Na Facebooku rozpoczęła działalność grupa internautów protestujących przeciw powołaniu nagrody literackiej dla młodych pisarzy im. Adama Włodka. Inicjatorami nagrody są Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz Instytut Książki.
Jak informowała na początku grudnia 2012 krakowska "Gazeta Wyborcza":
O nagrodę im. Adama Włodka mogą starać się pisarze, tłumacze oraz krytycy literaccy poniżej 40 roku życia. Przyznawana będzie w konkursie na najciekawszy projekt literacki, na którego realizację laureat będzie miał 12 miesięcy. Będzie to 50 tys. zł stypendium, wypłacanego w transzach w ciągu roku kalendarzowego.
Decyzję o przyznaniu stypendium podejmować będzie Zarząd Fundacji, a nazwisko laureata ogłaszane będzie publicznie we wrześniu, podczas gali wręczenia poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, która po raz pierwszy zostanie przyznana w 2013 roku.
Zorganizowanie nagrody im. Adama Włodka to jeden z zapisów testamentu Wisławy Szymborskiej. Patron nagrody, Adam Włodek (1922-1986), był poetą, tłumaczem i redaktorem, mężem Wisławy Szymborskiej w latach 1948-1954. Opiekował się Kołem Młodych przy Związku Literatów Polskich. Wśród poetów, którym pomógł na początku kariery, była także Szymborska.
Jak przypominają twórcy profilu, Adam Włodek (prywatnie mąż Wisławy Szymborskiej, która przez długi czas posługiwała się zresztą dwojgiem nazwisk: Szymborska-Włodek) był nie tylko aktywnym, zaangażowanym komunistą, ale także zwykłym ubeckim donosicielem.
W roku 2007 TVP wyemitowała film dokumentalny Macieja Gawlikowskiego o znanym tłumaczu i pisarzu Macieju Słomczyńskim. Film zrealizowano w ramach cyklu "Errata do biografii". Wśród wielu nieznanych dotąd informacji o genialnym tłumaczu Szekspira i twórcy kryminałów (pod pseudonimem Joe Alex) znalazła się i ta, że donosili na niego koledzy literaci. Wśród nich bardzo gorliwy był Adam Włodek. To właśnie po jego donosie UB aresztowała Macieja Słomczyńskiego.
Na profilu "Konfident UB wzorem dla młodych literatów? Protest"znależć można m.in. skan donosu Adama Włodka na temat Słomczyńskiego, skierowanego do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie. Włodek powołuje się wnim na informacje które zebrał samodzielnie, a także te uzyskane przez żonę "Wisławę Szymborską-Włodkową, również członka Partii i literata" oraz "Sławomira Mrożka, kandydata Partii i literata".
Włodek oskarżał Słomczyńskiego o to, że miał kontakty z "bandami rabunkowymi na Ukrainie", że jego rodzina otrzymuje paczki z USA, że przechwala się przeszłością "amerykańskiego oficera" itp. Przede wszystkim jednak sugerował, że Słomczyńskiego przerzucono z Zachodu, by prowadził w Polsce podziemną działalność zmierzającą do obalenia ustroju.
Wczoraj do informacji o agenturalnej przeszłości Adama Włodka odniósł się prezes Instytutu Książki - Grzegorz Gauden:
Szanowni Państwo. Ustanowienie nagrody im. Adama Włodka jest wynikiem zapisów testamentowych Wisławy Szymborskiej. Z tego względu Instytut Książki uznał za naturalne wsparcie wykonania jej testamentu. Ujawnione informacje o przeszłości Adama Włodka były nieznane Instytutowi Książki w chwili podejmowania decyzji. Ich treść nakazuje zrewidowanie naszego stanowiska. Nasze ostateczne stanowisko zostanie ogłoszone w dniu 2 stycznia 2013 po spotkaniu z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Z poważaniem Grzegorz Gauden.
Jak powiedział portalowi wNas.pl Maciej Gawlikowski, reżyser filmu o Słomczyńskim, który ujawnił donosy Włodka:
Szymborska najprawdopodobniej nie wiedziała nic o konfidenckiej przeszłości byłego męża. Wszystko na to wskazuje. Po moim filmie, w którym pokazałem donosy, otoczenie Szymborskiej zdecydowało, że w myl zasady "po co babcię denerwować", nic jej nie powiedzą. Byłem mimowolnym świadkiem dyskusji w tym gronie. Oni szczelnie izolowali Noblistkę od informacji, które uznawali za niewłaściwe dla niej. Winą za pomysł z nagrodą należy więc obarczać raczej Rusinka, Walas i spółkę, niż nieżyjącą poetkę.
Inicjatywę na FB przeciw nagrodzie imienia konfidenta i komunisty wsparło już ponad pół tysiąca osób. Wśród kolejnych możesz być i Ty - zapraszamy na http://www.facebook.com/AdamWlodek .
Piotr Gociek
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246977-konfident-ub-wzorem-dla-mlodych-pisarzy-tego-chciala-wislawa-szymborska