27 listopada, zespół Armia wydaje płytę z soundtrackiem do filmu "Podróż na Wschód". Na płycie znajdują się akustyczne wersje utworów, nagrywanych na żywo podczas kręcenia filmu.
W nagraniach wzięło udział wielu muzyków związanych z zespołem, między innymi Sławomir Gołaszewski, Michał Grymuza, Krzysztof Banan Banasik, Beata Polak, Piotr Stopa Żyżelewicz. Pojawiają się również niesamowite interpretacje utworów zespołu Armia w wykonaniu Gerarda Nowaka. Nad finalnym brzmieniem materiału czuwał Marcin Bors, znany ze współpracy z Hey czy Lao Che.
Znajdziemy tutaj najbardziej znane utwory zespołu w zupełnie nowych odsłonach - "Dom przy moście", "Kfinto", "Pieśń przygodną" czy singlowy "Gdzie ja tam będziesz Ty".
Wydanie płyty jest efektem napisania autobiografii przez lidera Armii – Tomasza Budzyńskiego („ Soul Side Story”). Właśnie tej książce towarzyszył film, w powstaniu którego uczestniczyli m.in. członkowie kabaretu Mumio oraz muzycy związani z zespołem.
”Podróż na Wschód” ma swoją fabułę, ale można rozpatrywać go także jako film muzyczny i dokumentalny. W obrazie Tomasza Budzyńskiego sceny podróży pociągiem, który prowadzony jest przez maszynistę Grota, przedzielone są tymi, w których Armia prezentuje swój dorobek artystyczny. Można usłyszeć w nich m.in. utwory ”Aguirre” i ”Green”, a każda z piosenek wykonywana jest w innym składzie. Przedstawione w filmie utwory oraz zmiany personalne, jakie zaszły na przestrzeni całej działalności grupy, stanowią swoistą dokumentację jej historii.
Film „Podróż na wschód” to metafizyczna komedia muzyczna. Wyreżyserowałem ją wspólnie z Łukaszem Jankowskim. To mój debiut. Muzyki jest tam bardzo dużo. Fabuła filmu oparta jest na noweli Stefana Grabińskiego „Maszynista Grot”. Główną rolę gra Arkadiusz Wojciechowski. Występują też aktorzy z Mumio i m.in. Stopa. Gram tam samego siebie. „Podróż na Wschód” miała swoją premierę na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu i ludzie klaskali. Film jest dołączony jako płyta DVD do mojej biograficznej książki. Książka opisuje moje życie od dzieciństwa. Ważne jest w niej, nie to gdzie Armia grała koncert, ale jak smakował chleb z masłem. Dodam, że zdjęcia do filmu były kręcone w ostatniej czynnej parowozowni na świecie, która znajduje się w Wolsztynie. Jestem miłośnikiem kolei, zawsze coś się dzieje w pociągu. Lubię podróże i dużo o nich śpiewam. Maluję też obrazy, na których są dworce kolejowe. Gdy zaproponowano nam występ w Jarocinie na terenie starej parowozowni to bardzo się ucieszyłem – dodaje Budzyński.
Podczas trasy koncertowej Armia gra „Legendę”, Budzy wznosi rękę, kieruje palec ku górze i mówi do Stopy – następuje osobisty monolog lidera Armii, ale nie do publiczności, tylko tam w wieczność. Obecność Piotra „Stopy” Żyżelewicza – zmarłego przed rokiem perkusisty, który był związany nie tylko z Armią, ale także z grupami Voo Voo, Izrael i 2TM2,3, to kolejny powód, żeby płyty”Podróż na Wschód” posłuchać. To on bębni w utworze „Aguirre”.
Płyta „Podróż na Wschód’ znakomicie prezentuje się jako autonomiczna pozycja – czy jest wskazówką, w którą stronę podążać będzie Budzy? Wielokrotnie podczas wywiadów Tomasz Budzyński podkreśla, że jest przede wszystkim malarzem, ta deklaracja daje mu możliwość wchodzenia w nowe związki muzyczne – czemu zresztą dał już wyraz na solowej płycie „Osobliwości”. Pewnie dlatego nowa płyta Armii ma urok, któremu może poddać się stary fan Armii, jak i jej nowy odbiorca. Urzekająca, refleksyjna, duchowa i … kreatywna. Finał „Tawards The East” ( w oryginale „Podróż na wschód” ) skonstruowany jest progresywnie – co wcale nie jest echem psychodelii w muzyce, a bardziej uderzającym z serca i w serce feelingiem.
To coś więcej niż tylko chwila przyjemności wynikająca z zetknięciem się z dobrymi kompozycjami. Prawda, że niektóre kompozycje wykonane są z prostotą i w prostocie, ale w postaci muzycznej pokory wobec własnej twórczości. To mocny punkt w dyskografii Armii.
Grzegorz Kasjaniuk
Oto tracklista: Intro 2010 "Saluto" "Aguirre" "Green" "Pieśń przygodna" "Home" "Archanioły i ludzie" "Popioły" "Dla kolei zagrajcie" "Gdzie ja tam będziesz Ty" "Wyludniacz" "Dom przy moście" "Przy lampiarni" "Kfinto" "Commence As I Have Finished" "Krzyżokmiet" "Steam-Powered Train No. 8" "Ultima Thule" "Towards the East"
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246779-premiera-nowej-plyty-armii-soundtrack-podroz-na-wschod-nasza-recenzja