Po kilku dniach słonecznej pogody w Tatrach, w najbliższych dniach prognozowane są niewielkie opady śniegu oraz tęgie mrozy – na szczytach temperatura spadnie do –20 st. C, a w Zakopanem do 12 stopni mrozu. „Na wysokogórskie wyprawy trzeba zabrać lawinowe ABC, raki i czekan” – radzi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północny wschód oraz częściowo zachód i centrum Europy będzie pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą układy wysokiego ciśnienia. Przeważający obszar Polski pozostanie w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na krańcach zachodnich kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżowej związanej z ośrodkami nad Północnym Atlantykiem oraz nad Europą Zachodnią. Ze wschodu napływać będzie powietrze polarne kontynentalne.
Dzisiaj na przeważającym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe, w części zachodniej kraju zachmurzenie umiarkowane i duże i tam lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od minus 2 st. C na północnym wschodzie, około 2 st. C w centrum, do 5 st. C na południu Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, na terenie Bieszczad porywy 55 km/h, przeważnie południowo-wschodni. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 80 km/h, w Tatrach do 55 km/h.
Uwaga na siarczyste mrozy!
W nocy przeważnie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, jedynie w części wschodniej małe i umiarkowane. Postępujące od południowego zachodu opady śniegu. Temperatura minimalna minus 13 st. C, minus 10 st. C na północnym wschodzie i wschodzie, około minus 4 st. C w centrum do około minus 1 st. C na południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w Bieszczadach porywy wiatru osiągną 60 km/h, wschodni i południowo-wschodni; od południowego zachodu wiatr stopniowo skręcający na południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach wiatr porywisty.
Jutro na południu i zachodzie kraju pochmurno z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, w centrum zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady śniegu a na północnym wschodzie rozpogodzenia. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej 5 cm. Temperatura maksymalna około minus 1 st. C na Suwalszczyźnie i Pojezierzu Kaszubskim, około 2 st. C w pasie od Mazowsza po Dolny Śląsk i nawet 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty a w Bieszczadach porywy około 60 km/h, przeważnie z sektora południowo-wschodniego, na południowym zachodzie i zachodzie kraju skręcający na kierunki zachodnie.
Będzie śnieg w Zakopanem!
W Zakopanem 14 lutego może spaść od 5-10 cm śniegu, co jak na połowę lutego, nie jest wynikiem budzącym zachwyt, jednak szczególnie gościom przyjeżdżającym na ferie, ten niewielki opad może zrobić zimowy klimat. 15 i 16 lutego w nocy mają być duże spadki temperatury sięgające na szczytach do ok. -20 stopni Celsjusza, a uczucie chłodu będzie potęgował wiatr
— powiedział PAP Zając.
Przewodnik dodał, że warunki do uprawiania turystyki w tatrzańskich dolinkach na ogół są dobre, chociaż niektóre odcinki szlaków są mocno oblodzone, więc warto zaopatrzyć się w raczki i kijki. W wyższych partiach Tatr leży zmrożony śnieg, więc obowiązkowo potrzebne są raki, czekam i kask. Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego, dlatego warto w wyższe partie zabrać lawinowe ABC czyli detektor, sondę i łopatkę.
W górach warto mieć ze sobą termos
Opady śniegu, które mają nadejść nie powinny znacząco wpłynąć na zagrożenie lawinowe, lecz należy śledzić komunikaty TOPR i TPN i do nich dopasowywać górskie plany. Z uwagi na zapowiadane siarczyste mrozy, wychodząc w góry warto zadbać o odpowiednio ciepłe ubranie i obowiązkowo do plecaka spakować termos z gorącą herbatą
— radzi Tomasz Zając z TPN.
Z powodu zbyt małej pokrywy śnieżnej, nie ma warunków do uprawiania turystyki narciarskiej w Kotle Goryczkowym, jak również na szlakach narciarskich w rejonie Doliny Kondratowej. Nieprzejezdny jest też szlak narciarski z Hali Gąsienicowej przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic. Nieczynna jest też trasa narciarska oraz nartostrada ze szczytu Kasprowego Wierchu do Doliny Goryczkowej i nartostrada do Kuźnic.
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/721071-uwaga-na-siarczyste-mrozy-pojawia-sie-nie-tylko-w-gorach