Od 7 stycznia 2013 roku, w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica, przy ulicy Duracza 19, na warszawskich Bielanach, będziemy mieli okazję podziwiać fotosy i fotogramy Zenona Żyburtowicza. Patronat nad wystawą „Niedyskrecje” objął portal wnas.pl.
Zenona Żyburtowicza nie trzeba ani przedstawiać, ani przesadnie rekomendować. To żywa legenda polskiej fotografii. Żywa, to znaczy, że wciąż niepokojąca twórcza i nie odcinająca kuponów z przeszłości artystycznej i reporterskiej. Wciąż wyczulona na „świat, jakim jest”. Tu nie mam komentarza, kontekstu, czy linii sporów. Obiektyw i migawka to zaklinacz zdarzeń i historii.
Prace Zenona Żyburtowicza cechuje wielkie uwrażliwienie na paradoksy, których tak wiele wokół nas, choć czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo przechodzimy do porządku dziennego. Jego „klisze czasu i zdarzeń” znali polscy czytelnicy tygodnika „Polityka” i miesięcznika „Pani”. Współpracował także z niemieckim „Die Welt”, austriackim „Die Ganze Woche”, czy szwajcarskim „Schweizer Illustrierte”. Obecnie jest związany na stałe z agencją fotograficzną „East News” i redakcją „Moda i Styl”.
Zenon Żyburtowicz jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, oraz prestiżowej Académie Internationale de Lutèce w Paryżu. Jego zdjęcia zdobiły kilkadziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m.in „Japonia” – 1988, „Wachlarz uczuć” – 1990, „Niektórzy wolą blondynki” – 2010). Jest autorem wielu albumów, z których wymienić trzeba „Najpiękniejsze dwory polskie” (2004), „Urok lat minionych” (2007), czy „Wypoczynek z duchami” (2009).
Nade wszystko ukochał sobie jednak bliższe romanse z X Muzą. Film to jego pasja i „twórcze powietrze”. Znakomicie wyczuwa wielkie osobistości sceny i filmu. Na planie filmowym we właściwym miejscu i czasie, przy wyczuciu najlepszego światła, tworzy niepowtarzalne fotogramy. Tak było w przypadku „Ogniem i mieczem” i „Starej baśni”. Nikt inny, tylko On, dokumentował osiemdziesiąte urodziny nestora polskiego filmu Jerzego Hoffmana. Fotografie Zenona Żyburtowicza z planu filmu zebrano w jedną wystawę „Oooo…powieści Hoffmana, czyli filmowe „Ogniem i mieczem” na wesoło”. Ekspozycja gościła w kilkunastu galeriach Polski i trafiła nawet za wielką wodę, do kanadyjskiego Montrealu, gdzie uświetniła I Festiwal Kina Polskiego.
Bielańska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica wystawia prace Zenona Żyburtowicza w dwóch odsłonach. W holu głównym, na parterze biblioteki, pojawi się wystawa opatrzona tytułem „Niedyskrecje”. Z wyjaśnieniem genezy tytułu wystawy spieszy sam twórca:
Ekspozycja nazywa się „Niedyskrecje”, bo pokazuje znanych polskich aktorów i artystów w niecodziennych rzeczywistych lub zaaranżowanych sytuacjach.
Do legendy przeszły już opowieści w jaki sposób udało się Hankę Bielicką usadzić na klasycznym Harleyu. Pamiętna sesja, z nutką dekadencji i oddechu przeszłych arystokratycznych uniesień, z udziałem Beaty Tyszkiewicz i jej pieska także stała się wydarzeniem. „Niedyskrecje” to nie tylko zdjęcia znanych artystów w niecodziennych sytuacjach i zabawnych, pogodnych pozach. To przede wszystkim zdjęcia z różnych planów filmowych. Spotkamy Izabellę Scorupco z niecodziennym uśmiechem, Zbigniewa Zamachowskiego dźwigającego konia ze styropianu, reżysera Jerzego Hoffman z trzema głowami strąconymi mieczem Podbipięty, wreszcie rycerzy polskiej husarii, która ćwiczy sprawność fizyczną jeżdżąc ... na rowerach.
„Urok lat minionych”
Na pierwszym piętrze bielańskiej biblioteki fanów fotografii Zenona Żyburtowicza czeka niespodzianka: zdjęcia, które zebrać można pod tytułem „Urok lat minionych”.
na chwile przenieśmy się do albumu „Portret PRL. Twarze i maski”, na który złożyły się zdjęcia Zenona Żyburtowicza i komentarze Krzysztofa Mroziewicza. Otwierając karty albumu przeniesiemy się w czasy PRL–u, mitologizowane dziś niepotrzebnie i równie niepotrzebnie darzone przez wielu nostalgią. Poraża mini–reportaż z „akcji zdobywania miejsc w pociągu”, somnabuliczno–bachiczny zdjęciowy zapis z obchodów Centralnych Dożynek w Płocku, wreszcie rozbiórka pomnika „krwawego Feliksa”, który, o zgrozo!, stał sobie nie niepokojony przez nikogo do roku 1989 na Placu Bankowym.
Tych akurat fotografii nie zobaczymy na wystawie. Ale dane nam jednak będzie przekonać się o autorytecie Milicji Obywatelskiej (milicjant spisujący psa – „Siła władzy”), sile armii strzegącej małego fiata („Parking strzeżony”), czy walce klas, którą zaszczepiono także pociągom pasażerskim. Dwadzieścia jeden fotogramów to zapis absurdów poprzedniego systemu. Czasem te zdjęcia straszą, w wielu wypadkach śmieszą. Ale musimy im dać jeden mianownik: są prawdziwe, zaklęte spustem migawki i obiektywu z szarego peerelowskiego życia. Warte obejrzenia i chwile refleksji zdjęcia pomogą nam zdiagnozować stan pamięci o PRL w naszych umysłach (i wyobrażeniach).
Fotografie, wernisaż i muzyka na żywo
Choć zdjęcia zawisną już 7 stycznia, to uroczysty wernisaż wystawy „Niedyskrecje” odbędzie się 25 stycznia 2013 r. Początek o godzinie 18:00 w bielańskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica, przy ulicy Duracza 19. Spotkanie z Zenonem Żyburtowiczem uświetni niezwykła muzyka.
W bibliotecznych salach usłyszymy nadzieję polskiego folk – rocka, laureatów warszawskiego Festiwalu Dobra Strona Rocka, grupę Dell Arte, oraz Aleksandrę Lepa, utalentowaną skrzypaczkę, która z pasją łączy klasyczne motywy z energetyczną materią rocka.
Chcę Państwa najserdeczniej i najcieplej zaprosić na tę wystawę! Moje zdjęcia powstają nie dla mnie, ale po to, żeby sprawiać radość innym. Dlatego będzie mi bardzo miło zobaczyć Państwa w przytulnych salach Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, na pięknych warszawskich Bielanach – mówi współsprawca artystycznego zajścia Zenon Żyburtowicz z pozdrowieniami dla czytelników wNas.pl
Tomasz Wybranowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246936-zenon-zyburtowicz-i-jego-niedyskrecje-wystawa-fotografii-pod-patronatem-wnaspl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.