Prokuratura Krajowa podjęła śledztwo ws. działań służb konsularnych w latach 2009-2015 odnośnie wydawania wiz. „Mamy plan przesłuchań. Dochodziło do wręczania prezentów i łapówek” - informuje PK.
„To afera czasu rządów Tuska”
Rzeczywiste afery korupcyjne w związku z procesem nielegalnego przyznawania wiz i umożliwienia wjazdu w strefę Schengen, nie tylko do Polski, miały miejsce w okresie rządów Donalda Tuska
— powiedział dziś podczas specjalnej konferencji prasowej szef MS, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Ziobro powiedział, że konferencja prasowa została zorganizowana, „by pokazać, że rzeczywiste afery korupcyjne w związku z procesem nielegalnego przyznawania wiz i umożliwiania wjechania w strefę Schengen, nie tylko do Polski, miały miejsce w okresie rządów Donalda Tuska”.
Dzisiejsza sprawa, tak głośna, jest dowodem bardzo skutecznego i zdecydowanego działania polskich organów ścigania - CBA i prokuratury, która spowodowała, że w zalążku udało nam się tę sprawę zgasić i doprowadzić sprawców przed sąd do odpowiedzialności karnej
— dodał Ziobro.
Sprawa na etapie postępowania karnego
Jak zaznaczył, „sprawa jest na etapie jeszcze postępowania karnego prowadzonego bardzo intensywnie”.
Ale w tej sprawie sąd już realizuje swoją rolę kontrolną, stosuje środki zapobiegawcze, kontroluje środki zapobiegawcze i stosuje w postaci tymczasowego aresztowania”. „I jesteśmy przekonani, że ta sprawa to jest modelowy przykład jak dobrze działające państwo powinno ujawniać patologie i szybko je eliminować
— powiedział Ziobro.
Dodał, że „zupełnie inny obraz jawi się ze spraw korupcyjnych związanych z wydaniem wiz w okresie rządu Donalda Tuska, pana (Radosława) Sikorskiego, kiedy to były ujawniane poważne nieprawidłowości, a nawet zachowania o charakterze korupcyjnym w obszarze działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych w obszarze komórek odpowiedzialnych za wydawanie wiz”.
Ale zamiast sprawy wyjaśniać, eliminować patologie, udawano i pozorowano tylko czynności
— podkreślił Ziobro.
Dodał, że „co gorsze również organa ścigania, w postaci też działań prokuratury, postępowały podobnie”.
Śledztwo ws. wiz
Sprawa dotyczy śledztwa w sprawie płatnej protekcji przy przyspieszaniu wydawania wiz w latach 2009-2015, kiedy rządziła koalicja PO-PSL.
14 września Zastępca Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie Daniel Lerman poinformował, że w toku śledztwa prokurator przedstawił 7 osobom zarzuty z art. 230 § 1 kk oraz z art. 230a § 1 kk.
Zarzuty dotyczą m.in. powoływania się na wpływy w instytucji państwowej oraz przyjęcia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 230 § 1 kk jak również udzielenia korzyści majątkowych za pośrednictwo w załatwieniu spraw w instytucji państwowej kwalifikowane z art. 230a § 1 kk. Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo jest prowadzone przez Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.
Pierwsze sygnały o nieprawidłowościach przy wydawaniu wiz dotarły do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w lipcu 2022 r. Polegały one na przyspieszaniu procedur wizowych w oparciu o mechanizm korupcyjny. Ustalenia CBA pozwoliły na rozpoznanie tego procederu
- podkreślił Stanisław Żaryn Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Postępowanie zostało zainicjowane w wyniku działalności polskich służb, a nie jak podają niektóre media w wyniku informacji uzyskanych od partnerów zagranicznych.
Dotychczasowe ustalenia
Przedmiotem śledztwa są nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w okresie półtora roku, przy czym mniej niż połowa z nich została uwzględniona. W toku śledztwa prokurator ustalił, że nieprawidłowości dotyczyły polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze, tym samym nie dotyczą one krajów afrykańskich.
Jednocześnie z ustaleń postępowania nie wynika, aby Polska miała być krajem tranzytowym dla cudzoziemców udających się do innych krajów w tym do USA i krajów Europy Zachodniej jak podają to niektóre media.
W sprawie systematycznie wykonywane czynności procesowe oraz gromadzony jest materiał dowodowy.
Środki zapobiegawcze
W toku postępowania były i są stosowane wobec podejrzanych środki zapobiegawcze. Aktualnie na wniosek prokuratora z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania wobec 3 podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
CZYTAJ TAKŻE:
rdm/PAP,www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/663212-pk-zbada-dzialania-sluzb-konsularnych-ws-wydawania-wiz