Są zapowiedzi, które elektryzują fanów bardziej, niż inne. Na co szczególnie warto czekać w roku 2013? Grzegorz Kasjaniuk przygotował dla wNas.pl subiektywny top takich informacji.

  • Nowa płyta zespołu Trupia Czaszka

Płyta zapowiedziana jest na wiosnę 2013 roku. Poprzedzają ją nagrane w tym roku dwie kompozycje do poezji Józefa Szczepańskiego, powstańca warszawskiego walczącego w harcerskim Batalionie „Parasol”, żołnierza i poety, autora min. wiersza „Pałacyk Michla” i "Czerwonej zarazy”.

Zapowiedzią nagrywanego materiału, był okazjonalny występ Trupiej Czaszki w Muzeum Powstania Warszawskiego na koncercie "Ziutkowi na urodziny", który odbył się 27 listopada br. Współpraca Budzyńskiego (Armia) i Budkiewicza (De Press) owocuje powrotem Trupiej Czaszki do studia. W grudniu zostały zarejestrowane kompozycje: "Dziadobójca" i "Akcja". Okazjonalne koncerty ( powodujące wyczerpanie emocjonalne muzyków ) , jak i długa przerwa wydawnicza, pobudziły do granic wytrzymałości apetyt fanów na nową produkcję.

Trupia Czaszka powstała w 2004 roku z inicjatywy Budzyńskiego, który do współpracy zaprosił Popcorna i Ślepego - wówczas również muzyków Armii. W tym składzie nagrali płytę "Uwagi Józefa Baki" czyli 38 minut niezwykłego połączenia hc/punkowych dźwięków z wierszami barokowego księdza i poety, powstałych w XVIII wieku. Album został wydany z okazji X rocznicy powstania "Frondy". Ówczesny naczelny Grzegorz Górny podrzucił pomysł nagrania poezji ks. Baki i tak powstała płyta.

Trupią Czaszkę tworzą dziś: Tomasz Budzyński - głos, Dariusz Budkiewicz - bas, Rafał "Franz" Giec - gitara i Amadeusz "Amade" Kaźmierczak - perkusja.

Trupia Czaszka "Akcja"

  • Zapowiedź wydania nowej płyt 2TM2,3

14 września pojawiała informacja, że 2 TM 2,3 zamierza nagrać akustyczną płytę. Pierwsze dźwięki zespół nagrał już we wrześniu. Muzycy opracowali kilka utworów; jak mówią:

brzmią one świetnie, ale to nic dziwnego po tak długim czasie rozłąki - wszyscy mają głód wspólnego grania!

Od 24 września zespół rozpoczął nagrywanie nowej płyty w studio RecPublica w Lubrzy. Zapał do pracy wśród muzyków jest wielki i pomysłów nie brakuje. To był pracowity i owocny tydzień. Po płycie "888" zespół udał się na odpoczynek. Dla wielu fanów Armii, czy Houka brzmienie tej płyty było rewelacyjne, choć ogólnie nawiązywało do Queens of the Stone Age. Niestety fani ostrego sepulturowego brzmienia nie byli zachwyceni, choć nie rozumiem tych sentymentów. 2 TM 2,3 mieli odskocznię w postaci akustycznego projektu ( który mógł być realizowany w kościołach, a elektryczny skład tam nie pasował ), co pozwoliło na utrzymanie kontynuacji funkcjonowania grupy. Choć muzycy deklarują akustyczna płytę, to z tego co słychać nie będzie to typowy acoustic, tylko elektryczna płyta z wykorzystaniem bardziej akustycznego instrumentarium.

Filmowa relacja z pierwszego etapu nagrywania nowej płyty 2 Tm 2,3 akustycznie w Małym Studio w Puszczykowie (18-20 września 2012 r.)

Nowa płyta 2 Tm 2,3 akustycznie - zapowiedź

  • Zapowiedź wznowienia płyty De Press

17 grudnia pojawił się teledysk zapowiadający nową płytę De Press " Product 2013". Teledysk nagrany został do utworu " In a Crowded Room". Zespół po latach wraca do swoich nagrań z ponurego historycznie roku - 1982. Wtedy wydali płytę "Product". Teraz będzie okazja na ponowne jej przypomnienie, w pełniejszym brzmieniu. W styczniu pojawi się reedycja płyty. Kompozycja " In a Crowded Room" ( czwarta na płycie ) jest bardzo surowa, nawiązuje do alternatywnego brzmienia cold wave w historii zespołu. Dziubek wokalnie zbliżył się do stylu Iana Curtisa z Joy Divison ( choć tak na prawdę, to taki rodzaj wokalizy towarzyszył mu od samego początku ).

