Kilka tysięcy samotnych, ubogich i osób w kryzysie bezdomności zasiądzie (lub już zasiadło) w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną do wspólnego stołu podczas wielkanocnych śniadań organizowanych przez diecezjalne oddziały Caritasu. W wielu miejscach potrzebujący otrzymają też świąteczne paczki.
Święta Wielkanocne w Kościele katolickim to nie tylko czas radości z pustego grobu i zwycięstwa życia nad śmiercią, ale także okazja do dzielenia się miłością i miłosierdziem z innymi. W związku z tym diecezjalne oddziały Caritasu od lat organizują świąteczne spotkania dla samotnych, chorych, ubogich i będących w kryzysie bezdomności. Na wielu z nich w Wielką Sobotę i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego pojawiają się miejscowi biskupi.
Wielkanocne śniadanie diecezji gdańskiej
Blisko 450 bezdomnych i potrzebujących osób zasiadło w sobotę do wielkanocnego śniadania w Sopocie. Miłość Chrystusa zawsze każe nam służyć, dlatego cieszymy się, że możemy dzisiaj tę Wigilię Paschalną przeżywać razem z potrzebującymi
— powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC.
Wielkanocne śniadanie dla osób samotnych i potrzebujących odbyło się w sobotę rano w Hali 100-lecia Sopotu.
Wiemy, że miłość Chrystusa jest zawsze pierwsza i zawsze każe nam służyć, dlatego cieszymy się, że możemy dzisiaj tę Wigilię Paschalną przeżywać razem z potrzebującymi
-– podkreślił abp Wojda.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Andrzej Wiecki zaznaczył, że niezwykle istotne jest, aby dotrzeć z pomocą do każdego człowieka.
Widzimy taką tendencję, że na nasze wydarzenie przychodzą też osoby samotne, które potrzebują spotkania, rozmowy, zauważenia. Bardzo się z tego cieszymy, bo to miejsce jest otwarte dla każdego
— mówił.
Ks. Wiecki dodał, że powstaje coraz więcej instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które angażują się w pomoc potrzebującym.
Ta wrażliwość na drugiego człowieka wydaje mi się, że cały czas rośnie w Polsce i z tego się bardzo cieszę. Można przystąpić jako wolontariusz do różnych organizacji; można też pielęgnować w sobie taką wrażliwość na drugiego człowieka i myślę, że to jest najważniejsze
— stwierdził.
Prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim wskazała, że wspólne śniadania dla osób potrzebujących są największym przejawem wspólnoty.
Zapraszamy do wspólnego stołu ponad 450 osób co roku. Żeby przygotować to śniadanie, także współpracujemy. Jest to wspólne dzieło Miasta Sopot, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, prywatnych przedsiębiorców oraz wielu wolontariuszy, którzy tutaj od wczoraj to przygotowują
— powiedziała.
Działania w Lublinie
Około 600 paczek z żywnością otrzymali w sobotę potrzebujący podczas wielkanocnego śniadania w lubelskiej Caritas. Nadzieja to tęsknota za dobrem; spodziewanie się, że dobro nastąpi
— powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, nawiązując do roku jubileuszowego ogłoszonego przez papieża.
W Wielką Sobotę na placu Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie odbyło się śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących. Po modlitwie poprowadzonej przez biskupa zebrani podzielili się jajkiem, złożyli sobie życzenia i odebrali świąteczne paczki z żywnością.
Przygotowaliśmy 600 paczek dla potrzebujących. Są to osoby, którym faktycznie nie wiedzie się najlepiej: samotne, emeryci, uchodźcy. Przychodzą tutaj z dwóch powodów: chodzi o kwestie przyziemne i materialne, ale również o potrzebę wspólnoty. Święta to jest taki czas rodzinny, natomiast wielu z nich już straciło bliskich – odeszli albo są ofiarami wojny na Ukrainie
— powiedział dyrektor lubelskiej Caritas ks. Łukasz Mudrak.
Dodał, że organizacja pomaga rocznie ponad 7 tys. osobom. Wśród form wsparcia wymienił in. pomoc doraźną, wsparcie psychologiczne i prawne, organizację kolonii dla dzieci z biednych rodzin, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych.
Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał podczas śniadania wielkanocnego, że w tym roku obchodzony jest Rok Jubileuszowy. W 2025 lat po narodzeniu Chrystusa, papież – jak mówił - zachęcił nas, żebyśmy byli pielgrzymami nadziei. Według niego, bez nadziei nie można żyć.
Człowiek, który stracił nadzieję traci sens swojego życia. Nadzieja to tęsknota za dobrem; spodziewanie się, że to dobro nastąpi
— podkreślił arcybiskup.
