SBB - to znakomity polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB w całym okresie swojej działalności rozwijał kilka stylów muzycznych: blues rock, jazz-rock czy wreszcie rock progresywny. Utwory z nowego albumu, wspólnego projektu Zbigniewa Preisnera i Józefa Skrzeka, pochodzą z lat 1978-80. Zostały na nowo zmiksowane przez Zbigniewa Preisnera. Płyta “SKRZEK • SBB • PREISNER” miała premierę 30 października.
Lata 70 w twórczości SBB, to najbardziej progresywny moment w ich działalności. Raz, że rozpoczynali jako zespól Czesława Niemena, dwa, że ewoluowali w stronę przemyślanych kompozycji progresywnych na miarę tamtych lat, stając się numerem jeden muzyki art rockowej w Polsce. Okazuje się, że znaleźli czas, żeby nagrać w tamtym czasie materiał ze Zbigniewem Preisnerem.
Tak wypowiada się Zbigniew Preisner na temat tej współpracy:
Kiedy w 1974r. ukazała się pierwsza płyta zespołu SBB, a była to rejestracja koncertu z warszawskiego klubu Stodoła, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Kilka miesięcy później widziałem ich koncert w Tarnowie, koncert niesamowity zarówno pod względem muzycznym, jak i wykonawczym. Muzyka wykonywana przez trzech genialnych instrumentalistów Józefa Skrzeka, Apostolisa Anthymosa i Jerzego Piotrowskiego była świeża, posiadała siłę, melodykę i takie emocje, które pamiętam do dzisiaj. Słuchałem ich płyt tak często, jak Pink Floyd czy King Crimson. Moim zdaniem to był przełom w polskiej muzyce rockowej. Śledziłem później ich karierę, między innymi wspaniały okres, kiedy nagrali z Czesławem Niemenem album „Marionetki“. Do dzisiaj uważam, że to jeden z najlepszych albumów Czesława Niemena, zagrany w brawurowy sposób przez grupę Józefa Skrzeka.
O współpracy z Józefem Skrzekiem:
Miałem szczęście wielokrotnie pracować z Józkiem. Nagrywa często na organach Hammonda oraz innych instrumentach elektronicznych partie pisane do różnych filmów. Nagrał też ze mną płytę „Silence, night and dreams“. Graliśmy tę muzykę wiele razy na koncertach, między innymi na Akropolu w Atenach, w Salonikach, w Londynie w Barbican Hall czy też w Paryżu w sali Grand Rex. To zawsze jest fantastyczna współpraca. Józek jest nie tylko wielkim muzykiem, ale fantastycznym i dobrym człowiekiem, pełnym poczucia humoru, które rozbraja często napiętą sytuację na koncertach czy też w studio.
Skąd się wzięła płyta "SKRZEK • SBB • PREISNER":
Kiedyś w trakcie rozmowy zapytałem go czy istnieją gdzieś taśmy wielośladowe z nagraniami jego przełomowych kompozycji. „Memento z banalnym tryptykiem“, „Loneliness“ czy „Z miłości jestem“ to jedne z najpiękniejszych kompozycji, jakie kiedykolwiek słyszałem. Okazało się, że istnieją. Kilka taśm zostało nam wypożyczonych dzięki uprzejmości Polskiego Radia Opole, gdzie ta muzyka była pierwotnie nagrywana. Chciałem zmiksować to jeszcze raz, na nowo, po swojemu, żeby tych pięknych kompozycji można było posłuchać w wersji, która zrodziła się w mojej wyobraźni. Broń Boże nie jest to moja negacja pracy reżyserów dźwięku, którzy wtedy robili nagranie i zgranie tych utworów. Zresztą zgrywając tę muzykę w moim studio w Niepołomicach nic nie zmieniliśmy, ani jednej nuty. Nic nie było dogrywane. Ten materiał jest taki, jaki wówczas został nagrany. Chciałem tylko, kierując się moją wyobraźnią i moim muzycznym gustem, zmiksować te utwory dla siebie, mając nadzieję, że dla państwa, którzy słuchacie tego albumu też będzie to interesujące spotkanie po latach. Tym samym chciałem złożyć hołd Józkowi, jego wielkiej muzyce i wspaniałym muzykom, pamiętając jego słowa z wywiadu sprzed lat: S-szukaj B-burz i B-buduj. Jeszcze raz dziękuję Józkowi Skrzekowi, że zgodził się na ten eksperyment."
Wbrew pozorom współpraca Skrzek – Preisner nie dziwi, gdyż Józef Skrzek zawsze był otwarty na nowe muzyczne przestrzenie. Nie chodzi tylko o pracę z różnorodnymi artystami, (pracował przecież i z Haliną Frąckowiak, i z Colinem Bassem), ale przede wszystkim powiązana była z jego otwartością na dźwięk i wiernością tradycyjnemu instrumentarium - organom Hammonda. Odzwierciedlają to jego liczne recitale organowe w kościołach ku czci papieża bł. Jana Pawła II.
Grzegorz Kasjaniuk
"SKRZEK • SBB • PREISNER", Sony Music Polska 2012
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246534-znakomity-album-preisner-miksuje-sbb-i-dziekuje-skrzekowi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.