W sieci pojawił się mocny klip zespołu Rozes do utworu "Opresyjny Kraj".
Zespół w obecnym składzie istnieje od lutego 2011 roku. Początki kapeli sięgają roku 2002 kiedy po kilku latach przerwy został reaktywowany zespół Róże dla Kassandry. Po odejściu założyciela i wokalisty Róż dla Kassandry - Avy Negativa w roku 2004 - zespół dalej kontynuował działalność pod szyldem Róże Kassandry, po czym ostatecznie zmienił nazwę na Rozes. Ze składu Róż dla Kassandry z 2002 roku pozostał Piotr Fischer - gitara i Grzegorz Pawlak - perkusja. Bartosz Lewandowski dołączył do zespołu w roku 2006, a ostatni z obecnego składu Bartosz Graczyk w lutym 2011.
O powstaniu tekstu do utworu "Opresyjny Kraj" mówi specjalnie dla Wnas.pl, wokalista i tekściarz Bartek Graczyk:
Inspiracją do napisania tekstu „Opresyjny kraj” było rozczarowanie polską sceną polityczną, zarówno z lewej, jak i z prawej strony, i z góry i z dołu. Pamiętam moje pierwsze wybory w 2005 roku, jak wierzyłem że zawiąże się koalicja „PoPiS”, powstanie rząd niemalże superbohaterów, specjalistów w swojej dziedzinie, PO będzie dbało o swobody gospodarcze, a PiS zajmie się sądownictwem i nie dopuści do powrotu demonów SLD, Rywinów, Kwiatkowskich, Perszingów, gangów wołomińskich, pruszkowskich itd.
No i zrobiono ze mnie durnia, jak z większość Polaków.
Czuję coraz większy gniew, który wynika chyba z poczucia bezradności. Najgorsze, że tak jak wtedy szedłem na wyboru pełen entuzjazmu, tak dziś nie widzę najmniejszego sensu chodzenia na nie. To tak, jakby wybierać między Alem Capone a Charelsem Mansonem. Nie zgadzam się na żadną z tych opcji, nie poprę żadnej z nich swoim głosem, bo bym nie mógł spać w nocy, nie włożę wysiłku żeby pójść do urny, bo to strata czasu i energii, które wolę poświęcić na rozmowę z bliskimi chociażby.
5 lat temu dałem się nabrać drugi raz. Hasła były piękne. Znów. Dzisiaj pytam się: gdzie jest ograniczenie liczby posłów do 100, gdzie jest podatek liniowy, gdzie jest „przyjazne państwo”? Zamiast tego mamy podwyżki VAT-u („Opresyjny kraj wciąż żąda o więcej…”*). Zamiast tego mamy tysiące, czy miliony fotoradarów („…luty, sierpień, maj patrzy mi na ręce.”). Zamiast tego mamy coraz więcej urzędników („…popatrz, jaki poukładany świat.”).
Nie jestem anarchistą, to nie tak. Ja czuje się po prostu oszukany i rozczarowany. Te uczucia we mnie rosną i pewnie by mnie w końcu zjadły, gdyby nie ta piosenka. „Opresyjny kraj” to dla mnie wentyl, przez który mogę upuścić trochę tych złych emocji, wykrzyczeć co mnie boli. No i daje mi też nadzieję, bo jak mówią ostatnie wersy „przyjdzie chwila taka, że mucha w sieć złapana zamieni się w ptaka”. Wolnego ptaka.
W muzyce Rozes słychać wpływy tzw. "brytyjskiego rocka", a charakterystyczne gitary z lekkim pogłosem podkreślają jej charakter. Zespół nie ukrywa inspiracji takimi zespołami jak: Editors, Placebo, Interpol, U2, ale także Pearl Jam, czy Foo Fighters.
Obecnie skład zespołu tworzą: Piotr Fischer"Fryzjer" - gitara śpiew , Grzegorz Pawlak - perkusja, Bartosz Graczyk- gitara , vocal, Bartosz Lewandowski - gitara basowa
Grzegorz Kasjaniuk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246953-opresyjny-kraj-zespolu-rozes-politycy-zrobili-z-nas-durniow