Szokująca decyzja warszawskiego Sądu Okręgowego! Piotr Osiecki - były szef Altus TFI, którego we wrześniu zatrzymało CBA, wyjdzie na wolność za poręczeniem majątkowym. Myli się jednak ten kto myśli, że na konto sądu wpłynęło 108 milionów złotych. Okazało się, że sędzia Marcin Kossowski wypuści Osieckiego na podstawie… weksli złożonych do sądu jako poręczenie majątkowe, a nie gotówki. Weksle wystawione zostały nie tylko na osoby fizyczne, ale także na kilka firm. Weksle wystawiono m,in. na byłego senatora PO Tomasza Misiaka i znanego biznesmena Zbigniewa Jakubasa.
Piotra osieckiego zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne, które rozpracowuje aferę GetBack wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie. Śledczy i agenci przeprowadzili niezwykle skomplikowane śledztwo, którego ustalenia pozwoliły na zatrzymanie Osieckiego i postawienie zarzutów także jego żonie.
Kto więc zaryzykował swoje pieniądze, by ratować Piotra Osieckiego przed aresztem? To m.in. spółka Aulos, Curtis Development, Zbigniew Jakubas, Tomasz Misiak, Michał Kowalczewski, Krzysztof Mazur, Rafał Mania, Mariusz Stanisławczyk, Krzysztof Mazurek, Andrzej Zydorowicz, Jerzy Kotowski, Bogusław Galewski. Łącznie poręczenie z tego tytułu wyniosło 48 milionów złotych.
Wśród tych nazwisk warto zwrócić uwagę na Tomasza Misiaka - byłego senatora Platformy Obywatelskiej, którego nazwisko pojawiło się w kontekście afery taśmowej. Z kolei Zbigniew Jakubas stoi na czele potężnej grupy Multico.
Wysokość szkody jaka prokuratorzy zarzucili Piotrowi Osieckiemu wynosi ponad 174 miliony złotych. Weksle w ramach poręczenia majątkowego opiewają na 108 milionów złotych. Poręczenie w papierze wartościowym - wekslu opiewającym na kwotę 50 milionów złotych przez „Osiecki Inwestycje” złożyła jego pełnomocnik Katarzyna Szwarc. Ta sama osoba złożyła poręczenie majątkowe w formie weksla na 48 milionów złotych - wystawione przez wymienione powyżej osoby i spółki. Kolejny weksel na 10 milionów złotych złożył Rafał Mania, a wystawiony został on na Macieja Zientarę.
Decyzję o przyjęciu weksli w ramach poręczenia majątkowego wydał sędzia Marcin Kossowski. Z naszych informacji wynika, że został on delegowany do Sądu Okręgowego w Warszawie z Sądu Rejonowego dla Warszawy - Żoliborza. Prezes Sądu Okręgowego ustalił jego podział czynności służbowych na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2018 roku. Z uzasadnienia sędziego, który zgodził się na poręczenie majątkowe w formie weksli wynika, że nie zachodzi obawa matactwa, a prokurator zebrał już cały materiał dowodowy. Prokuratura wnosiła o wstrzymanie przeczenia o uchyleniu aresztu. Piotr Osiecki mają opuścić areszt już 29 listopada.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/423085-nasz-newsporecznie-majatkowe-w-formie-weksli-a-nie-gotowki