Mniej obcokrajowców popełnia przestępstwa, a znaczny spadek – aż o jedną trzecią – dotyczy obywateli Gruzji - informuje „Rzeczpospolita”. Gazeta pyta skąd taka duża zmiana i tłumaczy, że ci, którzy łamią prawo, częściej są deportowani z Polski.
Według danych przekazanych przez „Rzeczpospolitą” od stycznia do końca października przestępstwa popełniło w Polsce 13 556 cudzoziemców – to o 860 podejrzanych mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak jak i wcześniej wpadali głównie za jazdę w stanie nietrzeźwym, kradzieże i posiadanie narkotyków.
Jednak i w tych kategoriach nastąpiła poprawa, a samo tylko grono kierowców z promilami zmniejszyło się o 10 proc. wskazują dane Komendy Głównej Policji dla „Rzeczpospolitej”. Na całkowite, roczne statystyki trzeba poczekać, jednak podsumowanie pierwszych dziesięciu miesięcy napawa lekkim optymizmem. Wynika z nich, że średnio miesięcznie przestępstw dopuszczało się 1355 przybyszów, w ubiegłym roku – o 86 więcej
— napisała gazeta.
Wśród 13 556 podejrzanych, statystycznie najwięcej było obywateli Ukrainy – 7965, Gruzji – 1540, Białorusi – łącznie 961 oraz Mołdawii – 474 i Rumunii – 211. Największym problemem cudzoziemców wciąż jest jazda z promilami – wpadły na tym 3663 osoby – ale to o 352 mniej niż w podobnym okresie ubiegłego roku (257 kierowców z tego grona – o 40 więcej - to recydywiści).
Pracujący zawodowo cudzoziemscy kierowcy po zmianie ustawy o transporcie zostali zobowiązani do posiadania polskich praw jazdy. Dyscyplinują się więc, pilnują i dokumentu, i pracy
— wskazuje na źródło poprawy Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
„Rzeczpospolita” wyjaśnia, że zmniejszenie liczby cudzoziemców łamiących prawo to efekt zmiany strategii służb, które częściej deportują osoby nagminnie to robiące; przybysze z zagranicy, którym kończą się wyroki, są zaraz po wyjściu z więzienia wydalani z zakazem wjazdu do całej strefy Schengen.
Jak podała Straż Graniczna, w tym roku (do 1 grudnia) usunięto z Polski 7856 cudzoziemców – to o 1100 więcej niż w podobnym okresie ubiegłego (z tego ok. tysiąc pod przymusem).
Najwięcej w tym gronie było obywateli Gruzji, łącznie 2547
— powiedział Andrzej Jóźwiak, rzecznik KG Straży Granicznej.
Kolejni najczęściej wydalani to Białorusini, przybysze z Mołdawii i Ukraińcy.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/716254-spadek-liczby-przestepstw-obcokrajowcow-powod-deportacje