„Ustawa kończy monopol Poczty Polskiej na przesyłki tzw. urzędowe, ale równocześnie KOŃCZY Pocztę Polską” - pisze Związek Zawodowy Pracowników Poczty w liście skierowanym do marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Związkowcy apelują o odrzucenie druku senackiego 265.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej
Kilka dni temu Sejm uchwalił nowelizację Ordynacji podatkowej. Ustawa ma na celu objęcie oprocentowaniem nadpłat podatków stwierdzonych w wyniku wyroków TSUE i TK od chwili ich powstania. Ustawa umożliwia także nadawanie pism urzędowych przez innych niż Poczta Polska operatorów pocztowych.
W czwartek niższa izba parlamentu uchwaliła nowelizację Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw. Za ustawą głosowało 238 posłów, przeciw było 181, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Nowe przepisy dotyczą m.in. objęcia oprocentowaniem nadpłaty podatku – powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – w czasie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu. Takie same zasady, dotyczące oprocentowania, będą dotyczyć nadpłat, które powstały w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
W ustawie zawarte są także przepisy, na mocy których termin do złożenia pisma urzędowego - wniosku, odpowiedzi na wezwania itp. - w formie papierowej będzie zachowany, jeśli zostanie ono nadane u dowolnego operatora pocztowego. Wcześniej, aby termin mógł być zachowany, pismo trzeba było nadać wyłącznie w placówce tzw. operatora wyznaczonego, czyli za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Nowa ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Sprzeciw Związkowców
Sprzeciw wobec tych zapisów wyrazili związkowcy, kierując do Kidawy-Błońskiej list.
Ustawa kończy monopol Poczty Polskiej na przesyłki tzw. urzędowe, ale równocześnie KOŃCZY Pocztę Polską. Jak wynika z naszego uzasadnienia nie ma potrzeby jej wdrażania, a Polska będzie pierwszym nam znanym Państwem UE z tak liberalnym rynkiem pocztowym. Już raz w historii mieliśmy do czynienia z prywatnym podmiotem doręczającym przesyłki pocztowe – uczmy się na historii, wyciągajmy wnioski
— piszą związkowcy.
kk/PAP/Związek Zawodowy Pracowników Poczty
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/722585-zwiazkowcy-apeluja-do-kidawy-blonskiej-ws-poczty