Zespoły folklorystyczne z Łotwy, Ukrainy, Włoch i Tajwanu wystąpią na rozpoczynającym się w środę wieczorem w Płocku pięciodniowym III Vistula Folk Festival. Gwiazdami imprezy będą Karolina Cicha i Bart Pałyga z folkowym projektem „Wieloma językami”.
Festiwalowym koncertom towarzyszyć będzie na płockim Starym Rynku Jarmark Św. Bartłomieja z udziałem kilkudziesięciu twórców ludowych i rzemieślników, warsztatami z rękodzielnictwa, w tym pokazami garncarstwa i kowalstwa.
Podczas festiwalu zaprezentują się m.in. Gruuppo Folklorico Citta di Fondi z Włoch, Yuan Yuan dancing Troupe z Tajwanu, a także ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Kolos” Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie i łotewska grupa taneczna „Rieda”.
Wystąpią też Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz jako gospodarz festiwalu - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, który jest członkiem powołanej we Francji w 1970 r. Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Na tegorocznej odsłonie imprezy nie wystąpi zaproszony wcześniej Zespół Pieśni i Tańca „Ciernica” z Mińska na Białorusi, który w ostatniej chwili zmienił plany.
Koncert otwarcia III Vistula Folk Festival odbędzie się w środę w Parku Północnym w Płocku, a gala finałowa w sobotę w amfiteatrze nad Wisłą. W niedzielę w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uczestnicy festiwalu wezmą udział w nabożeństwie wielowyznaniowym, a następnie w barwnym korowodzie, który przejdzie ulicami miasta.
Jak przypomniał Radosław Łabarzewski z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który jest głównym organizatorem imprezy, Vistula Folk Festival nawiązuje do Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej, który odbywał się w Płocku od 1967 do 1980 r.
Chcemy by festiwal rozwijał się w nowej, międzynarodowej formule, łącząc prezentacje rodzimych wykonawców z zespołami i grupami folkowymi z różnych stron świata
— powiedział Łabarzewski.
Dodał, że gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie kompozytorka i wokalistka Karolina Cicha oraz multiinstrumentalista Bart Pałyga, którzy w ramach projektu „Wieloma językami” przedstawią w piątek podczas specjalnego koncertu piosenki w kilku językach, w tym ukraińskim, litewskim, romskim, białoruskim, jidysz i tatarskim, czyli językach mniejszości narodowych zamieszkujących Podlaskie, skąd pochodzi Cicha.
W 2013 r. Cicha i Pałyga zdobyli Grand Prix, Nagrodę Publiczności oraz nagrodę im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Podczas ubiegłorocznej edycji Vistula Folk Festival w Płocku wystąpiły m.in. zespoły folklorystyczne z Indonezji, Meksyku, Rumunii i Słowacji. Organizatorzy nie wykluczają, że w przyszłości koncertowa formuła imprezy zostanie rozszerzona o konkurs dla polskich zespołów folklorystycznych.
AM/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/210056-rozpoczyna-sie-miedzynarodowy-vistula-folk-festival-w-plocku