Portal wPolityce.pl ustalił, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie fałszerstwa dokumentu sądowego. Chodzi o sfałszowanie na zwrotnym potwierdzeniu odbioru wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Skutkiem oszustwa było odrzucenie przez sąd skargi kasacyjnej prokuratora jako rzekomo wniesionej po terminie. Gdzie dokonano fałszerstwa? Z naszych ustaleń wynika, że do przestępstwa mogło dość w sądzie lub na poczcie. Komu zależało na storpedowaniu sądowej batalii Rady Powiatu Tarnowskiego dotyczącej uchwały anty-LGBT.
Sprawa zawisła przez Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie dotyczyła skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę Rady Powiatu Tarnowskiego w przedmiocie przyjęcia rezolucji w sprawie powstrzymywania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. Wyrokiem z 10 stycznia 2022 r. sąd stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu Tarnowskiego z 30 kwietnia 2019 r. W związku ze zgłoszeniem udziału w postępowaniu, prokuraturze przysługiwało prawo zaskarżenia wyroku sądu I instancji do Naczelnego Sądu administracyjnego.
I w tym momencie dochodzi do sytuacji, która może zakończyć się dla sprawdzi zarzutami karnymi. Oto bowiem 22 lutego 2022 r. sekretariat Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie nadał, adresowaną imiennie do prokuratora wykonującego obowiązku służbowe w Prokuraturze Krajowej, przesyłkę zawierającą wyrok wraz z uzasadnieniem. Prokurator odebrał ją pierwszego dnia po powrocie z urlopu. Począwszy od 7 marca 2022 r. miał 30 dni na wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie zgadzając się z treścią wyroku WSA, prokurator zaskarżył go do NSA w ustawowym terminie, wnosząc odwołanie zgodnie z procedurą - za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Kto majstrował przy dacie?
Postanowieniem z 23 maja 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę prokuratora, wskazując że została ona wniesiona 5 kwietnia 2022 r., a więc po terminie. W uzasadnieniu postanowienia sąd wskazał, że wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony prokuratorowi 28 lutego 2022 r. – zgodnie z datą widniejącą na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki, a zatem termin wniesienia skargi upłynął 30 marca 2022 r.
W sprawie wdrożono czynności mające na celu ustalenie rozbieżności we wskazanych wyżej datach. Po oględzinach akt sprawy sądowej, wobec podejrzenia podrobnienia daty na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki o sprawie została zawiadomiona krakowska prokuratura
– mówi nam osoba, która zna szczegóły śledztwa.
W śledztwie uzyskano opinię biegłego z zakresu pisma ręcznego, która potwierdziła, że doszło do przerobienia dat na dokumencie zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki. Pierwotnie naniesione daty zostały usunięte i zastąpione innymi, które to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyjął jako daty doręczenia przesyłki.
Teraz trwa postępowanie dotyczące przerobienia dokumentu w postaci zwrotnego potwierdzenia odbioru. Ma ono na celu ustalenie okoliczności naniesienia fałszywych dat odbioru przesyłki, co w tym przypadku zdecydowało o odrzuceniu wniesionej w ustawowym terminie skargi kasacyjnej prokuratora.
Ustaliliśmy, że prokurator zaskarżył decyzję sądu o odrzuceniu skargi z powodu wniesienia jej po terminie. Podniósł, że przesyłkę odebrał zaraz po powrocie z urlopu, pod koniec pierwszego tygodnia marca 2022 r. co potwierdził na zwrotnym potwierdzeniu własnoręcznym podpisem i datą odbioru przesyłki. Dodał, że sprawa przerobienia dokumentu w postaci zwrotnego potwierdzenia odbioru trafiła do prokuratury. Zażalenie prokuratora na postanowienie o odrzuceniu skargi nie zostało jeszcze rozpoznane.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/614179-news-sledztwo-ws-podrobienia-podpisu-na-dokumencie-sadowym