W "Samuelu Zborowskim" Jarosław Marek Rymkiewicz dowodzi, że mord na Zborowskim był początkiem końca sarmackiej wolności, ideału, który próbuje wskrzesić na użytek współczesnych Polaków. A co bardziej malowniczo wygląda w kinie niż rycerska krew u podnóża wawelskiej wieży?
Tyle Bożydar Brakoniecki. A jakie są Wasze podpowiedzi?
gop
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246995-ratujmy-polskie-kino-czyli-10-pomyslow-na-ekranizacje-znakomitych-ksiazek
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.