Stołeczna policja podsumowała działania podczas poniedziałkowej blokady ul. Świętokrzyskiej przez ruch ekologiczny Extintion Rebelion. W ich trakcie działań wylegitymowano 191 osób. Sporządzono też 145 wniosków o ukaranie do sądu, oraz wystawiono 19 mandatów.
CZYTAJ TAKŻE:
Blokada ulicy Świętokrzyskiej rozpoczęła się w poniedziałek ok. godz. 10. Ulica Świętokrzyska była nieprzejezdna w obu kierunkach pomiędzy ul. Emilii Plater i Marszałkowską. Na miejscu działali policjanci, w tym funkcjonariusze z Zespołu Antykonfliktowego. Osoby, które mimo nakazów nie chciały zejść z ulicy i lekceważyły policyjne komunikaty, były przenoszone z jezdni na chodnik.
Policja podaje bilans protestów
Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji, podczas poniedziałkowych działań funkcjonariusze wylegitymowali 191 osób.
Sporządzono 145 wniosków do sądu o ukaranie z art. 90 kodeksu wykroczeń (kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej (…) podlega karze grzywny albo karze nagany - PAP) oraz nałożono 18 mandatów z art. 90 kw, na kwotę 2200 zł a także jeden mandat z art. 92 kw, na kwotę 100 zł
— wyliczył policjant.
Wskazał, że podczas policyjnej akcji funkcjonariusze skontrolowali też dwa pojazdy.
W ich trakcie zatrzymano jeden dowód rejestracyjny oraz w jednym przypadku skierowano wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak ubezpieczenia OC
— podał.
Dodał również, że dwie osoby małoletnie zostały doprowadzone do jednostki policji, skąd następnie zostały przekazane opiekunom prawnym.
Inicjatorem poniedziałkowej blokady ul. Świętokrzyskiej był ruch Extinction Rebellion Polska. Blokada to wyraz - jak przekazali organizatorzy w mediach społecznościowych - nieposłuszeństwa obywatelskiego.
Dlaczego się buntujemy? Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji
— przekonywało ER.
Uczestnicy manifestacji mieli ze sobą m.in. transparent z hasłem: „Alarm klimatyczny” i znakiem klepsydry wpisanej w okrąg. Pojawiło się też hasło „To dla waszych dzieci” czy „Buntujemy się, by żyć”. Protestujący śpiewali także fragment utworu Hey „Moja i twoja nadzieja” z przerobionym refrenem: „Nic, naprawdę, nic nie pomoże, jeśli ty nie pomożesz dzisiaj Ziemi”.
Akcję w mediach społecznościowych wsparli m.in. europosłanka Sylwia Spurek czy warszawski radny KO Marek Szolc.
Wydarzenia organizowane przez Extinction Rebellion Polska rozpoczęły się przed weekendem. Obejmowały one m.in. sobotnie marsze kolorów czy „miasteczko klimatyczne” w Jazdowie z warsztatami i wykładami.
Ruch Extinction Rebellion
Extinction Rebellion jest ruchem międzynarodowym, który radykalnymi działaniami chce zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne. Podobna akcja, co w poniedziałek w Warszawie, odbyła się już m.in. w Wielkiej Brytanii. Do blokady doszło tam w nocy z piątku na sobotę. Aktywiści zablokowali dojazdy do zakładów, w których drukowane są m.in. „The Times”, „Sunday Times”, „The Sun” i „The Sun on Sunday”.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/516685-policja-podsumowala-dzialania-dot-demonstracji-ekologow