15 maja zmarł prof. Zbigniew Chłap, zasłużony lekarz, naukowiec, wykładowca, działacz społeczny i członek „Solidarności”. Prywatnie był ojcem dr Justyny Chłap-Nowakowej i teściem prof. Andrzeja Nowaka. O śmierci profesora poinformowało wydawnictwo Biały Kruk.
Zbigniew Chłap urodził się 8 kwietnia 1928 r. w Dąbrowie Górniczej. Był profesorem nauk medycznych. Podczas II wojny światowej walczył w Szarych Szeregach; pracował na krakowskiej Akademii Medycznej, przekształconej później w Collegium Medicum UJ, gdzie był wykładowcą, kierownikiem katedr i dziekanem. Był również kierownikiem Katedry Patologii Klinicznej Uniwersytetu w Oranie (Algieria), specjalistą wojewódzkim ds. patomorfologii woj. krakowskiego i nowosądeckiego, członkiem Zespołu Krajowego Patomorfologii, kierownikiem Katedry Patologii Klinicznej Uniwersytetu w Oranie (Algieria), a także członkiem Komitetu Patomorfologii PAN w Krakowie oraz Komisji Nauk Medycznych PAN tamże. Należał również m.in. do Komisji Lekarskiej PAU w Krakowie oraz do Papieskiej Akademii Pro Vita w Watykanie, pracował także na uczelniach w Tunezji i Maroku.
Za swoją pracę i działalność został wyróżniony m.in. takimi nagrodami i odznaczeniami, jak: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2004), Krzyż Wolności i Solidarności (2011).
Działalność opozycyjna w czasach PRL
Prof. Zbigniew Chłap przez wiele lat działał aktywnie w „Solidarności”. Był kilkakrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany, poddawany rewizjom. Lekarza i naukowca rozpracowywał Wydz. III KW MO/WUSW w Krakowie. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. zdrowia.
Już w III RP, w 1995 r., zainicjował i zorganizował Stowarzyszenie Lekarze Nadziei w Krakowie, któremu później przewodził. Kierował nim do 2018 r. Należał również do Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski czy Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP oraz do wielu innych polskich i zagranicznych towarzystw medycznych i społecznych.
Dorobek naukowy prof. Zbigniewa Chłapa
Na swoim koncie miał ponad 180 publikacji dotyczących patomorfologii klinicznej i eksperymentalnej, a także artykułów w naukowych czasopismach krajowych i zagranicznych o tematyce etyki lekarskiej, bioetyki, ekologii, historii medycyny.
Był także współautorem podręcznika „Patofizjologia”.
aja/bialykruk.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/729627-nie-zyje-prof-zbigniew-chlap-wybitny-polski-naukowiec
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.