"Powrót" jest historią Piotra - żołnierza, który wraca do rodziny z misji pokojowej w Afganistanie. Jego, wcześniejszy niż planowano, przyjazd wywołuje szereg napięć. Nareszcie polscy filmowcy zdecydowali się na opowiedzenie o skutkach wojny afgańskiej, która dotyka psychiki żołnierzy.
Marcin Odgowski, korespondent wojenny i autor książki „zAfganistanu.pl” mówił w wywiadzie dla wNas.pl, iż dobrze by się stało gdyby powstał film opowiadający o traumie żołnierzy z Afganistanu.
Nie trzeba epickiej scenografii, by oddać horror wojny. Lada moment na ekrany naszych kin wejdzie „Obława”, kilkanaście miesięcy temu mogliśmy obejrzeć „Różę” – to dowody najwyższej próby kunsztu w prezentowaniu intymnej sfery wojny. Stać nas zatem na to – zarówno w sferze finansowej, jak i kompetencyjnej – by nakręcić polski odpowiednik „Braci”. By wziąć na warsztat historię taką jak Nangar-Khel – z perspektywy zaangażowanych w nią ludzi.
mówił dziennikarz. Okazuje się, że taki film właśnie w Polsce powstaje. Serwis portal filmowy.pl informuje, że w miejscowości Wesoła pod Warszawą zakończyły się zdjęcia do reżyserskiego debiutu aktorki Ewy Bukowskiej "Powrót". Zdaniem grającego główną rolę w filmie Marka Bukowskiego, scenariusz obrazu „to spojrzenie na temat traumy frontowej w sposób, jakiego dotąd w kinie nie było.”
Choć pozornie w Europie i Stanach nic się nie dzieje, wojna na krańcach świata dotyka prawie wszystkich. Szczególnie zainteresowały mnie żony czekające na mężów-żołnierzy i ich współuzależnienie od bycia gdzieś tam z nimi poprzez kontakt telefoniczny czy internet. One mogą codziennie niemal uczestniczyć w tej wojnie i codziennie się boją, bo np. nie ma kontaktu, na który się umówiły o określonej godzinie. I nie wiadomo, co się dzieje.
mówi o swoim filmie Ewa Bukowska.
W roli czekającej na Piotra żony reżyserka obsadziła Agatę Buzek. W przygotowaniach do roli w "Powrocie" pomogły jej doświadczenia z planu filmowego w Anglii, gdzie nie tak dawno wystąpiła w filmie również poruszającym problem oddziaływania wojny na ludzką psychikę.
Cała akcja "Powrotu" rozgrywa się w domu głównych bohaterów. Do tego celu użyto posesji w Wesołej pod Warszawą. W "Powrocie" zobaczymy także Krzysztofa Stroińskiego, Annę Chodakowską, Jakuba Wieczorka oraz 10-letnią Małgosię Łatę, która wciela się w córkę głównych bohaterów. Czy film osiągnie poziom genialnych „Braci” bądź „W imieniu Armii”, które opowiadają o traumie żołnierzy?
Ł.A
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/246489-pierwszy-taki-polski-film-to-spojrzenie-na-temat-traumy-frontowej-w-sposob-jakiego-dotad-w-kinie-nie-bylo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.