Jak dowiaduje się portal wPolityce.pl, Prokuratura Krajowa wystąpiła o uchylenie immunitetów trzem sędziom Sądu Najwyższego! Doprowadzili oni do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładach karnych.
Sędzia Marek P. wstrzymał w 2019 roku wykonanie wyroku Sądu Okręgowego wobec mężczyzny skazanego na ponad 3 lata pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem i usiłowanie kradzieży z włamaniem. Mimo ciążącego na nim obowiązku, sędzia nie podjął działań zmierzających do ustalenia, czy w momencie, gdy wydawał postanowienie o wstrzymaniu wykonania wyroku, skazany odbywa karę. Tymczasem karę taką zaczął on odbywać od 3 września 2019 r. Dopiero 15 listopada 2019 r wskutek interwencji obrońcy skazanego wydano nakaz zwolnienia mężczyzny. W rezultacie zaniechania sędziego mężczyzna był bezzasadnie przetrzymywany w zakładzie karnym przez niemal miesiąc.
Sędziowie Andrzej S. i Włodzimierz Wróbel – ten pierwszy jako przewodniczącego składu orzekającego, a drugi jako sprawozdawca – zasiadali w składzie Sądu Najwyższego, który 16 października 2019 r. uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Zamościu z 27 lutego 2018 r. wobec mężczyzny skazanego na 2 lata pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Wbrew obowiązkowi nie sprawdzili, czy kara jest już wykonywana. Kroki takie podjęto dopiero po telefonie funkcjonariusza Służby Więziennej z zakładu karnego, w którym skazany był osadzony. Wskutek zaniechań sędziów mężczyzna spędził bezprawnie ponad miesiąc w zakładzie karnym.
Gdyby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędziom, prokuratura zamierza postawić im zarzuty nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w sytuacji wydania orzeczenia uchylającego prawomocny wyrok lub zawieszającego jego wykonanie, koniecznym jest wydanie przez sędziego nakazu zwolnienia skazanego, jeśli odbywa on orzeczoną karę.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/543271-news-pk-wystapila-o-uchylenie-immunitetow-trzem-sedziom-sn