Jak informuje RMF FM, w sprawie afery GetBack doszło do przełomu. Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego. Wniosek warszawskiej prokuratury regionalnej jest już w sądzie.
CZYTAJ TAKŻE:
Zarzuty dla Czarneckiego
Śledczy znaleźli już powód postawienia zarzutów w sprawie afery GetBack Leszkowi Czarneckiemu. Jednak aby to zrobić, Czarnecki musi zostać zatrzymany. Jest to niemożliwe, ponieważ były właściciel GetBack i baków które oferowały obligacje tej instytucji Leszek Czarnecki przebywa za granicą.
Jak podaje RMF FM, jeśli sąd zgodzi się na tymczasowy areszt dla biznesmena, będzie możliwość wystawienia listu gończego.
Sąd wyznaczył termin posiedzenia aresztowego
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył termin posiedzenia aresztowego dla Leszka Czarneckiego. Wniosek skierowała Prokuratura Regionalna w Warszawie, która prowadzi śledztwo ws. afery GetBack.
Jak ustaliła PAP, Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała wniosek o aresztowanie Leszka Czarneckiego już 11 sierpnia 2020 r., ale sprawa trzymana była w ścisłej tajemnicy. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył termin posiedzenia na 16 października 2020 roku na godz. 10.30. Prokuratura nie informuje o treści zarzutów, jakie mają zostać ogłoszone biznesmenowi.
Jeżeli okaże się, że przedstawione zarzuty są związane z wyłudzeniem pieniędzy poprzez dystrybucję obligacji w placówkach Idea Banku, to nam zależy na tym, żeby prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych na jak największą kwotę na majątku podejrzanego dla pokrzywdzonych konsumentów
— powiedział PAP w piątek Artiom Bujan „Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.”
Śledztwo dotyczące tzw. afery GetBack zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł.
Z informacji prokuratury wynika, że początkowo Idea Bank prowadził sprzedaż obligacji GetBack bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Papiery te sprzedawano pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe, nie informując klientów, co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji.
Według prokuratury, motywem działania sprawców miało być osiągnięcie korzyści majątkowych z tytułu prowizji. Zarzuty przedstawiono m.in byłym prezesom Idea Banku Jarosławowi A. i Tobiaszowi M. oraz pozostałym członkom zarządu. Zarzuty usłyszało również kilku dyrektorów departamentów banku, radca prawny, pracownicy oraz osoby powiązane z innymi podmiotami, które sprzedawały obligacje GetBack.
wkt/RMF FM/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/518193-prokuratura-chce-aresztowania-leszka-czarneckiego