Zauważył, że ludzkie nadzieje są czasem zawodne, ale nadzieja pokładana w Bogu nie może zawieść.
Ona nas dźwiga, pozwala żyć, oddychać, kochać
— dodał abp Budzik.
Poznański Caritas zaprasza
Śniadanie wielkanocne dla ok. 1300 samotnych, ubogich i potrzebujących osób przygotowuje w Poznaniu Caritas. Do świętowania i wspólnego stołu zaprasza też w niedzielę Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Caritas Poznań Maria Książkiewicz, wielkanocne śniadanie Caritas zostanie poprzedzone mszą św. W niedzielę o godzinie 8.30 w ogrodzie przy parafii Bożego Ciała bp Grzegorz Balcerek odprawi Eucharystię, której towarzyszyć muzycznie będzie chór Jordan. Następnie każdy z gości będzie mógł skorzystać z tradycyjnego śniadania Wielkanocnego, przewidzianego łącznie dla 1300 osób – taka liczba potrzebujących korzysta na co dzień z pomocy czterech poznańskich jadłodajni.
Przygotowanych będzie 300 miejsc przy stołach – te miejsca są dedykowane osobom w kryzysie bezdomności. Pozostali zabiorą ze sobą pakiety świąteczne do domów, aby tam móc usiąść do stołu i podzielić się z najbliższymi
— zaznaczyła Książkiewicz.
W niedzielę o godz. 10.30 do wspólnego świętowania zaprasza także Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. W siedzibie fundacji przy ul. Świętego Wincentego 6/9, przy wspólnym stole zasiądzie około 300 osób. Na stole znajdą się tradycyjne wielkanocne potrawy; sałatka jarzynowa, jajka, żurek, bigos, biała kiełbasa, pasztety i ciasta.
Jak podkreśliła Barbara Sadowska, przewodnicząca Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, śniadanie wielkanocne w Barce to kontynuacja wieloletniej tradycji tworzenia przestrzeni spotkania, otwartości i solidarności.
Chcemy, by tego dnia nikt nie był sam. Wspólne śniadanie to nie tylko posiłek – to znak, że każdy zasługuje na bliskość, szacunek i nadzieję
— wskazała Sadowska.
Inne wielkanocne śniadania Caritasu
Z kolei Caritas Archidiecezji Warmińskiej przygotował spotkanie dla 350 ubogich, w którym weźmie udział abp Józef Górzyński. Śniadanie podzielone na trzy tury – o godz. 9.00, 10.30 i 11.30. Na pierwszej turze obecni będą zaproszeni goście – ksiądz arcybiskup i przedstawiciele samorządów. Każdy z uczestników otrzyma również paczkę żywnościową.
W czterech miejscach – w Białogardzie, Wałczu, Szczecinku i w Słupsku śniadania wielkanocne zorganizował Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wraz lokalnymi samorządami. Ma w nich wziąć udział w sumie 700 osób. Każdy z uczestników otrzyma paczkę żywnościową. Podobnie, z tym że w dwóch lokalizacja – w Siedlicach i w Białej Podlaskiej – odbędą się śniadania wielkanocne organizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Weźmie w nich ok. 300 osób. Będą wydawane paczki żywnościowe.
W stolicy świąteczne śniadanie dla 100 osób organizowane przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się w Wielką Sobotę w Jadłodajni przy ul Grochowskiej 111/113 o godz. 10.00.
Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaplanował śniadanie w niedzielę na ul. Ogrodowej 28, gdzie zaproszono 150 osób. Zapowiedziano w nim udział abpa Wacława Depo. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaplanował świąteczne spotkanie w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 9.00 w Jadłodajni przy ul. Słowiańskiej.
W Wielkanoc o godz. 7.30 odbędzie się również świąteczne śniadanie dla 500 osób w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.
Caritas Diecezji Płockiej nie organizuje w tym roku śniadania wielkanocnego. Przygotował jedynie ok. 500 paczek świątecznych. Podobnie zrobił Caritas Archidiecezji Krakowskiej. W Wielki Piątek planuje wydać 250 paczek świątecznych. Śniadanie dla 200 potrzebujących postanowiło zorganizować w Poniedziałek Wielkanocny dominikańskie duszpasterstwo „Przystań”.
CZYTAJ TAKŻE:
— Cenne jaja. Te pisanki mają 60 tysięcy lat! Historia, która zmieni Twoje spojrzenie na Wielkanoc
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/727160-w-calej-polsce-odbywaja-sie-sniadania-wielkanocne-caritas
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.