W Parlamencie Europejskim miała miejsce projekcja filmu "Historia Kowalskich" autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego. Projekcja była współorganizowana przez delegację Prawa i Sprawiedliwości w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wydarzenie zostało objęte patronatem Grupy Pojednanie Europejskich Historii (Reconciliation of European Histories Group) 6 grudnia 2012 minie 70 lat od tragicznych wydarzeń ukazanych w filmie.
Na projekcji tego ważnego filmu zgromadziliśmy ponad 100-osobową międzynarodową publiczność. Byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady, Parlamentu, korpusu dyplomatycznego i organizacji żydowskich. Jeszcze w tym tygodniu film na DVD trafi pod wszystkie najważniejsze adresy w Brukseli
mówił po projekcji "Historii Kowalskich" jej organizator Konrad Szymański z PiS. Film opowiada historię pięciu wielopokoleniowych polskich rodzin, które jednego dnia - 6 grudnia 1942 r. w Starym Ciepielowie i Rekówce, niewielkich miejscowościach na Mazowszu, zostały spalone żywcem w domach i w stodołach za pomoc Żydom. Mordu dokonali niemieccy żandarmi. Reżyser obrazu Arkadiusz Gołębiewski w „SuperExpresie” jednoznacznie wypowiada się na temat „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego.
Pochodzę z prowincji, poza tym dużo jeździłem po wsiach, zbierając dokumentację do filmu. Wiem, że nie wszyscy Polacy są przystojni i nie wszystko jest kolorowe, ale "Pokłosie" - bardzo dobra robota jako obraz audiowizualny - jest karykaturą. Wszyscy w tym filmie - od księdza po policjanta - są tacy sami, czyli brudni, źli i zawistni. W warstwie publicystycznej ten film jest po prostu szkodliwy. Jest zrobiony pod tezę - i bardzo w tym nachalny. W ten sposób zamyka dyskusję, choć temat, który porusza jest jej wart.
mówi reżyser. Na pytanie jakby „Historia Kowalskich” wyglądała, gdyby była nakręcona w stylu Pasikowskiego, reżyser odpowiada:
Byłby to film o tym, że Polacy nie mieli szansy przeżyć wojny, bo pomagali Żydom, a ci ich wydali, gdy złapani przez Niemców odpowiadali na pytania, kto ich opatrywał, kto dzielił się z nimi jedzeniem, kto ich ukrywał. Materiału faktograficznego do snucia takich historii jest sporo.
Film „Historia Kowalskich” zostanie wyemitowany 3 grudnia o 22:20 w TVP 1.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246810-poklosie-jest-karykatura-mowi-rezyser-filmu-historia-kowalskich-jego-film-juz-w-poniedzialek-w-tvp
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.