Nadbużańska SG od wejścia w życie rozporządzenia o czasowym ograniczeniu prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową odmówiła ich przyjęcia jednej osobie – obywatelce Gwinei. Przez tydzień funkcjonariusze z woj. lubelskiego przyjęli wnioski o azyl od dwóch ciężarnych kobiet z Kamerunu.
Od minionego 27 marca na granicy państwowej z Białorusią obowiązuje rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Obowiązywać będzie przez 60 dni. Straż Graniczna mimo ograniczeń będzie przyjmować takie wnioski od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych i od osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia.
Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki przekazał PAP, że przez tydzień obowiązywania rozporządzenia strażnicy odmówili przyjęcia jednego wniosku o ochronę międzynarodową na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu.
Chodzi o obywatelkę Gwinei, która nie zaliczała się do grupy osób wrażliwych wskazanych w ustawie
— powiedział rzecznik.
Przyjęto dwie kobiety w ciąży
Dodał, że w tym czasie – również na przejściu w Terespolu – funkcjonariusze przyjęli wnioski o azyl od pochodzących z Kamerunu dwóch kobiet w ciąży.
Od początku roku ponad 270 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską w woj. lubelskim. Rzecznik przekazał, że zazwyczaj są to pojedyncze osoby przemieszczające się w niewielkich grupach, po 5-7 osób. Jednak w minioną sobotę 63 osoby chciały – płynąc wpław – pokonać Bug w okolicach Janowa Lubelskiego (pow. bialski).
Ujawniliśmy tę grupę za pomocą urządzeń do obserwacji terenu, tzn. kamer, i nie pozwoliliśmy jej na dalsze przemieszczenie się po terytorium Polski. Osoby te zostały zawrócone w bezpiecznym miejscu na Białoruś
— dodał kpt. Sienicki.
Przy granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim trwa budowa bariery elektronicznej. Ma się zakończyć w drugim kwartale 2025 r. W jej skład wejdzie m.in. około 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Zaplanowano też montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych.
Centrum nadzoru nad barierą będzie się mieścić w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z istniejącymi wieżami obserwacyjnymi i z siecią teleinformatyczną SG.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/725653-pierwsza-migrantka-z-odmowa-azylu-to-obywatelka-gwinei