„Sytuacja meteorologiczna jest bardzo dynamiczna” – ocenił wojewoda śląski Marek Wójcik na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. W województwie śląskim zagrożone mogą być zlewnie rzek górskich i zlewnia Przemszy.
Relację z posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji hydrometeorologicznej zamieścił po południu Śląski Urząd Wojewódzki w swoich mediach społecznościowych. Po południu ma się też odbyć briefing wojewody Wójcika w tej sprawie.
Z relacji służb wojewody wynika, że podczas spotkania zespołu, w którym uczestniczyli też prezydenci miast na prawach powiatu i starostowie powiatowi, omówiono przygotowanie służb i instytucji do prognozowanych intensywnych, nawalnych opadów deszczu.
Wojewoda śląski podkreślił, że sytuacja meteorologiczna jest bardzo dynamiczna
— napisano na facebookowym profilu urzędu.
Jak uściślono, analizowane na bieżąco (w związku z niżem genueńskim) prognozy wskazują na intensywne opady do 10 lipca.
Podtopienia i powodzie błyskawiczne
Według służb kryzysowych może to skutkować lokalnymi podtopieniami, powodziami błyskawicznymi i nagłym podniesieniem stanów wód w rzekach. Szczególnie zagrożone mogą być zlewnie górskie i zlewnia Przemszy. Cały teren województwa objęty jest ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi.
Przedstawiciele Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformowali, że obecnie stany wód w rzekach województwa są niskie, zbliżone do minimum, co dotyczy m.in. Odry i części Wisły.
Służby gliwickiego RZGW zadeklarowały kontrole wałów przeciwpowodziowych, przepustów, zbiorników, jazów i stopni wodnych, aby przygotować infrastrukturę do przyjęcia większej ilości wody.
Alerty RCB przed intensywnymi opadami
Wobec potrzeby sprawnej komunikacji i jak najszerszego dzielenia się informacjami z mieszkańcami woj. śląskiego wysłano alerty RCB ostrzegające przed intensywnymi opadami.
Wojewoda poprosił powiatowe centra zarządzania kryzysowego o przekazywanie informacji o stanie koryt rzek i obwałowań oraz o pilne sprawdzenie drożności przepustów drogowych i wałowych. Polecił aktualizację danych o stanach magazynowych w systemach zarządzania kryzysowego.
Pełną gotowość operacyjną zgłosiła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Mieszkańcom i turystom służy Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, współpracujący z policją, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz innymi służbami.
Monitoring 32 obozów harcerskich
Komenda wojewódzka PSP w Katowicach prowadzi monitoring 32 obozów harcerskich, w których przebywa 1844 harcerzy i ma procedury ich ewentualnej ewakuacji. Powiatowe centra zarządzania kryzysowego zostały poproszone o monitorowanie sytuacji także w innych obozach i informowanie organizatorów o zagrożeniu.
W związku z prognozowanymi przez synoptyków opadami dziś miejski sztab kryzysowy zebrał się w bielskim ratuszu. Prezydent Jarosław Klimaszewski zdecydował o wydawaniu mieszkańcom worków z piaskiem. W siedzibie spółki PreZero przy ulicy Reksia 6 mieszkaniec może otrzymać 20 sztuk.
Służby prasowe magistratu podały, że monitorowany jest stan rzeki Białej, potoków: Starobielskiego, Krompareckiego, Kamienickiego, Straceńskiego, a także newralgiczne punkty, jak okolice mostu okularowego na potoku Krzywa. Miejski Zarząd Dróg przejrzał studzienki i tam, gdzie to było konieczne – wyczyścił je. Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdyby zaszła potrzeba nagłej ewakuacji, przygotował 26 miejsc noclegowych.
W przypadku naprawdę ekstremalnej sytuacji w Bielsku-Białej zostaną uruchomione komunikaty głosowe z syren alarmowych
— przekazała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
Całodobowe Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest dostępne pod numerami (33) 49-71-646 oraz 600-004-251.
Także miejskie służby Katowic zgłosiły dziś gotowość. Jak wynika z informacji lokalnego samorządu, w ostatnich dniach m.in. pracownicy spółki Katowickie Inwestycje przeprowadzili dodatkowe kontrole sieci kanalizacji deszczowej i przygotowali zbiorniki retencyjne.
W ostatnich latach ta miejska spółka zabudowała w różnych częściach miasta 27 takich podziemnych zbiorników, które mogą łącznie pomieścić 11 mln litrów wody. Teraz zbiorniki zostały opróżnione, aby móc przyjąć wodę z prognozowanych kilkudniowych opadów.
Na bieżąco sytuację monitorują pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach, sprawdzając drożność kratek ściekowych i wpustów deszczowych, szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na lokalne podtopienia. W gotowości są brygady interwencyjne.
W trybie gotowości są zespoły pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego Katowickich Wodociągów. Zgłoszenia niedrożności kanalizacji należy kierować pod numer telefonu 32-25-64-809 lub na całodobowy numer 994.
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie wydało ostrzeżenie III stopnia przed opadami, m.in. w południowej części województwa śląskiego. Obowiązuje od godziny 20. dziś do 10 lipca rano. W tym czasie może spaść od 90 mm do 140 mm deszczu na mkw., a miejscami około 170 mm. Mogą również wystąpić burze.
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/734509-wojewoda-slaski-sytuacja-meteorologiczna-jest-dynamiczna
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.