Z powodu choroby sędziego Sąd Okręgowy w Elblągu nie rozpatrzy w środę zażalenia prokuratury na umorzenie postępowania wobec prokurator Barbary K., która w latach 2009-2012 prowadziła i nadzorowała śledztwo dotyczące Amber Gold. Nowy termin wyznaczono na 9 marca.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zmiana terminu posiedzenia
Posiedzenie, podczas którego miało być rozpatrywane zażalenie Prokuratury Okręgowej w Legnicy na postanowienie o umorzeniu postępowania wobec prokurator Barbary K., było przewidziane na 9 lutego.
Z powodu choroby sędziego referenta termin został zmieniony na 9 marca
— poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski.
Nieprawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania wobec prokurator Barbary K., której w akcie oskarżenia zarzucono niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień, wydał w listopadzie ub. roku Sąd Rejonowy w Elblągu.
Uzasadniając decyzję o umorzeniu, sędzia Maciej Rutkiewicz mówił, że sąd rejonowy doszedł do przekonania, iż wobec K. brak jest wymaganego zezwolenia na ściganie za zarzucone jej przestępstwo, co jest konieczne w przypadku prokuratorów, których chroni immunitet.
Wynikało to z faktu, że uchwała sądu dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym zezwalająca na pociągnięcie Barbary K. do odpowiedzialności karnej za zarzucane jej przestępstwo została utrzymana w mocy uchwałą Izby Dyscyplinarnej SN, którą utworzono, nie zapewniając jej niezależności i bezstronności
— stwierdził.
Następnego dnia po wydaniu postanowienia o umorzeniu sędzia Rutkiewicz został zawieszony w czynnościach na okres miesiąca przez prezes SR w Elblągu. W połowie grudnia Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła go w czynnościach służbowych, zdecydowała także o obniżeniu o 40 proc. jego uposażenia.
Prokuratura nie zgadza się z decyzją o umorzeniu postępowania
Jak informował wcześniej, w listopadzie ub. roku, dział prasowy Prokuratury Krajowej, prokuratura nie zgadza się z decyzją o umorzeniu postępowania wobec prokurator Barbary K. „z uwagi na rzekomo nieskuteczne uchylenie immunitetu prokuratorskiego przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego”.
Decyzja sądu podważająca skuteczność uchylenia immunitetu prokurator Barbarze K. tworzy groźny dla porządku publicznego chaos prawny. Może prowadzić do podważania biegu innych postępowań w sprawach, które wymagały bądź będą wymagać uchylenia immunitetu prokuratorskiego albo sędziowskiego
— podkreślała PK.
Według śledczych, takie postanowienie elbląskiego SR zagraża dalszemu biegowi postępowania przeciwko Barbarze K., której prokuratura zarzuca niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Prokurator Barbara K. prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012, a więc bezpośrednio po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego.
W ocenie śledczych, w „rażący sposób zaniedbała swoje obowiązki, ignorując informacje o przestępczej działalności Amber Gold i nie wykonując wielu oczywistych z punktu widzenia śledztwa czynności”.
W rezultacie umożliwiła kontynuowanie przestępczej działalności przez Marcina P. i kierowaną przez niego spółkę Amber Gold, której działania doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niemal 19 tysięcy osób
— przekazała PK.
Według prokuratury, z materiału dowodowego wynika, że w ciągu prawie trzech lat, gdy Barbara K. prowadziła i nadzorowała śledztwo w sprawie Amber Gold, spółka zawarła około 50 tys. transakcji dotyczących tzw. lokat w złoto o wartości ponad 800 milionów złotych.
W wyniku przestępczego procederu wielu pokrzywdzonych straciło oszczędności całego swojego życia
— informowała PK.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/584844-amber-goldsad-odwolal-posiedzenie-ws-prokurator-barbary-k