Sprawa sędziego jest niezwykle poważna i stanowi szokujący dowód na upolitycznienie „kasty” sędziowskiej oraz jej podległości wobec opozycji Totalnej. Zdaniem śledczych, Tuleya przekroczył swoje uprawnienia przez upublicznienie tajnych zeznań świadków w postępowaniu dotyczącym głosowań w Sali Kolumnowej Sejmu w 2016 roku.
Śledczy mnie mogą bezpośrednio postawić zarzutów Igorowi Tulei, gdyż chroni go immunitet sędziowski. Dlatego zwrócono się w tej sprawie do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.
Poważne zarzuty
Z ustaleń wynika, że sędzia Tuleya, przewodnicząc 18 grudnia 2017 roku posiedzeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, dopuścił do udziału w nim reporterów dwóch stacji telewizyjnych, mimo że posiedzenie miało niejawny charakter. Następnie w ich obecności ogłosił postanowienie sądu i jego motywy, obszernie cytując zeznania świadków z postępowania przygotowawczego, chociaż nie miał wymaganej prawem zgody prokuratora na ich ujawnienie. W ten sposób naraził prawidłowy bieg dalszego śledztwa. Zarejestrowane przez telewizyjnych dziennikarzy niejawne posiedzenie i wypowiedzi sędziego Tuleyi zostały nagłośnione w mediach. W rezultacie kolejni świadkowie przesłuchiwani przez prokuratora w toku kontynuowanego postępowania mogli poznać treść zeznań przesłuchiwanych wcześniej osób i wiedzieli, w jakiej sprawie mają składać zeznania.
– czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Histeria! Tuleya po rozmowie z rzecznikiem dyscyplinarnym: „Ani kroku w tył! To jest cena za mówienie prawdy”
Śledczy przypominaj, że postępowanie, prowadzone od stycznia 2018 roku przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, dotyczy niedopełnienia przez sędziego obowiązków służbowych, przekroczenia uprawnień i bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. Są to czyny ścigane karnie z art. 231 par. 1 i art. 241 par. 1 kodeksu karnego.
Kompromitacja Tulei
Sprawa „puczu”, to prawdziwa kompromitacja Igora Tulei. Rozgrzany politycznie sędzia zawiadomił prokuraturę o masowym składaniu przez posłów Prawa i sprawiedliwości „fałszywych” zeznań w sprawie głosowań w sali Kolumnowej, w trakcie słynnego sejmowego puczu w grudniu 2016 roku. Wcześniej jego doniesienie umorzono, a w grudniu 2018 roku Sąd Rejonowy w Radomiu podtrzymał decyzję o umorzeniu postępowania, nie zostawiając suchej nitki na donosach sędziego.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/488821-wniosek-prokuratury-o-uchylenie-immunitetu-sedziemu-tulei