Światowej sławy tenor Placido Domingo zwiedził dziś najstarszą na ziemiach polskich katedrę. Poznańska bazylika archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski w Poznaniu, otoczonej korytem Warty i Cybiny, sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce - II połowy X wieku.
Wybitny artysta przybył do Poznania z okazji wyjątkowego koncertu, który da 27 kwietnia, w dzień kanonizacji Jana Pawła II na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
To będzie wyjątkowy dzień dla Polski i dla całego świata
-– podkreślił Domingo w czasie konferencji w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Tenorowi towarzyszyli małżonka Marta i syn Placido Jr. oraz artystki, które wystąpią razem z nim w czasie koncertu Angel Joy Blue i Micaëla Oeste.
Po bazylice archikatedralnej wyjątkowych gości oprowadzali ks. prał Jan Stanisławski i ks. kan. Ireneusz Szwarc, proboszcz bazyliki.
Placido Domingo obejrzał kaplicę Królewską, zwaną Złotą, w której spoczywają książę Mieszko I i król Bolesław Chrobry. Naprzeciw sarkofagu znajduje się pomnik obu władców wykonany ze spiżu przez Chrystiana Raucha, ustawiony w kaplicy w 1841 roku. Następnie podziwiał mieszczący się w prezbiterium poliptyk, dzieło wybitnych mistrzów śląskich z przełomu XIV-XV wieku, pochodzący prawdopodobnie z warsztatu wrocławskiego. Historię znajdującego się w katedrze Miecza św. Piotra przybliżył zwiedzającym ks. prał. Stanisławski.
To miecz, którym św. Piotr odciął ucho Malchusowi w Ogrodzie Oliwnym. Do Poznania przywiózł go biskup Jordan w 968 r.
-– mówił ks. prałat Stanisławski.
W czasie zwiedzania katedry Placido Domingo nawiązał do osoby Jana Pawła II, pytając, czy papież odwiedził poznańską świątynię. Ks. prał. Stanisławski wyjaśnił, że Jan Paweł II jako papież w Poznaniu był dwa razy – w 1983 i 1997 r., a w katedrze raz – podczas swej pierwszej wizyty w stolicy Wielkopolski.
Światowej sławy tenor zwrócił też uwagę na gotyckie cechy katedry oraz na piękne, 53-głosowe organy znajdujące się ponad kruchtą, na chórze organowym.
Na zakończenie zwiedzania katedry artysta poprosił o możliwość prywatnej modlitwy w świątyni. Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano m.in. Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.
W posadzce nawy głównej z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa Roku 2000 wmurowano płytę z brązu upamiętniającą Biskupa Jordana – pierwszego biskupa Polski.
msz / Poznań/ KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/192942-placido-domingo-zwiedzil-katedre-w-poznaniu?wersja=mobilna
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.