Wczoraj odbył się premierowy (a właściwie re-premierowy) pokaz zrekonstruowanego cyfrowo, niemego filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 r.
Była to pierwsza w historii polskiej kinematografii ekranizacja arcydzieła Adama Mickiewicza. Jej premiera odbyła się 9 listopada 1928 roku, czyli w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. prezydent Ignacy Mościcki z żoną i marszałek Józef Piłsudski z rodziną. W tamtych czasach była to prawdziwa superprodukcja.
Po II wojnie światowej film ocalał we fragmentach. Po wielu latach film został zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową z fragmentów pochodzących z różnych kopii, które zachowały się do czasów współczesnych. Dzięki temu powstał pełniejsza wersja filmu, która trwa ponad dwie godziny (oryginalnie było to 180 minut). Muzykę do zrekonstruowanego obrazu napisał Tadeusz Woźniak.
Dziś o godz. 13.30 odrestaurowaną wersję "Pana Tadeusza" obejrzeć będzie można w warszawskim kinie "Praha". Film będzie pokazywany w ten weekend także w innych miastach - m.in. na Śląsku czy w Kielcach - szukajcie informacji w lokalnej prasie i Internecie.
cis
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246611-pan-tadeusz-z-1928-roku-znowu-w-polskich-kinach-re-premiera-po-latach