Od dwóch tygodni śledzimy poczynania zespołu Trupia Czaszka w studiu nagraniowym Fonoplastykon. Wokalista zespołu, Tomasz Budzyński, zapowiadał, że będzie to czadowa sesja. Tak jest w rzeczywistości.
Pierwszy utwór, opublikowany 6 grudnia, "Dziadobójca", pokazał, że zespół nadal jest wierny mocnemu graniu. Kompozycja, która teraz trafia do fanów, to singiel "Akcja". Utwór jest jeszcze bardziej bezkompromisowy od poprzedniego.
Jest mocny tekst i adekwatna muzyka - cięty riff i grzmiąca motoryka. Budzy dał radę tekstowi, który wymagał zachowania dobrej dykcji, co przy tego rodzaju brzmieniu wymagało umiejętności, a te wokalista ma. Włączenie tego rodzaju poezji do stylistyki hardcore punk nie jest łatwe, nie ma tu hasłowej retoryki, tylko konkret we właściwej dla tekstu poetyce ( budowa wiersza ). Kompozycję Trupiej Czaszki można skwitować tylko jednym: BRAWO!
Trupią Czaszkę tworzą dziś: Tomasz Budzyński - głos, Dariusz Budkiewicz - bass, Rafał "Franz" Giec - gitara i Amadeusz "Amade" Kaźmierczak - perkusja.
Wiersz Józefa Szczepańskiego powstał w okresie okupacji:
Akcja to jest fajna heca...
Akcja to jest fajna heca Człowiek na niej się podnieca Oj nie ma nie ma Jak z peema Jak z peema rżnąć
Najpierw dalsze rozpoznanie Dwie godziny w bramie stanie Oj nie ma...
Potem bliższe rozpoznanie Chodzą na nie piękne panie Oj nie ma...
Potem bracie jest odprawa Mówią Ci jak stoi sprawa Oj nie ma...
Choć przeważnie marnie stoi Nikt tam z wiary się nie boi Oj nie ma...
Kilka razy jest wystawka Po wystawce lekka wstawka Oj nie ma...
Wreszcie akcja się zaczyna Sten Ci szyję w dół wygina Oj nie ma...
Gość nadchodzi, dają znaki Więc mu puszczasz serię w flaki Oj nie ma...
No a potem przepisowe Cztery strzały dajesz w głowę Oj nie ma...
W czasie tego zamieszania Drzesz papiery mu z ubrania Oj nie ma...
Potem zaś z niewinną minką Rzucasz sobie filipinką Oj nie ma...
Potem dają znak odskoku Więc przyspieszasz trochę kroku Oj nie ma...
Zewsząd słychać strzałów kupę Chcą Cię szwaby zrobić trupem Oj nie ma...
A Ty sobie z fajną miną Robisz odskok limuzyną Oj nie ma...
A jak gdzieś Cię trafi kula Sanitariat Cię przytula Oj nie ma...
I tam, rannyś czy nie ranny Leczą Cię przemiłe panny Oj nie ma...
Jedna z drugą cud dziewczyna I chodząca medycyna Oj nie ma...
Ile tylko jest tam osób Każda leczy na swój sposób Oj nie ma...
Do znajomej lubej panny Piszesz list że jesteś ranny Oj nie ma...
Miękkie serce jest dziewczyny Więc przysyła Ci wędliny Oj nie ma...
A za tydzień drogi panie Znowu akcja - rozpoznanie Oj nie ma...
Józef Andrzej Szczepański pseudonim „Ziutek” urodził się 30 listopada 1922 roku w Warszawie. Poeta, powstaniec warszawski, żołnierz harcerskiego batalionu „Parasol”, autor piosenek powstańczych. Od 1943 roku włączył się w działalność konspiracyjną, działał w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów uczestnicząc w licznych akcjach bojowych.
W Powstaniu Warszawskim był dowódcą drużyny w „Parasolu”, brał udział w walkach na Woli następnie na Starówce. Został ciężko ranny podczas osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych ze Starego Miasta. Przeniesiono go kanałami do Śródmieścia do szpitala powstańczego. Zmarł 10 września 1944 roku w wyniku odniesionych ran.
Wesoły, dzielny chłopak, którego talent rozkwitał w wierszach komentujących dowcipnie konspiracyjne, a potem powstańcze życie. Jego twórczość powstańcza to kronika walk „Parasola”, liryczne notatki czynione na bieżąco, w przerwach między działaniami liniowymi, pełne humoru i dystansu, a gdy trzeba wzruszające i poważne.
Jest autorem słów do piosenek „Pałacyk Michla”, „Chłopcy silni jak stal”. Ocalało 17 jego wojennych wierszy m.in. „A jak będzie już po wojnie, „Już nie wróci twój chłopiec”, „Akcja to jest fajna heca”, „Do Rafała” oraz napisany w przededniu upadku Starówki, przejmująco profetyczny: „Czekamy na ciebie- czerwona zarazo”. W 2005 roku skrzyżowanie ulic Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej otrzymało imię Józefa Szepańskiego „Ziutka”.
Grzegorz Kasjaniuk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246931-akcja-to-jest-fajna-heca-trupia-czaszka-i-nowy-singiel-z-piosenka-legendy-szarych-szeregow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.