Od 2008 roku ukazuje się magazyn „Polonia Christiana”, od 2012 istnieje portal internetowy PCh24.pl – oba upominające się o poszanowanie tradycji w Kościele, ale także o utrzymanie chrześcijańskich podstaw ładu publicznego w społeczeństwie.
W księgarniach właśnie pojawił się wybór publicystyki z portalu, z okresu dwóch pierwszych lat jego istnienia. Ta książka uświadamia, jak bardzo cywilizacja w której żyjemy (i która – co ważne – na naszych oczach szybko przekształca się w określonym kierunku) odległa jest od tych, wywodzących się z chrześcijaństwa, podstaw.
Można się z tradycyjnymi (także w sensie szczególnego poszanowania dla Tradycji sprzed Soboru Watykańskiego II) katolikami zgadzać bardziej lub mniej (co jest przypadkiem niżej podpisanego), ale nie sposób odmówić im pewnej przenikliwości w widzeniu stanu naszej cywilizacji i jej degradowania się.
Ogólna diagnoza jest taka, że współczesny kryzys cywilizacji ma swoje źródła w czterech rewolucjach, z których każda kolejna coraz bardziej podważała pierwotny ład cywilizacji chrześcijańskiej: pierwszej – protestanckiej, drugiej – oświeceniowej, trzeciej – totalitarnej, w końcu czwartej, dokonującej się obecnie, obyczajowej. Kruszony przez kolejne rewolucje, a dziś już niemal obalony, ład cywilizacji chrześcijańskiej opierał się na hierarchii. Tymczasem rewolucje głoszą równość.
Dążenie do egalitaryzmu religijnego spowodowało rewolucję protestancką, egalitaryzm polityczny stał u podstaw rewolucji francuskiej, egalitaryzm ekonomiczny był fundamentem rewolucji bolszewickiej, i wreszcie radykalny czy wręcz totalny egalitaryzm wyziera zza haseł głoszonych przez współczesnych rewolucjonistów
— pisze we wstępie do zbioru Piotr Doerre, redaktor naczelny PCh24.pl.
Publicyści PC24 walczą (piórem) z tymi zagrożeniami, bo – jak czytamy – „portal PCh24.pl powstał, aby walczyć”. Frontów walki jest sześć, rozgrywają się na nich bitwa o Kościół, bitwa o Polskę i Europę, bitwa o rodzinę, bitwa o historię, bitwa o pomięć i bitwa o kulturę. Do tych bitew nawiązują tytuły kolejnych rozdziałów, a na końcu jest jeszcze rozdział „Wywiady”. Nie sposób tu omówić wszystkiego, wspomnę tylko o dwóch tekstach: z rozdziału „Bitwa o Europę i Polskę” o tekście Jacka Bartyzela „Europa Christiana broniona już tylko przez … pogan?”, a z rozdziału „Bitwa o historię” o tekście Jacka Kowalskiego „Przed Auschwitz i Kołymą była Wandea”.
Bartyzel nawiązuje do samobójczej śmierci francuskiego historyka Dominique’a Vennera dokonanej w katedrze Notre Dame w Paryżu w maju 2013 r. (co zabawne ówczesny minister spraw wewnętrznych, a dziś premier, Manuel Valls, określił to jako „znaczące miejsce turystyczne” – wiele to mówi wygnaniu pojęć chrześcijańskich z publicznego języka). Otóż Venner był ateistą, ale takim, który uznawał fundamentalną rolę cywilizacyjną chrześcijaństwa i ubolewał nad rozpadem tej tradycyjnej cywilizacji. Bartyzel zauważa ten paradoks i pisze: „Chwalebną jest rzeczą wprawdzie bronić przed siłami Mordoru murów Europa Sacra, przez cześć dla tradycji, ale jeśli nie ma pośród obrońców wiary w jej tabernakulum, to jakże i mury mają się ostać?”.
Z kolei Jacek Kowalski pokazuje, jak dalece współczesne zbrodnie totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego, czerpią z tradycji Rewolucji Francuskiej. To samo przekonanie, że w imię przyszłego dobra ludzkości, dziś można sobie pozwolić na każdą zbrodnię wobec „wrogów ludu”. I ten sam brak granic w stosowaniu terroru – nawet krematoria Auschwitz miały swoje prototypy (oczywiście pracujące nie na przemysłową skalę) w Wandei.
Pouczająca lektura.
Roman Graczyk
Prawa strona Internetu. Najlepsze teksty portalu PCh24.pl, Piotr Doerre, Krystian Kratiuk (red.), Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Kraków 2014
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/206123-tradycyjni-katolicy-o-czterech-rewolucjach-recenzja-romana-graczyka