„Opad będzie coraz mniejszy, spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej i z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych” - powiedział podczas sztabu kryzysowego w związku z nocnymi intensywnymi opadami deszczu dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski.
Dyrektor IMGW poinformował, że w ciągu 12 godzin opad powyżej 90 mm zanotowano na jednej stacji meteorologicznej, między 90 a 50 mm - na 18, a między 50 a 20 - na 83.
Na południu Polski IMGW przewiduje dziś opady od 70 do 40 mm. 70 mm na południu kraju, 45 mm w centrum, 30-35 mm na wschodzie. Jutro opady przesuną się na wschód Polski - tam w dalszym ciągu będą obowiązywały ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia.
„Sytuacja będzie się poprawiała”
Sytuacja meteorologiczna, jeśli chodzi o opady, będzie się poprawiała. Opad będzie coraz mniejszy
— ocenił Czerniawski.
Dodał, że według stanu rzek na godz. 6, nie odnotowano przekroczeń stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy został przekroczony na dwóch stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły - na Bobrza i na Białym Dunajcu.
Biorąc pod uwagę najbliższe 48 godzin, to intensywny rozwój sytuacji hydrologicznej. Spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na pewno takie będą występowały
— powiedział szef IMGW.
Szybka reakcja na opady
Wyjaśnił, że rozwój sytuacji dotyczy dwóch aspektów: szybkich reakcji na opady w zlewniach górskich i podgórskich (województwa małopolskie, śląskie i podkarpackie) oraz możliwych podtopień w obszarach zurbanizowanych w centrum Polski.
Premier Donald Tusk powiedział, że chociaż informacja o sumarycznej wysokości opadów nie jest nadzwyczajnie negatywna, to chciałby, aby wszystkie służby na poziomie lokalnym i wojewodowie zdawali sobie sprawę, że w każdej chwili zwłaszcza na terenach podgórskich może dojść do gwałtownych, dramatycznych zdarzeń.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wyciągnął wnioski z powodzi? Tusk podczas sztabu kryzysowego: Będziemy stale się spotykać. Musimy być gotowi na każdy scenariusz
„Obecna rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych jest większa od wymaganej i są one przygotowane do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej” - zapewnił prezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podczas posiedzenia rządowego sztabu kryzysowego.
Zbiorniki retencyjne są przygotowane do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej. Rezerwa wymagana w całym raju wynosi 764 mln metrów sześciennych. Obecnie rezerwa wynosi 1,195 mld metrów sześciennych
— przekazał Mateusz Balcerowicz.
Prezes Wód Polskich poinformował o rozpoczęciu piętrzenia zbiorników w kaskadzie Soły oraz zbiornika Świnna Poręba.
W tej chwili poniżej tych zbiorników nie ma żadnego zagrożenia. To jest normalna praca tych zbiorników
— powiedział.
Ruszyła praca zbiornika Tusznica
Spośród suchych zbiorników przeciwpowodziowych pracę rozpoczął jedynie zbiornik Tusznica. Według przekazanych przez Balcerowicza informacji rezerwa zapewniana przez suche zbiorniki wynosi 277 mln metrów sześciennych.
Przez ostatnią dobę nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń w infrastrukturze hydrotechnicznej administrowanej przez Wody Polskie. Dochodzą do nas fakenewsy o uszkodzeniach wałów powodziowych. Takich sytuacji na razie nie ma
— powiedział szef Wód Polskich.
Infrastruktura przeciwpowodziowa
Balcerowicz zapewnił również, że infrastruktura przeciwpowodziowa na terenach objętych powodzią we wrześniu ub.r., przede wszystkim w Kotlinie Kłodzkiej, została przygotowana do przyjęcia fali.
Na szczęście nie ma tam opadów. Przed chwila nawet wyszło tam słońce
— podkreślił.
Czerniawski poinformował, że nie można wykluczyć, że powyżej zbiorników, tam gdzie Wody Polskie nie dysponują rezerwą może dojść do lokalnych podtopień.
Jednak ta rezerwa, którą dysponujemy powinna wystarczyć na opady, które prognozuje IMGW
— mówił.
CZYTAJ TAKŻE:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/734550-nocne-opady-deszczu-dyrektor-imgw-beda-coraz-mniejsze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.