Konstanty Andrzej Kulka, Gaba Kulka, Adam Makowicz, Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia oraz niemiecki Racher Saxophon Quartett - m.in. ci artyści wystąpią w sierpniu na poświęconym twórczości Wojciecha Kilara Podczas X Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Sacrum Non Profanum.
Impreza, organizowana podczas wakacji w nadmorskiej scenerii w trzech miejscowościach w województwie zachodniopomorskim - Szczecinie, Trzęsaczu (gmina Rewal) i Świnoujściu - potrwa od 10 do 17 sierpnia.
Wojciech Kilar miał być honorowym gościem 10. edycji Sacrum Non Profanum; decyzja o tym zapadła już dawno, a artysta planował nawet stworzyć utwór specjalnie na ten festiwal
— opowiadał w środę na konferencji dyrektor artystyczny festiwalu prof. Bohdan Boguszewski. W grudniu nadeszła jednak wiadomość o śmierci wybitnego kompozytora.
Niestety, smutna wiadomość o śmierci mistrza zniweczyła moje plany na długoletnią współpracę z artystą
— opowiadał dyrektor.
Kilar został wybrany na patrona jubileuszowej edycji festiwalu - jego utwory interpretować będą soliści, zespoły wokalne i instrumentalne, chóry i orkiestra.
Pierwszym wydarzeniem będzie jednak otwarcie - 10 sierpnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – po święconej kompozytorowi wystawy fotografii (autorstwa Zdzisława Sowińskiego), zatytułowanej „Teraz, teraz, teraz i… amen”. Zdjęcia przedstawiają artystę podczas pracy twórczej oraz w sytuacjach prywatnych. Wernisażowi towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego „Wojciech Kilar. Credo” (2012, reż. Violetta Rotter-Kozera i Zdzisław Sowiński).
Wielki patriota, Ślązak ze Lwowa, ale Ślązak, Honorowy Obywatel Katowic, Wodzisławia Śląskiego, Rzeszowa i Opolszczyzny, doktor honoris causa uniwersytetów opolskiego i śląskiego, miłośnik Tatr i szybkich samochodów, kibic Ruchu Chorzów, wielki kompozytor, muzyk i mistrz był zdania, że w życiu nic ważnego go nie ominęło
— napisała w zaproszeniu na festiwalowe wydarzenia rzeczniczka festiwalu dr Anna Koprowicz.
Przypomniała również wypowiedź Kilara: „Człowiek musi poznać i miłość, i cierpienie. Miłość to największy dar, a gdy się kocha, to się również cierpi. Te przeżycia czynią z nas ludzi. Wszystko, co kiedyś było dla mnie dramatyczne, przykre, bolesne, okazało się zgodne z prawem Bożym i mnie ukształtowało. Dzięki temu stałem się człowiekiem”.
Drugiego dnia festiwalu, w Bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie, odbędzie się koncert, podczas którego wykonane zostaną m.in. utwory Kilara „Angelus” i „Exodus”. Wystąpią m.in.: Joanna Tylkowska-Drożdż (sopran), Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Chór Uniwersytecki Sant Yago z Hiszpanii oraz szczecińska Orkiestra Academia.
W dniach 12-13 sierpnia koncerty będą organizowane w kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. Zaprezentowana zostanie m.in. kompozycja Kilara „Introitus” na organy solo. Wystąpi organista Andrzej Chorosiń ski. W programie znajdą się także jazzowe interpretacje utworów m.in. FryderykaChopina, George’a Gershwina, Leonarda Bernsteina i Duke’a Ellingtona w wykonaniu pianisty Adama Makowicza.
14 sierpnia w kościele w Trzęsaczu wystąpią z kolei m.in.: skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i jego córka, wokalistka Gaba Kulka z zespołem. W programie - m.in. Polonez A-dur op. 9 nr 1 Karola Lipińskiego oraz utwory z autorskich płyt Gaby Kulki. Wśród artystów, którzy zaprezentują się w tym samym kościele 15 sierpnia będą muzycy ze znanego na całym świecie niemieckiego kwartetu saksofonowego Racher Saxophon Quartett, którzy wykonają m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha.
Patron festiwalu to autor muzyki do blisko 150 filmów. Także tej części dorobku artysty poświęcony będzie festiwalowy program. 17 sierpnia w Świnoujściu zorganizowany zostanie koncert pt. „Wojciech Kilar - muzyka filmowa”, w którego programie znajdą się m.in. utwory z „Ziemi obiecanej”, „Przygód pana Michała”, „Trędowatej”. Wystąpią: pianista Kuba Stankiewicz i Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu.
Szczegółowe informacje o programie imprezy i zasadach wstępu na poszczególne festiwalowe wydarzenia dostępne są na stronie internetowej www.sacrumnonprofanum.pl. Organizatorem festiwalu, objętego patronatem przez ministra kultury, jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia, a współorganizatorami m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Wcześniejsze edycje Sacrum Non Profanum poświęcone były twórczości m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Marka Jasińskiego.
Slaw/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/202325-tworczosc-wojciecha-kilara-na-10-festiwalu-sacrum-non-profanum