Weigel przypomina słowa JPII: Kościół musi wrócić do nawracania kultury

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
George Weigel (materiały prasowe wydawcy)
George Weigel (materiały prasowe wydawcy)

„Wiara zmienia historię” to tytuł ciekawego i ważnego wywiadu w sobotniej „Rzeczpospolitej”. Z amerykańskim teologiem, pisarzem i publicystą katolickim, Georgem Weigelem autorem najpopularniejszej na świecie biografii Jana Pawła II „Świadek nadziei”, rozmawia Ewa K. Czaczkowska. Między innymi o drugiej części biografii papieża-Polaka, która właśnie trafiła do księgarń (nosi tytuł „Kres i początek”. Kiedy ukazał się „Świadek nadziei”, George Weigel przyrzekł Janowi Pawłowi II, że pewnego dnia dokończy opowieść o jego życiu. „Kres i początek” jest wypełnieniem tej złożonej Ojcu Świętemu obietnicy.

W swojej nowej książce Weigel ujawnia m.in., że z powodu działań różnych służb specjalnych wymierzonych przeciw Watykanowi i papieżowi osobiście, Jan Paweł II nie sporządzał rutynowych notatek dla sekretariatu stanu po rozmowach z politykami. „Te znajdują się w terminarzu kardynała, a kiedyś papieskiego sekretarza Stanisława Dziwisza. Czy sądzi pan, że są w nim jakieś nieznane sensacyjne informacje, które kiedyś poznamy?” pyta Czaczkowska.

”Karol Wojtyła miał dobrze uzasadnione podejrzenia, że Watykan, który nie miał kontrwywiadu, był penetrowany przez różnych agentów komunistycznych służb. Postępował więc słusznie, nie przekazując notatek do sekretariatu. Myślę, że zapiski, które zachował Stanisław Dziwisz, są najbardziej kompetentnym podsumowaniem pontyfikatu. Mam nadzieję, że kiedyś zostaną odtajnione i że kardynał Dziwisz pozwoli, aby uczeni mieli do nich dostęp. Archiwa watykańskie z okresu pontyfikatu Jana Pawła II zostaną odtajnione w 2080 roku, 75 lat po śmierci papieża.”

Czego nauczył się amerykański teolog i pisarz podczas 15 lat pracy na biografią JPII?

”Pogłębiłem swoją wiarę, w nowy sposób patrzę na historię, bardziej szczegółowo rozumiem, w jaki sposób działa – albo nie działa – Kościół katolicki. Utwierdziłem się w swoim dawniejszym przekonaniu, że ludzie mogą zmieniać bieg historii w bardziej ludzkim kierunku. Całe życie Jana Pawła II jest wielkim argumentem przeciwko determinizmowi historii. Dlatego tytuł pierwszej części brzmi: „Świadek nadziei". Chodzi o coś więcej niż optymizm. Ta nadzieja opiera się na wierze, a wiara jest przekonaniem, że łaska boża dotyka żyjących i może zmieniać także bieg historii.”

George Weigel pytany przez Ewę Czaczkowską, co było największym dokonaniem Jana Pawła II w relacjach Kościół-świat, przypomina:

„Cały geniusz Jana Pawła II polegał na zrozumieniu tego, że jesteśmy w nowym momencie rozwoju historii kultury. Przez setki lat kultura zachodnia była w dużej mierze uformowana przez przekaz biblijny. Dzisiaj już tego nie mamy, dlatego Kościół musi wrócić do swojego podstawowego zadania: nawracania kultury.

Obejrzyj wykład George'a Weigela o dziedzictwie Jana Pawła II:

„Rzeczpospolita”/gop

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych