Takiej operacji polski wymiar sprawiedliwości jeszcze nie znał! Po zatrzymaniu niemal 80 osób w sprawie przekrętów w wołomińskim SK Banku, do sądów trafiły 33 wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztu. Niemal połowa z zatrzymanych już wkrótce może znaleźć się za kratami.
30 prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Warszawie zakończyło czynności procesowe z udziałem 77 podejrzanych, które rozpoczęły się 14 listopada br. Czynności te rozpoczęto po zatrzymaniach dokonanych na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Podejrzanym ogłoszono postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz przesłuchano na okoliczności zarzucanych im czynów zabronionych, których łączna liczba wyniosła 1050.
– poinformowała portal wPolityce.pl Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prokurator Agnieszka Zabłocka – Konopka
Po przesłuchaniach podejrzanych i wnikliwej analizie uzyskanych relacji procesowych, prokuratorzy podjęli decyzje w przedmiocie środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym wobec 44 osób, natomiast w stosunku do 33 osób sporządzono wnioski do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, obejmując nimi 14 kobiet i 19 mężczyzn.
– dodała rzecznik.
Wśród zatrzymanych są osoby, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez osoby zobowiązane do zajmowania się działalnością gospodarczą oraz sprawami majątkowymi Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Skutkiem działania podejrzanych było wyrządzenie w majątku Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie szkody majątkowej wielkich rozmiarów, której wysokość stanowi kwotę 1 mld 638 mln 140 tys. zł. Finalna wysokość szkody poniesionej przez Bank będzie możliwa do określenia w dalszym toku śledztwa, które z racji swojego wielowątkowego i wieloosobowego zakresu nadal ma charakter rozwojowy.
Na czym polegał przekręt? Ustalenia Zespołu Prokuratorów wykazały, że osoby odpowiedzialne za politykę kredytową Banku - w szczególności Prezes Zarządu, współdziałały z mężczyzną, który w przeszłości reprezentował znaną firmę deweloperską i faktycznie zarządzał wszystkimi powiązanymi spółkami. Celem tej współpracy było finansowanie działalności deweloperskiej grupy podmiotów gospodarczych branży budowlanej ze środków własnych Banku oraz ze środków pozyskiwanych z lokat bankowych, emisji obligacji oraz opłat bankowych.
Wnioski o tymczasowe aresztowanie skierowano wobec byłego Prezesa Zarządu SK Banku w Wołominie, byłej Wiceprezes Zarządu Banku, byłych Członków Zarządu Banku, byłych Dyrektorów Oddziałów Banku, byłych Członków: Komitetu Kredytowego, Zespołu Ryzyka Kredytowego, Zespołu Analiz Kredytowych oraz byłych pracowników Banku, którzy uczestniczyli w procederze udzielania zakwestionowanych kredytów.
– mówi prokurator Agnieszka Zabłocka – Konopka.
Wnioskiem o tymczasowe aresztowanie objęto także podejrzanego, który w przeszłości reprezentował jedną ze znanych, warszawskich firm deweloperskich oraz osoby ze ścisłego Zarządu Grupy Kapitałowej i Prezesów Zarządów kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych będących kredytobiorcami SK Banku w Wołominie. Co z resztą zatrzymanych? Spośród środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym, prokuratorzy zastosowali wobec podejrzanych dozory Policji połączone z zakazem kontaktowania się współpodejrzanych oraz poręczenia majątkowe w postaci pieniędzy, które w określonych terminach mają być złożone na konto sum depozytowych Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Dla zabezpieczenia grożącym podejrzanym kar grzywny oraz środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej zarzucanymi im przestępstwami, dokonano zabezpieczeń na ich mieniu.
W realiach niniejszej sprawy uzasadniona jest obawa, że w przyszłości podejrzani mogą nie dysponować majątkiem niezbędnym do wykonania grożącej im kary grzywny jak również obowiązku naprawienia szkody oraz podejmować działania, których celem będzie ukrycie lub wyzbycie się posiadanych dóbr materialnych, a tym samym spowodować bezskuteczność ewentualnej egzekucji. Zabezpieczenia majątkowe zastosowane na ujawnionym dotychczas majątku podejrzanych gwarantują, że wykonanie grożącej im kary grzywny oraz obowiązku naprawienia szkody będzie chociażby częściowo możliwe.Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 oraz karą grzywny. Obecnie prokuratorzy uczestniczą w trwających posiedzeniach Sądu w przedmiocie rozpoznania wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 33 podejrzanych.
– mówi rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kryminal/367345-ponad-30-wnioskow-o-areszt-w-gigantycznej-aferze-sk-banku-bezprecedensowa-operacja-antykorupcyjna-prokuratury-i-cba
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.