Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, ostatniej doby pouczyliśmy ponad 148 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 1750 osób, a w ponad 340 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
CZYTAJ TAKŻE:
Policja prowadzi kontrole
Policjant dodał, że od chwili wprowadzenia tego obowiązku funkcjonariusze pouczyli ponad 202 750 osób, ponad 88 300 ukarali mandatem karnym, a w ponad 20 900 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.
Zaznaczył, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 343 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w ok. 700 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Przypomniał jednocześnie, że powiatowy państwowy inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć - zgodnie z ustawą z 2008 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi - karę pieniężną do 30 tys. zł.
Podał też najnowsze statystyki dotyczące kontroli w pojazdach zbiorowej komunikacji.
Ostatniej doby skontrolowaliśmy ok. 2500 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji przeprowadziliśmy już prawie 195 tys. kontroli
— poinformował Ciarka.
Dodał, że od początku działań skontrolowano również ponad 333 tys. placówek handlowych oraz prawie 3000 miejsc, w których organizowane są dyskoteki. Kontrole odbyły się też w ponad 10 tys. miejsc organizacji wesel.
Rzecznik KGP przekazał także, że 1702 policjantów oraz 197 pracowników policji zarażonych koronawirusem już wyzdrowiało, a od początku działań zakażonych zostało 4716 policjantów oraz 603 pracowników policji. Podał, że obecnie przebywa na kwarantannie ok. 2777 funkcjonariuszy, a 14 980 policjantów było na kwarantannie.
22 wtargnięcia na Msze i 79 uszkodzeń elewacji kościołów
W związku z organizowanymi demonstracjami policja odnotowała 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji Kościołów - poinformował w czwartek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że tylko w związku ze wspomnianymi wydarzeniami zatrzymano ok. 80 osób, a w ponad 100 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania.
Jak przekazał w czwartek PAP rzecznik KGP, zgromadzenia i protesty odbywają się w całym kraju zarówno w sposób spontaniczny, jak i organizowany przez różne osoby.
W związku z demonstracjami policja odnotowała 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji Kościołów. Tylko w związku ze wspomnianymi wydarzeniami zatrzymano ok. 80 osób, a w ponad 100 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania
— podał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. W rozmowie z PAP przyznał, że najwięcej w Warszawie.
Obowiązuje zakaz zgromadzeń
Rzecznik KGP przypomniał też, że najważniejszym dla funkcjonariuszy obecnie zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.
Podejmujemy działania zarówno zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa osobom protestującym, jak i ich oponentom. Zabezpieczamy też miejsca i budynki przed bezprawnymi atakami, np. kościoły
— poinformował Ciarka.
Przypomniał jednocześnie o stanie epidemii i zakazie gromadzenia się oraz obowiązku zakrywania ust.
Osoby gromadzące się na ulicach pochodzą z różnych środowisk i grup społecznych, jednak szczegółów nie podajemy, zachowując bezstronność w naszych działaniach
— wyjaśnił rzecznik KGP.
Podkreślił także, że w związku z czwartkowymi zbiegowiskami ujawniono 9 przestępstw, prawie 500 wykroczeń, pouczono niemal 120 osób i nałożono ponad 200 mandatów karnych, a w całym kraju odbyło się łącznie 410 nielegalnych zgromadzeń i zbiegowisk o rożnej wielkości, które zabezpieczali policjanci.
Łącznie w związku ze zbiegowiskami wystosowanych zostało prawie 200 wniosków o ukaranie do sądu
— tłumaczy Ciarka.
Blisko 80 osób zatrzymanych ws. protestów
Policjanci bezwzględnie reagują w przypadku ewidentnego łamania prawa. Mówię tu o skandalicznych atakach na obiekty kościelne - powiedział w czwartek Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk. Dodał, że do tej pory zatrzymano blisko 80 osób w związku z agresywnymi zachowaniami podczas protestów i prowadzonych jest ponad 100 postępowań ws. dewastacji obiektów.
Komendant Główny Policji pytany w Programie 1. Polskiego Radia o protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji podkreślił, że funkcjonariusze wszędzie tam, gdzie obserwują przypadki przemocy, agresji, dewastacji czy ataki na osoby, bądź na mienie, reagują zdecydowanie.
Zaznaczył, że do tej pory policja zatrzymała blisko 80 osób w związku z agresywnymi zachowaniami oraz prowadzi ponad 100 postępowań w sprawach związanych z atakami na obiekty i ich dewastacją.
Zapewniam, że w każdym tego typu przypadku reakcja policji jest natychmiastowa
— powiedział gen. Jarosław Szymczyk.
Zauważył także, że skala emocji jest w tej chwili ogromna.
Ta deeskalacja tych emocji po to, żeby nie dopuścić do sytuacji, w których pojawia się ta przemoc, ta agresja, ataki i dewastacje jest niezwykle ważnym elementem działań policyjnych związanych z psychologią tłumu. I to są podstawowe zadania, które ja dzisiaj stawiam przed moimi ludźmi. Tak samo, jak stawiam przed nimi zadania bezwzględnej reakcji w sytuacjach, kiedy dochodzi do przypadków tego najbardziej ewidentnego łamania prawa, a więc ataków na obiekty. Mówię tu o skandalicznych atakach na obiekty kościelne i tutaj zero tolerancji, jeśli chodzi o tego typu działania
— powiedział Komendant Główny Policji.
Pytany z kolei, czy funkcjonariusze namierzyli osoby, które dopuściły się dewastacji pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego stwierdził, że trwają odpowiednie czynności.
Mamy dużo zapisów z monitoringu. Policjanci zwłaszcza z Komendy Stołecznej już wielokrotnie udowadniali, że świetnie radzą sobie z identyfikacją osób
— stwierdził Szymczyk.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/524257-zatrzymania-mandaty-i-wnioski-o-ukaranie-po-protestach