Dziubek tak o tym mówił w jednym z wywiadów:

Pojawienie się Joy Division było dla mnie pierwszym przełomem w muzyce od czasów punkowej rewolucji. Reszta ówczesnej nowej fali to była zwykła komercja. I dlatego faktycznie - zaśpiewałem trochę jak Curtis, ale zachowując melodykę typową dla Podhala.

Tempo kompozycji, język angielski, oraz biało-czarny teledysk z wizualnym minimalizmem, pozwala mieć nadzieję na rewelacyjne wznowienie nagrań. Oryginalnie płyta była zrealizowana w zagranicznym - norweskim składzie. Na razie nie ma więcej informacji na ten temat, ale koncerty ( o ile będą ) promujące to wydawnictwo zapowiadają się rewelacyjnie.

De Press - " In a Crowded Room".

  • Zapowiedź nowej płyty zespołu Holly Toy

Znowu Dziubek robi niespodziankę. W lutym 2013 pojawi się nowa płyta " Psycho Overdrive" słynnej grupy Holy Toy. Zespół powstał w 1982 roku, zaraz po rozpadzie De Press po wydaniu pyty " Product". Dziubek miał dosyć grania tzw. kwadratowego rocka. Spotkał Larsa Pedersena, który potrafił grać na wszystkich instrumentach - perkusji, klawiszach, gitarach. Chciał eksperymentować z nowymi dźwiękami. Dzięki temu dobrze zaczęli się dogadywać. Nagrali razem najważniejsze płyty Holy Toy - "Warszawę", "Panzer & Rabbits" i "Dlaczego nie w chórze?" .

Teraz spotkali się po latach i reaktywowali Holy Toy. Spowodowane było to faktem ogłoszenia w Norwegii listy stu najważniejszych płyt w historii muzyki tego kraju. Na 10. pozycji wylądował De Press, a na 17 - Holy Toy. Był potem okazjonalny wspólny koncert, na tyle udany, że Dziubek zaprosił Larsa do Nowego Targu na dziesięć dni i nagrali wtedy materiał na kolejny album. Pomysł na nagrania był Dziubka, który działał na samplerach, a Pedersen dograł perkusję i klawisze. Dziubek śpiewa wiersze Williama Blake'a, jeden Witkacego i dwa swoje. Całość ma być filozoficzna i metafizyczna. Brzmieniowo są nawiązania do starego Holy Toy, ale też są nowe elementy, bardziej napakowane, wykorzystane są różne tranzystory i radia. Nie ma przerw między utworami.

Płyta ukazała się po świętach na winylu w Norwegii, a na początku lutego ukaże się na CD w Polsce. Będą też koncerty - najpierw w Norwegii, a potem w Polsce.

Holy Toy w norweskim filmie "X"

Down in Japan, Holy Toy Live 2011

  • Informacja o reaktywacji pułtuskiego Robotix

Archie Walker, czyli Artur Mańkowski, obecnie perkusista zespołu Burnin' Hearts poinformował na portalu społecznościowym fb, że następuje reaktywacja zespołu Robotix. Zespół powstał w 2002 roku i grał psychobilly. Robotix wydał dwie płyty: "Kosmicza Odyseja Helvisa" w 2003 roku i "Wrakobill" w 2004. Archie grał tam na perkusji, a oprócz niego inne kluczowe dla tego nurtu w Polsce postaci: Sivax, Guma i Pleban. Grupa, pomimo oryginalności, nie zyskała popularności i musiała w efekcie zawiesić działalność. Na jej gruzach powstał w pewnym sensie Burnin' Hearts, który jest kontynuatorem tamtej wizji.

Jak mówi Archie:

To po prostu rockabilly w nowej odsłonie w XXI wieku i tyle . Jak dla mnie prawdziwym klasycznym odzwierciedleniem tamtej epoki jest kontrabas i bębny, jak najbardziej nierozbudowane. Nie ma gitary basowej musi być kontrabas i koniec kropka.

Mają w swoim repertuarze oprócz autorskich numerów , covery takich tuzów sceny jak Elvis Presley, Gene Vincent, Eddie Cochran, Buddy Holly, Carl Perkins, Stray Cats czy Motohead.

Pomysł powrotu Robotix na scenę muzyczną zrodził się na pewno jako nostalgia za repertuarem, który nadal jest świeży i wabi brzmieniem neo-rockabilly. Na pewno miłość do filmów grozy z lat 50-tych też swoje zrobiła.

Robotix - Wrakobill

Grzegorz Kasjaniuk