Przestępcy ochoczo żerują na tragedii powodzian i dobrych sercach Polaków pragnących wesprzeć tych, którym żywioł odebrał wszystko. Aż 130 zbiórek pieniędzy związanych z organizowaniem pomocy dla powodzian, które mogły mieć znamiona przestępstwa ujawnili funkcjonariusze policji - poinformowało dziś Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
CBZC przekazało, że policjanci ujawnili też 35 kont społecznościowych szerzących dezinformacje i udostępniających wiadomości, które mogą mieć negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa.
Pomagajmy tylko przez sprawdzone instytucje
Podkomisarz Marcin Zagórski z biura prasowego CBZC w rozmowie z PAP zaapelował, by wszystkie osoby, które chcą wesprzeć powodzian korzystały ze sprawdzonych instytucji, które niosą pomoc.
Nie korzystajmy z takich zbiórek, które dostaliśmy smsem, bądź ktoś nam przesyłał mailem, szczególnie, jeżeli takie zbiórki pojawiają się u prywatnych osób i mamy podejrzenia, co do ich autentyczności
— zaznaczył.
Podkreślił, że zbiórka musi być zaufana.
Portale które się tym zajmują weryfikują osoby, które zakładają zbiórki
— wskazał podkom. Zagórski.
Doprecyzował, że jeśli chodzi o zbiórki dla powodzian to wszystkie informacje, które docierają do funkcjonariuszy są na bieżąco weryfikowane.
CZYTAJ TAKŻE: Uwaga na naciągaczy! Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami dla powodzian w internecie. „Nie dajmy się oszukać”
Fałszywe wiadomości „od RCB”
Przypomniał jednocześnie, żeby uważać na wiadomości pochodzące rzekomo od RCB oraz próby przejmowania kont w social mediach.
Niektóre wpisy w social mediach swoim krzykliwym tytułem i opisem mają zachęcić nas, żebyśmy kliknęli w materiał np. „Rwąca woda porwała dziewczynkę. Mamy nagranie, zobacz to”. Tymczasem, gdy klikniemy w taką informację, kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojego wieku poprzez zalogowanie i wtedy wpisując takie dane przekazujemy je oszustom, bo to jest podstawiona, phishingowa strona
— wyjaśnił podkom. Zagórski.
Dodał, że efektem jest utrata dostępu do konta w mediach społecznościowych.
Oszuści mogą się też podszywać pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i wysyłać fałszywe smsy. Bardzo prosto je odróżnić. SMS od oszusta będzie prawdopodobnie zawierał jakiś link w przeciwieństwie do prawdziwego smsa od RCB, który nigdy nie zawiera żadnych linków
— powiedział podkom. Zagórski.
Gdzie zgłosić oszustwo?
Zaznaczył, że jeśli natrafimy na takiego smsa to można to zgłosić do CERT Polska pod numer telefonu 8080 w celu jego zablokowania. Z kolei, jeżeli wydaje nam się, że zbiórka możne być fałszywa, to można to zgłaszać pod adresami: [email protected] lub [email protected].
Podkom. Zagórski poinformował również, że w poniedziałek zatrzymano dwie osoby, które wykorzystując sytuację powodziową właśnie takie wpisy na mediach społecznościowych zamieszczały i mogły dokonywać oszust na masową skalę.
Policjanci cały czas nad tą sprawą pracują. Dzisiaj trwają czynności z tymi osobami
— powiedział Zagórski.
Sprawa mężczyzny od wpisu o szabrownikach
Dopytany o zatrzymania związane z dezinformacją przekazał, że przed weekendem zatrzymano mężczyznę na terenie woj. dolnośląskiego, który pisał w mediach społecznościowych o szabrownikach w Lądku Zdroju i w Stronu Śląskim.
To wymusiło podjęcie przez nas działań i skierowanie znacznych sił policyjnych. Jak się potem okazało ten wpis był fałszywy. Ten mężczyzna został przesłuchany w charakterze świadka i został zwolniony. Natomiast czynności z policyjnych działań zostały przekazane do prokuratury
— wyjaśnił podkom. Zagórski.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/707325-cbzc-zidentyfikowalo-130-falszywych-zbiorek-dla-powodzian